Versiune noua trimitere direct la POS

Chestiuni specifice extensiilor PubLine si MarketLine
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Versiune noua trimitere direct la POS

#1 Mesaj de danilevicis »

In legatura cu versiunea noua, in afara de bifa respectiva, ce mai trebuie facut? Cablu intre POS Raiffeisen si calculator, sau intre POS si casa de marcat (fiscal net)? De care cablu?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Versiune noua trimitere direct la POS

#2 Mesaj de tomac »

1. Este necesar să luați legătura cu banca. Ea vă va pune la dispoziție cablul de conectare - conectarea POS se face la PC. Cred că trebuie setat și terminalul POS să accepte comunicații de la PC.
2. Pentru fiscalNET aveți aici un tutorial https://driverfiscal.ro/configurare-ter ... lnet-plus/
Sfatul meu: luați legătura cu dezvoltatorul fiscalNet spre a vă ajuta la configurare/testare și eventual alte detalii pentru a implementa corect. Versiunea de driver fiscalNET e una specială nu cea pe care o aveți acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Versiune noua trimitere direct la POS

#3 Mesaj de danilevicis »

Mulțumesc, ca de obicei răspundeți exact!
Voi incerca si revin aici sa scriu cum am facut!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Versiune noua trimitere direct la POS

#4 Mesaj de danilevicis »

Buna ziua,
Revin din nou cu problema transmiterii sumei din MarketLine la terminalul bancar.
Avem POS Raiffeisen conectat la calculator prin portul serial parametrizat corect de cei de la banca, casa de marcat Tremol M20 conectata prin usb la calculator careia i s-a atribuit portul com 1 la cererea bancii.
Softul folosit pt comunicarea dintre MarketLine si casa este FiscalNetPlus, care la randul lui este configurat corespunzator dupa cum spun cei de la fiscal net.
Mentionez ca bifa in MarketLine este selectata dar suma tot nu este preluata de terminal.
A nai incercat cineva sa configureze? Astept solutii...Va multumesc!
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Versiune noua trimitere direct la POS

#5 Mesaj de tomac »

Sună la cei de la FiscalNet. Cei de acolo sunt amabili și te pot ajuta.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Versiune noua trimitere direct la POS

#6 Mesaj de danilevicis »

Da, sunt amabili. Au intrat cu teamviuwer. Dupa cum am scris si mai sus, am vorbit cu toata lumea si am configurat cum au vrut fiecare in parte. Totusi nu trimite suma la POS.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns