Inregistrare (sau nu) diferente de curs in SagaPS

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ghitad167
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mai 16, 2019 3:42 pm

Inregistrare (sau nu) diferente de curs in SagaPS

#1 Mesaj de ghitad167 »

Buna seara,

Emit lunar facturi in valuta (EUR) catre un client din spatiul comunitar, si de fiecare data cand inregistrez incasarea in valuta (in contul PFA in EUR la o banca din RO), in ecranul de incasare este bifat "cu inregistrarea diferentelor de curs".
Pana acum eu debifam aceasta optiune, gandindu-ma ca se aplica doar la SRL... si imi complica intuil viata :?

Trebui sa las bifa asa, cu inregistrarea dif. de curs, sau sa merg ca pana acum, fara aceasta inregistrare?

Daca totusi era obligatorie evidentierea dif. de curs, si eu nu am facut-o, va trebui sa corectez situatiile pe anul (anii) trecuti?
Asta ar insemna stergerea tuturor incasarilor buclucase, refacerea cu bifa pusa la inregistrare dif. curs, refacerea decl. unice etc. :cry:

Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare (sau nu) diferente de curs in SagaPS

#2 Mesaj de balazse »

Doar din curiozitate. Ai efectuat o inregistrare cu bifa si sa vezi diferenta intre cele doua inregistrari?

ghitad167
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mai 16, 2019 3:42 pm

Re: Inregistrare (sau nu) diferente de curs in SagaPS

#3 Mesaj de ghitad167 »

In cazul inregistrarii dif. de curs, in jurnalul de banca in valuta apare suplimentar o plata (P), ce provine (cel mai probabil :? ) din dif. de curs de la data facturii si data incasarii.

La tip operatiune pentru aceasta plata apare 001 - Cheltuieli deductibile integral.
Asta deoarece in ziua incasarii cursul EUR a fost mai mic decat la emiterea facturii: 4,7340 la emitere, cu 4,7336 la incasare.

Foarte interesant, echivalentul in lei al soldul de EUR din banca este diminuat cu suma (plata) respectiva, adica exact cu diferenta de curs.
Bineinteles ca soldul in EUR este neschimbat in ambele cazuri, cu si fara inregistrarea dif. de curs.

In concluzie, cred ca este necesara inregistrarea acestei diferente de curs.
Am raspuns corect? :roll:

Multumesc Balazs!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Inregistrare (sau nu) diferente de curs in SagaPS

#4 Mesaj de balazse »

Este corect, dar daca faci un mic calcul, rezultatul este aceeasi.
Pana la urma tu ai inregistrat pe venit toata suma incasata, fara sa iei in calcul diferenta de curs fata de factura care putea fi cheltuiala sau venit in comparatie cu suma incasata.

Scrie răspuns