Cheltuieli cu autoturismul

Chestiuni specifice programului SAGA PS
Mesaj
Autor
burneteo
Mesaje: 45
Membru din: Joi Feb 20, 2014 7:44 pm

Cheltuieli cu autoturismul

#1 Mesaj de burneteo »

Buna ziua.
La multi ani!
In codul fiscal 2024,cheltuielile aferente autoturismului,care nu este folosit integral in scopul derularii activitatii firmei,sunt in continuare deductibile 50%.
Saga nu mai permite alegerea deductibilitatii 50%.
Multumesc.

ganeam951
Mesaje: 486
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#2 Mesaj de ganeam951 »

da. Verificati daca aveti bifa la platitor de tva.

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#3 Mesaj de ionpaturca »

La Multi ANi!
Scuze, de ce nu mai permite?
Din ce observ, inca exista coloana NEDEDUCTIBIL in ecranul de jos, acolo unde inregistram explicatiile; aceasta coloana este dupa coloana de TVA.

ivanicaf254
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 13, 2018 12:27 pm

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#4 Mesaj de ivanicaf254 »

1.avem autoturismul pe pfa inregistrat, il utilizam doar pt activitatea de evaluare. ch cu combustibilul il inreg pe bz foii de parcurs , 100%.
in anul 2023 am avut o problema la motor si a trebuit sa schimbam motorul , autoturismul este amortizat integral, motorul este second hand, il inregistrez la imobilizari si care este durata normata? multumesc
pot deduce impozitul cu autoturismul, ITP-ul.
2. unde se inregistreaza delegatiile in programul SAGA PS.

Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#5 Mesaj de tomac »

1. Da, durata e una estimată de dvs ca durată de viață.
2. Meniul Diverse ecranul Diurne - pentru salariați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ivanicaf254
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 13, 2018 12:27 pm

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#6 Mesaj de ivanicaf254 »

DIURNE- NU AVEM SALARIATI, DOAR EVALUATORUL AL CARUI PFA ESTE FACE DEPLASARI.

ivanicaf254
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 13, 2018 12:27 pm

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#7 Mesaj de ivanicaf254 »

buna ziua,
am schimbat motorul la auto, proprietatea PFA ului.am intrat in saga ps , imobilizari pe auto respectiv,/modernizari am scris data si cv motorului SH, in partea dreapta am plan de amortizare si imi apare planul de amortizare al sumei initiale al autoturismului. ce trebuie sa fac sa vad planul de amortizare doar al motorului
pe factura respectiva este si o autosuflanta care are pretul de 1200lei, autosuflanta cred ca este piesa de schimb . o inreg direct pe cheltuiala deductibila, nu?

Multumesc,

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#8 Mesaj de ionpaturca »

Pentru a primi diurnă trebuie să te încadrezi în una dintre aceste categorii:
-să fii salariat al companiei care te trimite în delegație;
-să ai rolul de administrator care își desfășoară activitatea prin actul constitutiv, prin contractul de administrare sau prin mandat;
-să ai o poziție de manager, numit în baza contractului prevăzut de lege;
-să fii un director desemnat în baza unui mandat;
-să fii membru în directoratul societăților administrate în sistem dualist și în consiliul de supraveghere.
Argumente:
Conform art. 68 alin. (4) lit. h) din Codul fiscal:
(4) Conditiile generale pe care trebuie sa le indeplineasca cheltuielile efectuate in scopul desfasurarii activitatii independente, pentru a putea fi deduse, in functie de natura acestora, sunt:
h) sa fie efectuate pe perioada deplasarii contribuabilului care isi desfasoara activitatea individual si/sau intr-o forma de asociere, in tara si in strainatate, in scopul desfasurarii activitatii, reprezentand cheltuieli de cazare si transport, altele decat cele prevazute la alin. (7) lit. k).
Prevederile art. 44 alin. (2) din Codul muncii stabilesc ca, salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.
In acelasi sens, prevederile art. 46 alin. (4) din Codul muncii prevad ca salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Concluzie: PFA nu are dreptul la diurna/cheltuieli de detasare, delegare, etc

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#9 Mesaj de ionpaturca »

Cu scuzele de rigoare, exista niste reguli contabile (aplicabile si PFA)de care trebuie sa tineti seama:
Daca un activ fix (cazul cu motorul) este modernizat, atunci TOT ACTIVUL fix urmeaza aceeasi cale a autovehiculului respectiv; se recalculeaza valoarea intiala adaugandu-se aceasta modernizare.
Dumneavoastra doriti sa amortizati masina separat si motorul separat.
Sincer?!

ivanicaf254
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 13, 2018 12:27 pm

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#10 Mesaj de ivanicaf254 »

1.Valoarea autoturismului este integral amortizata, de 2 ani, acum am inlocuit motorul , deci am marit valoarea auto, am inreg in SAGA PS, la imobilizari ( modernizari), si nu stiu unde in program sa trec perioada de amortizare ca sa mi apara planul de amortizare , pt valoarea adaugata autoturismului. aceasta este intrebarea.
2. PFA-UL daca merge in delegatie la un curs de formare profesionala, pt a face punctele necesare obtinerii stampilei pt anul urmator ( in speta evaluatorii) nu au voie sa deduca aceste cheltuieli de deplasare?

Multumesc,

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#11 Mesaj de ionpaturca »

2. Cheltuielile de deplasare sunt deductibile in masura in care aveti documente (factura pentru formarea profesionala); din ce solicitati mai sus era vorba de diurna si cheltuieli de deplasare (fara sa existe documente-factura)
1. Mergeti la imobilizari(unde aveti inregistrat autovehiculul) si treceti MODERNIZARE, puneti valoarea justa atat cat a costat motorul schimbat; validati, ar trebui sa vi se calculeze pe o perioada de 2 ani cate o "rata" ca amortizare.

ivanicaf254
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 13, 2018 12:27 pm

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#12 Mesaj de ivanicaf254 »

Buna ziua,
am adaugat in imobilizari/auto/ val. motor, am validat, dar la planul de amortizare ,ce apare in drapta ecranului, imi apare planul de amortizare al val. auto fata modernizare, unde gresesc ce trebuie sa fac? va rog , sa ma ajutati nu pot sa ma descurc. multumesc

ivanicaf254
Mesaje: 13
Membru din: Joi Dec 13, 2018 12:27 pm

Re: Cheltuieli cu autoturismul

#13 Mesaj de ivanicaf254 »

iar in regsitrul imobilizarilor imi apare si modernizarea ca si amortizata ,

Scrie răspuns