Asociatie Proprietari

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
gheorghem26
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 10, 2017 2:49 pm

Asociatie Proprietari

#1 Mesaj de gheorghem26 »

Buna dimineata
Preiau o asociatie de proprietari la 01.01.2020
Am reusit sa preiau corect restantele, insa nu reusesc sa preiau in lista si penalizarile din perioada precedenta
Multumiri pentru ajutor

gheorghei642
Mesaje: 704
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Asociatie Proprietari

#2 Mesaj de gheorghei642 »

Daca au fost introduse la "Configurare blocuri/apartamente " >>>>" Preluare restante esalonat " la tiparirea listei de intretinere va trebui sa bifati " Selectare coloane " unde veti selecta cod " Penalizari ".

gheorghem26
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 10, 2017 2:49 pm

Re: Asociatie Proprietari

#3 Mesaj de gheorghem26 »

multumesc pentru raspuns
asa am procedat insa nu le preia in lista

vilicag
Mesaje: 4
Membru din: Mie Aug 22, 2018 3:02 pm

Re: Asociatie Proprietari

#4 Mesaj de vilicag »

Buna ziua,
Va cer ajutorul pentru repartizare apa rece deocamdata, o factura comuna pentru mai multe scari, am preluat o asociatie:
1. in ecranul de configurare scari am introdus acelasi numar de contor dar indexul initial l-am inscris doar intr-o scara:
2. in pagina de indexuri, in tabelul de sus am inscris indexul actual doar la scara 1; trebuia sa fie disponibila aici optiunea "repartizare factura de consum pe mai multe scari" dar nu este sau nu se vede;
3. in pagina de indexuri, in tabelul de jos am inscris citirea actuala
4. pretul unitar l-am inscris in "configurari"
5. consumul de apa s-a repartizat dar diferentele intre facturat si consumat pe scari nu este real deoarece factura nu tine cont de coloana comuna pentru mai multe scari.
Daca aveti solutie la problema mea, va multumesc!

gheorghei642
Mesaje: 704
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Asociatie Proprietari

#5 Mesaj de gheorghei642 »

Configurare apartamente Anterior Prima Urmatoarea

--------------------------------------------------------------------------------

Ecran pentru introducerea scarilor si apartamentelor administrate, contoarelor existente, tipurilor de cheltuieli de repartizat, preturilor etc.


Operaţiunile de adăugare, modificare şi ştergere sunt cele prezentate în capitolul operatii cu date


Ecranul contine trei pagini:


Scari - contoare care cuprinde trei tabele de operare:


In primul tabel se introduc scarile de bloc administrate.
Scara Numarul scarii Obligatoriu
Bloc Numarul blocului din care face parte scara Obligatoriu
Adresa Adresa blocului Optional
Apartamente Numarul de apartamente de pe scara Calculat automat
Apa rece Numarul de contoare de apa rece de pe scara Calculat automat
Apa calda Numarul de contoare de apa calda de pe scara Calculat automat
Caldura Numarul de contoare de caldura de pe scara Calculat automat
Gaze Numarul de contoare de gaz de pe scara Calculat automat



In al doile tabel se introduc contoarele aferente scarii de bloc selectate.
Tip contor bloc Tipul de contor (de apa rece, apa calda, caldura sau gaze)
Obligatoriu
Locatie contor Locatia se alege din lista de selectie, cu inregistrarile din al treilea tabel. Obligatoriu
Valoare initiala Indexul initial al contorului (cel de la data introducerii in program) Obligatoriu
Serie Seria contorului care trebuie sa fie unica Obligatoriu
Data introducere Data la care este introdus contorul in program (a nu se confunda cu data instalarii care poate fi alta) Obligatoriu
Data debransare Data la care se va debransa contorul. Se opereaza in momentul in care contorul este debransat.



In al treilea tabel se introduc locatiile contoarelor. Acestea sunt predefinite putand fi completate sau editate.


Apartamente - contoare se filtreaza alegand scara din casuta cu lista aflata in partea superioara.
Pagina cuprinde trei tabele de operare:


In primul tabel se introduc apartamentele din scara selectata.
Apartament Numarul apartamentului Obligatoriu
Proprietar Clientul care este proprietarul apartamentului. Acesta se alege din lista de clienti introdusa in ecranul "Clienti". Obligatoriu
Camere Numarul de camere din apartament Obligatoriu
Numar persoane Numarul de persoane din apratament. Obligatoriu
Suprafata utila Suprafata utila a apartamentului. Obligatoriu
Cota indivaiza Cota indiviza calculata automat in functie de suprafata utila. Calculat automat
Apa rece Numarul de contoare de apa rece din apartament Calculat automat
Apa calda Numarul de contoare de apa calda din apartament Calculat automat
Caldura Numarul de contoare de caldura din apartament Calculat automat
Gaze Numarul de contoare de gaz din apartament Calculat automat
Restante Restante existente la preluare Obligatoriu
Penalizari Penalizari existente la preluare Obligatoriu
Fond rulment Sold fond rulment existent la preluare Obligatoriu
Fond rulment restante Restante fond rulment existente la preluare Obligatoriu
Fond reparatii Sold fond reparatii existent la preluare Obligatoriu
Fond reparatii restante Restante fond reparatii existente la preluare Obligatoriu



