stoc de marfa ii dupa defiscalizarea casei de marcat

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
matesi519
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 1:20 pm

stoc de marfa ii dupa defiscalizarea casei de marcat

#1 Mesaj de matesi519 »

Buna seara. O ii neplatitoare de tva a fost radiata la cere la registrul comertului la data de 17.11.2023,casa de marcat a fost defiscalizata de o firma specializata in comercializarea caselor de marcat si a fost extrasa memoria. Problema este ca nu am stiut ca nu trebuie sa am stoc de marfa si trebuie sa achit datoriile la furnizori inainte de radiere si defiscalizarea casei de marcat. Sunt la zi cu platile la anaf pe anul 2021.Am depus declaratia unica rectificativa pentru venitul estimat pentru anul 2022 cu data inchiderii II-ului urmand ca in anul urmator sa depun declaratia unica pentru 2022 cu venitul realizat pentru plata impozitului pe anul 2022. Ce pot sa fac cu stocul de marfa ramas [magazin alimentar] si cu platile la furnizori care se vor achita pana la sfarsitul anului ,se vor putea scadea din venitul net s-au vor fi cheltuieli nedeductibile ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: stoc de marfa ii dupa defiscalizarea casei de marcat

#2 Mesaj de tomac »

Valoarea stocului de marfă se include în venitul brut la preț de achiziție. Valoarea facturilor neachitate la data radierii se vor considera deductibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

matesi519
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Feb 18, 2017 1:20 pm

Re: stoc de marfa ii dupa defiscalizarea casei de marcat

#3 Mesaj de matesi519 »

multumesc

stanescue961
Mesaje: 92
Membru din: Vin Sep 05, 2008 12:00 am

Re: stoc de marfa ii dupa defiscalizarea casei de marcat

#4 Mesaj de stanescue961 »

O persoana draga mie,se confrunta,aproape cu aceiasi situatie,diferenta este ca el are de gand sa radieze II,inca nu s-a apucat de radiat.Stocul il considera venit,la pret de achizitie,dar nu trebuie facut un inventar si daca scoate memoria din casa de marcat,este de ajuns sa treaca valoarea din inventar in declaratia unica?Omul are 75 de ani si vrea sa ,,doarma,,linistit,nu vrea probleme cu legiuitorul.Va multumesc pentru raspunsuri!

Scrie răspuns