amortizare mijloc fix achizitionat din microgrant

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
sebestyenm59
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 22, 2018 10:20 pm

amortizare mijloc fix achizitionat din microgrant

#1 Mesaj de sebestyenm59 »

Buna ziua
Am achizitionat un mijloc fix din microgrant. Cheltuiala din amortizarea acestuia este nedeductibila, cred. Cum pot marca acest lucru, sa apara corect in registrul de evidenta fiscala? Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: amortizare mijloc fix achizitionat din microgrant

#2 Mesaj de paturcai »

Achizitie activ:
2131 = 404
Recunoasterea dreptului de a primi subventia:
445X = 47X
Inregistrarea amortizarii lunare:
6811 = 28XX
Recunoasterea venitului aferent subvenitiei:
47X = 75XX
Suma lunara din amortizare este aceeasi cu suma din veniturile aferente subventiei
Mergeti pe bara de meniu--->Diverse---->Cheltuieli/venituri in avans---->alegeti ADAUG si treceti acolo (4752 = 7584) cu suma activului cumparat si numarul de luni pentru care subventia se trece pe venituri.
La fiecare inchidere de luna aceasta nota (de trecere pe venituri) se va face automat (la fel ca la amortizare)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: amortizare mijloc fix achizitionat din microgrant

#3 Mesaj de tudosien »

Subiectul a fost postat la SAGA PS, deci nu cred ca are de a face cu contabilitate in partida dubla, nu?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: amortizare mijloc fix achizitionat din microgrant

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SebestyenM59
Mergi la "operatii" -> "casa/banca/deconturi" -> in partea dreapta alegi "decont" si pe 31.12.20xx, introduci doua inregistrari pe tip "P", una pe valoarea negativa a valorii amortizarii pe anul in cauza pe tip "001" si una pe valoarea pozitiva a valorii amortizarii pe anul in cauza pe tip "006".
La explicatie vei trece "amortizare an 202x ...".
Astfel, in RJIP nu iti va aparea acele sume, precum si calculul se va face corect.

Scrie răspuns