MarketLine,primul pas,avem o problema.

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
savad477
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 24, 2014 2:22 pm

MarketLine,primul pas,avem o problema.

#1 Mesaj de savad477 »

Buna dimineata,
avem un magazin de piese auto,care,a functionat foarte bine in 2015,cu Saga ca si program de gestiune/contabilitate,si casa de marcat,Datecs MP55B,ca si imprimanta fiscala,vanzarile fiind operate direct din Saga.
O data cu anul 2016,am modificat cota de tva la 20% in Saga,la fel in casa de marcat(prin telefon cu furnizorul/agent Datecs).Am downloadat, extensia MarketLine,dar,s-a ivit urmatoarea problema.In ambele moduri(saga/marketline),bonul care-l scoate casa de marcat,cu orice vanzare noua,pe 2016,iese cu ultima vanzare din 2015,ca si valoare/produs,cu cota de tva 20% si data tiparita,prezenta,cu 2016.Mentionez,ca,singurul mod in care comunica,casa de marcat cu calculatorul,este setarea com de 38400,in orice alta valoare,9600/4800 nu recunoaste serial no.Indicii de tva sunt 1-20%,2-9%,3-5%,4-0%,indice cash-0,tichete-2,card-3.
Va rog,daca putem fi ajutati,in setarea corecta,v-am fi recunoscatori,caci,abia asteptam beneficiile extensiei MarketLine,care,nu stim,din ce motiv,nu ne-a sarit in ochi,pana acum,cat de bine,este alcatuita.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: MarketLine,primul pas,avem o problema.

#2 Mesaj de tomac »

Problema poate proveni de la driverul casei: fprintw. Poate ați instalat acel driver în program files și l-ați setat să pună fișierele de răspuns acolo, iar în program files nu poate scrie orice program.
Dacă e așa, reinstalați driverul într-o locație independentă, pe C: direct, de exemplu în C:\Datecs și setați ca fișierele txt de răspuns să fie create tot acolo. Setarea ratei de comunicații pe COM depinde tot de setările casei și driverului. În Market trebuie setate similar cu cele de acolo.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

savad477
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mar 24, 2014 2:22 pm

Re: MarketLine,primul pas,avem o problema.

#3 Mesaj de savad477 »

Buna seara,
va multumim.Sfatul d-voastra,a condus la deblocarea situatiei.Intr-adevar,dupa mutare,lucrurile au revenit la normal.

Scrie răspuns