Sugestie raport vanzari

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Sugestie raport vanzari

#1 Mesaj de pascutac »

M-ar interesa, dacă se poate, la raportul vânzărilor (Raport vânzări cumulat pe gestiuni raport mic) să apară defalcat la fiecare gestiune, valorile pe cote de TVA. De exemplu: am un restaurant cu PubLine implementat cantitativ valoric, dar contabilitatea este ţinută global valoric, 4 gestiuni (Bucatarie, Bar, Catering, Evenimente), pe fiecare gestiune sunt atat produse cu cotă TVA 24% cât şi produse cu cota TVA 9%. Zilnic se scot rapoarte de vânzări defalcate pe gestiuni, la care se ataşeată Raportul Z al casei de marcat, dar contabilitatea nu poate deduce din Raportul Z defalcarea pe gestiuni a vânzărilor cu cotele de TVA aferente.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sugestie raport vanzari

#2 Mesaj de tomac »

Poți scoate din SAGA raportul pe gestiuni.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sugestie raport vanzari

#3 Mesaj de pascutac »

Da, ştiu că se poate lista un raport din SAGA, dar raportul ar avea cam 5-6 pagini zilnic, pe când din PubLine îl scoate cumulat:
4 gestiuni a câte doua rânduri, ar fi 8 rânduri. Am discutat şi cu cei de la contabilitate şi le-am arătat raportul din SAGA, dar şi ei mi-au spus că le-ar fi mai simplu cu raportul generat din PubLine.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sugestie raport vanzari

#4 Mesaj de tomac »

Tipăriți în Excel și eliminați liniile de detalii lăsând doar totalul pe gestiune și totalul general.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pascutac
Mesaje: 248
Membru din: Mie Apr 25, 2007 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Sugestie raport vanzari

#5 Mesaj de pascutac »

Este şi asta o soluţie, pentru mine, dar pentru clientul final... nu prea. Implică cunoştinţe medii de operare PC şi nu se prea aplică. Mulţumesc oricum.

Scrie răspuns