In al doilea tabel se introduc contoarele aferente apartamentului selectat.
Tip contor bloc Tipul de contor (de apa rece, apa calda, caldura sau gaze)
Obligatoriu
Locatie contor Locatia se alege din lista de selectie, cu inregistrarile din al treilea tabel. Obligatoriu
Valoare initiala Indexul initial al contorului (cel de la data introducerii in program) Obligatoriu
Serie Seria contorului care trebuie sa fie unica Obligatoriu
Data introducere Data la care este introdus contorul in program (a nu se confunda cu data instalarii care poate fi alta) Obligatoriu
Data debransare Data la care se va debransa contorul. Se opereaza in momentul in care contorul este debransat.



Butonul Liste preluare contoare tipareste o lista a apartamentelor ce trebuie completata de proprietari care ajuta la preluarea contoarelor.


In al treilea tabel se introduc locatiile contoarelor. Acestea sunt predefinite putand fi completate sau editate.


Configurari - cuprinde lista cheltuielilor / fondurilor / subventiilor ce se vor repartiza si lista de preturi.
Cheltuielile predefinite nu pot fi editate.
Lista de preturi se completeaza automat in functie de contoarele introduse, trebuind completat doar pretul si unitatea de masura,


In rubricile "Orar" si "Informati suplimentare" se pot introduce texte care vor aparea pe tabelul cu cote de intretinere tiparit.


Rubrica Penalizari permite activarea calculului acestora si procentul aplicat pe zi de intarziere a platilor.


Data preluarii este data la care se incepe folosirea programului.


Ziua din luna a emiterii documentelor de plata se foloseste pentru a calcula data afisarii listei de plata a cotelor lunare de cheltuieli.


Numar zile scadenta a documentului de plata se foloseste la calculul datei scadente platilor, aceasta fiind data de ziua emiterii plus numarul de zile de scadenta.

vilicag
Mesaje: 4
Membru din: Mie Aug 22, 2018 3:02 pm

Re: Asociatie Proprietari

#6 Mesaj de vilicag »

Multumesc pentru raspunsul transmis de gheorghei642.
Cu ajutorul dvs si SAGA am efectuat configurarea si popularea cu datele din documentele de cheltuieli.
Am ajuns la capitolul Liste dar nu reusesc sa afisez o lista cu coloanele utile:
- suma coloanelor afisate este total diferita de coloana total luna, deoarece:
- coloana cheltuieli pe nr de persoane include si regularizarile de la apa rece si calda
- se afiseaza automat coloana de ch. individuale care in cazul meu reprezinta consum paushal AR+AC iar aceste sume se regasesc in col. Total AR si Total AC;
- Daca selectez cantitate AR si cantitate AC, se afiseaza doar cantitatea din indexi iar coloanele de valoare totala AR si AC include si regularuzarile pentru diferente

Va rog sa-mi spuneti daca voi ati reusit sa afisati listele de intretinere conform medelului indicat de legislatia in vigoare sau o lista logica.

Va multumesc mult.

vilicag
Mesaje: 4
Membru din: Mie Aug 22, 2018 3:02 pm

Re: Asociatie Proprietari

#7 Mesaj de vilicag »

Va multumesc pentru raspuns,
As vrea sa stiti ca eu am nevoie de un soft pentru verificarea repartizariii cheltuielilor de catre asociatiile de proprietari/locatari.
Eu nu tin evidenta vreunei asociatii si nici nu intocmesc liste pentru afisare si incasare cote intretinere.
Dar nu am descoperit softul care raspunde mai bine ac estei cerinte.
Nu este usor, ca timp si munca, sa testezi varianta utila. Am inceput cu liste completate si generate in Excel, am continuat cu SAGASOFT si as vrea sa ma conving daca aceasta varianta este ceea ce caut sau nu.

Daca vreti sa-mi spuneti: editati listele de intretinere? ce coloane afisati cu listele dvs? Accepati si discutii in privat?

Am solicitat catre SAGASOFT detalii privind listele de intretinere si nu stiu de ce nu primesc raspuns.

Va multumesc mult.

gheorghei642
Mesaje: 704
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Asociatie Proprietari

#8 Mesaj de gheorghei642 »

Ati pus o intrebare: Daca vreti sa-mi spuneti: editati listele de intretinere? ce coloane afisati cu listele dvs? Accepati si discutii in privat?
Raspuns, la:
Teza intaia: Da, editez listele lunare de cote parti la cheltuielile asociatiei;
Teza a doua: Afisez, coloanele in limita maxima permisa de aplicatie - 13;
Teza a treia: Da.

vilicag
Mesaje: 4
Membru din: Mie Aug 22, 2018 3:02 pm

Re: Asociatie Proprietari

#9 Mesaj de vilicag »

detalii pe vilica.grigore in gmail.com si multumesc mult!

Scrie răspuns