Paarticipare sot/sotie activitate intreprindere individuala

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
dinur150
Mesaje: 83
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Paarticipare sot/sotie activitate intreprindere individuala

#1 Mesaj de dinur150 »

Sotul/sotia, poate participa la activitatiile desfasurate in cadrul intreprinderii individuale, daca se inregistreaza la Reg. Com. o mentiune cu privire la acest lucru.
Intrebare:
1. In cazul in care sotul/sotia participa la desfasurarea activitatii in cadrul II, conform legii este obligata sau este voluntar sa plateasca CAS si CASS?
2. Daca nu este obligata sa plateasca, in cazul unui eventual control de la ITM exista vre-un risc cu privire la activitatile pe care le desfasoara, sotul/sotia, in cadrul II? Sotul/Sotia poate desfasura activitati in cadrul II, perfect legal, fara a fi salariata, doar pe baza mentiunii inregistrare la Reg. Com. si fara a plati contributii?

Va multumesc!

dinur150
Mesaje: 83
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Re: Paarticipare sot/sotie activitate intreprindere individuala

#2 Mesaj de dinur150 »

Va rog se poate sa-mi raspundeti ?

dinur150 scrie: Lun Iul 18, 2022 4:38 pm Sotul/sotia, poate participa la activitatiile desfasurate in cadrul intreprinderii individuale, daca se inregistreaza la Reg. Com. o mentiune cu privire la acest lucru.
Intrebare:
1. In cazul in care sotul/sotia participa la desfasurarea activitatii in cadrul II, conform legii este obligata sau este voluntar sa plateasca CAS si CASS?
2. Daca nu este obligata sa plateasca, in cazul unui eventual control de la ITM exista vre-un risc cu privire la activitatile pe care le desfasoara, sotul/sotia, in cadrul II? Sotul/Sotia poate desfasura activitati in cadrul II, perfect legal, fara a fi salariata, doar pe baza mentiunii inregistrare la Reg. Com. si fara a plati contributii?

Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Paarticipare sot/sotie activitate intreprindere individuala

#3 Mesaj de tomac »

1. Nu.
2. Nu există decât riscul ca ăia de la ITM să fie rău-voitori.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dinur150
Mesaje: 83
Membru din: Vin Apr 22, 2016 11:31 am

Re: Paarticipare sot/sotie activitate intreprindere individuala

#4 Mesaj de dinur150 »

Multumesc Tomac !

achireic152
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mai 03, 2022 10:40 am

Re: Paarticipare sot/sotie activitate intreprindere individuala

#5 Mesaj de achireic152 »

Daca sotul/sotia care participa la activitatiile desfasurate de un PFA plateste CAS, se opereaza undeva in SAGA aceasta plata? ...sau in declaratia unica!?
Mentionez ca plata pentru CAS-ul celui care participa la activitati se face din contul PFA-ului.
Oare este deductibila aceasta plata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Paarticipare sot/sotie activitate intreprindere individuala

#6 Mesaj de tomac »

Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns