Depasire plafon decont TVA trimestrial... si Tip serviciu

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
ghitad167
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mai 16, 2019 3:42 pm

Depasire plafon decont TVA trimestrial... si Tip serviciu

#1 Mesaj de ghitad167 »

Buna ziua si la multi ani tuturor,

Functionez ca PFA, prestari servicii pt o firma din spatiul comunitar.
Locul prestatiei este Romania, facturile sunt emise cu TVA 0, beneficiarul fiind inregistrat in scopuri de TVA intr-o alta tara membru UE.

Pana acum am depus decontul de TVA trimestrial, dar in dec. 2019 am depasit plafonul cifrei de afaceri de 477.850 lei pe 2019.
In acest caz trebuie sa depun obligatoriu D 700 zilele astea, pt. trecerea la decontul lunar de TVA incepand cu 1 ian. 2020?
Daca da, in D700 trebuie sa completez cifra de afaceri pe 2019 la rubrica
(01.d.) Cifra de afaceri din anul precedent, obţinută din operaţiuni taxabile şi/sau scutite de TVA cu drept de deducere și/sau neimpozabile în România conform art. 275 și 278 din Codul fiscal, dar care dau drept de deducere conform art. 297 alin. (4) lit. b) din Codul fiscal

Si mai am o intrebare
Cu ocazia inchiderii de an 2019 am observat ca in Jurnalul de vanzari, livrarile mele de servicii sunt impartite in doua categorii/referinte.
Astfel, pentru facturile din primele luni din 2019, cand la Tip am ales Servicii vadute, facturile respective sunt puse in categoria
Livari externe cu drept de deducere

Incepand din iunie, la emiterea facturilor am omis sa specific tipul, si a ramas ca fiind Nedefinit, acele facturi sunt clasificate ca
LIC scutite (art. 294 alin. (2) lit a) si d))
Este necesar sa corectez cumva aceasta situatie, sau nu are implicatii care sa imi faca probleme cu fiscul?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Depasire plafon decont TVA trimestrial... si Tip serviciu

#2 Mesaj de tomac »

Da, trebuie să corectați. Cel mai probabil și D390 este depus eronat cu sume înscrise la livrări de bunuri nu la livrări de servicii. Tocmai de aceea este obligatoriu tipul la contabilitatea în partidă simplă, în astfel de cazuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghitad167
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mai 16, 2019 3:42 pm

Re: Depasire plafon decont TVA trimestrial... si Tip serviciu

#3 Mesaj de ghitad167 »

Multumesc ptr. raspuns, Toma!

Am verificat in D390 si cu toate ca aveam Tip nedefinit, sumele se regaseau la rubrica Prestari intracomunitare de servicii.
Mentionez ca facturile sunt importate in Saga PS din FGO.
Oricum, am urmat sfatul si am corectat in Saga.

Ref. la prima mea intrebare, aveti idee daca trebuie sa depun D700 pt trecerea la decontul de TVA lunar? Inscriu in declaratie cifra de afaceri pe 2019?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Depasire plafon decont TVA trimestrial... si Tip serviciu

#4 Mesaj de tomac »

Da, se depune 700 cu trecere de la trimestru la lună. Da, se înscrie CA din 2019.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghitad167
Mesaje: 26
Membru din: Joi Mai 16, 2019 3:42 pm

Re: Depasire plafon decont TVA trimestrial... si Tip serviciu

#5 Mesaj de ghitad167 »

Multumesc!!!

Scrie răspuns