declaratii radiere PFA

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

declaratii radiere PFA

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna seara, va rog sa ma ajutati cu urmatoarele probleme in cazul unui PFA infiintat in martie 2019 si radiat in octombrie 2019, plata CASS prin optiune, venituri sub plafon, neasigurat la CAS:
1. declaratia unica rectificativa va cuprinde data infiintarii, data radierii. La baza de calcul CASS in loc de 24960 se va trece suma recalculata, adica 16640, pentru 7 luni? Suma de plata la CASS a a fost de 1428 lei, calculata pentru 6 luni si asigurat 12 luni, ramane asa? Venitul estimat si cheltuielile estimate se inlocuiesc cu cele reale din perioada de activitate si se recalculeaza si impozitul pe venit?
2. Declaratia 070 pentru radiere mai trebuie depusa la ANAF? daca da, se depune cu CIF PFA sau CNP titular PFA?

Multumesc

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: declaratii radiere PFA

#2 Mesaj de robut »

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu completarea DU pe 2020.
PFA-ul a fost infiintat in nov. 2019 si radiat in 17.01.2020. Pe anul 2019 are pierdere, dar a ramas cu sold de marfa care stiu ca se impoziteaza. Tinand cont de pierdere lui 2019 si trecand pe venituri marfa ramasa in stoc, am tot pierdere, dar nu stiu ce sa completez la sectiunea pentru 2020 ??? ar trebui sa astept anul 2021 ptr a putea trece datele (pierderea) din contabilitate, chiar daca pfa-ul este radiat? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: declaratii radiere PFA

#3 Mesaj de balazse »

Pneutr RobuT
Pe ce baza iti mentii parerea "dar a ramas cu sold de marfa care stiu ca se impoziteaza"?
Mai cauta articolele de pe blog referitor la partida simpla (ca deja le-am postat pe forum de prea multe ori).

Scrie răspuns