Despre declaratia unica

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Despre declaratia unica

#1 Mesaj de belibouc436 »

Buna seara. Va rog sa ma ajutati pentru depunerea a 2 declaratii unice, deoarece din dorinta de a-mi ajuta doi prieteni, am zis ca le depun eu pe SPV declaratiile, pentru ca pe a mea personala am depus-o, dar primisem de anul trecut notificarea cu acea parola si am reusit.
1. Cine nu aprimit nici notificare prin posta, nici decizia de impunere, trebuie sa mearga la Anaf sa solicite acest lucru? O prietena a platit 4 lei pentru un castig din titlu de participare la banca si cei de la Anaf i-au spus ca trebuie sa depuna declaratia unica si atat.
2. Un PFA care a avut activitate doar intre 01 si 31 01 2018, deci o luna, dar cu venit 0 trebuie sa mai depuna declaratia unica?
Va multumesc . O seara buna.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Despre declaratia unica

#2 Mesaj de balazse »

1. Poti crea contul online, dar validarea se va faca la ghiseu.
2. Adica, inceput de activitate 01.01.2018, iar sfarsit de activitate 31.01.2018? Sau doar in anul 2018 in perioada respectiva a lucrat?

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Despre declaratia unica

#3 Mesaj de belibouc »

Multumesc, a mers tare greu cu depunerile, dar am reusit.
Mai am o nelamurire. La o persoana, i-am facut cont pe SPV - numai pentru dividende depun declaratia, dar din cauza ca mergea greu, sau nu stiu de ce, am vrut sa-i schimb parola. Am solicitat acest lucru prin recuperare credentiale, am primit mail cu un link de la ANAF, am introdus noua parola si am primit mesaj ca a fost inlocuita cu succces, dar tot nu pot intra in cont pe SPV sa trimit declaratia. Mai trebuia facut ceva? Am gasit pe google, intr-o postare, o chestie de genul recuperare parola, unde trebuia sa validezi inclusiv culoarea preferata din inrolarea in SPV, dar nu gasesc asta pe ANAF. Am declaratia valida dar nu o pot trimite pentru ca nu-mi recunoaste parola utilizatorului. Cum sa procedez? Multumesc mult pentru ajutor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Despre declaratia unica

#4 Mesaj de balazse »

Incearca sa faci o sesizare online, poate reusesc sa iti ofera un raspuns:
https://www.anaf.ro/asistpublic/

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Despre declaratia unica

#5 Mesaj de belibouc »

Am trimis de ieri o sesizare aici unde mi-ati indicat, dar speram ca a mai schimbat cineva parola sa-mi spuna cum a procedat. Multumesc si o zi buna.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Despre declaratia unica

#6 Mesaj de balazse »

Sa ne zcic cum ai rezolvat.

belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

Re: Despre declaratia unica

#7 Mesaj de belibouc436 »

Am primit un raspuns de la Anaf, in care-mi spune sa urmez acei pasi din recuperare credentiale - pe care i-am urmat de n ori, dar si ei precizeaza ca un pas intermediar raspunsul la intrebarea de siguranta, insa acest lucru nu mi-l cere nicaieri in schimbarea parolei. Parca vorbim fiecare despre altceva. Oare ei nu intra pe Anaf, pe recuperare credentiale si nu vad ce se cere acolo? Oricum, am zis sa incerc sa-mi fac alt cont, de la inceput, dar nu stiu daca se poate pe acelasi CNP sa mai fac un cont pe SPV. Ca la noi.....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Despre declaratia unica

#8 Mesaj de balazse »

Raspunsul la "intrebare de siguranta" apare doar la schimbare e-mail.
Ar trebui sa faci o noua sesizare in care mentionezi acest lucru (unde sa faci referire la numarul de inregistrare de la prima sesizare), deoarece se pare ca nu au inteles ce doresti.

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Despre declaratia unica

#9 Mesaj de belibouc »

Multumesc, voi mai incerca.

belibouc
Mesaje: 53
Membru din: Mie Noi 08, 2017 12:24 pm

Re: Despre declaratia unica

#10 Mesaj de belibouc »

Am primit acum cateva zile, in sfarsit, un raspuns, in care-mi spun ca mi-au modificat ei parola. Am reusit sa trimit declaratia, dar nu stiu sa va spun cum s-a procedat pentru schimbarea parolei, deoarece eu nu am reusit iar ei mi-au raspuns ca au schimbat-o, dar nu si cum au facut asta. O zi buna!

Scrie răspuns