Saga pe PC și Web

Aici scriem despre SAGA WEB, oferim feed-bak despre interfață, mod de operare, etc.
Mesaj
Autor
pascuc708
Mesaje: 17
Membru din: Mie Sep 21, 2022 1:59 pm

Saga pe PC și Web

#1 Mesaj de pascuc708 »

Bună ziua,

Câteva întrebări:
1. Care sunt avantajele la migrarea pe Saga Web?
2. După migrare, se pot folosi ambele versiuni, atât pe desktop cât și pe web? Lucrez frecvent în zone fără net, deci sunt obligat să lucrez în cea desktop. Ce se întâmplă dacă în același timp altcineva lucrează în Web la aceeiași firmă? Cum se sincronizează când PC-ul se va reconecta la net?

Mulțumesc anticipat!

ionpaturca
Mesaje: 45
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Saga pe PC și Web

#2 Mesaj de ionpaturca »

Avantajele (deocamdata) sunt urmatoarele:
- atunci cand se emite o factura in SAGA WEB ea va aparea instantaneu in SAGA de pe PC (si invers: orice se lucreaza pe PC se vede instantaneu in SAGA WEB)
- SAGA WEB poate fi folosita si de cei care nu au sistemul de operare WINDOWS; cu alte cuvinte fiind accesibila prin orice browser, nu mai este "legata" de sistemul de operare Windows
- intrarile se vad in ambele SAGA: si pe PC si pe WEB si nu mai trebuiesc reintroduse pe PC de catre contabil (de exemplu)
- descarcarea facturilor (e-factura) se poate face fie numai pe PC fie numai pe SAGA WEB (deocamdata este pe PC), dar se vad imediat si pe WEB.
- banca, casa se lucreaza numai pe unul dintre dispozitive, si celalalt vede in timp real cum sta cu toate inregistrarile.

tanasai868
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 22, 2013 2:45 pm

Re: Saga pe PC și Web

#3 Mesaj de tanasai868 »

Buna ziua, in saga web nu exista coloana cu " nr. bonuri " in "iesiri " ? cum evidentiem numarul de bonuri emise ?

boranf
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 06, 2020 2:36 pm

Re: Saga pe PC și Web

#4 Mesaj de boranf »

O dată activat Saga web, ce se întâmplă cu utilizatorii din rețeaua locală? Cum mai pot accesa serverul de saga in sistemul client-server? Treaba va fi făcută doar web si in reteaua locala? Doar o mașină mai rămâne tip PC?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26038
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga pe PC și Web

#5 Mesaj de tomac »

Puteți lucra mai departe la alte firme folosind utilizatorii anteriori. La firma comutată în web aceștia se vor autentifica cu adresa de mail și parola configurată de ei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

boranf
Mesaje: 4
Membru din: Mie Mai 06, 2020 2:36 pm

Re: Saga pe PC și Web

#6 Mesaj de boranf »

Clar, ca asa te autentifici, dar daca eu am 5 stații locale, cu saga client-server, acum nu mai pot apela serverul de pe clienții locali!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26038
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga pe PC și Web

#7 Mesaj de tomac »

Trebuie să configurați clienții în WEB.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dimac792
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2010 12:00 am

Re: Saga pe PC și Web

#8 Mesaj de dimac792 »

Buna ziua!

Observ ca utilizarea Saga desktop acum merge mult mai greu decat in varianta fara WEB.
La o generare de carte mare pentru toate conturile pentru o luna dureaza o vesnicie.
Ce as putea modifca la soft, configurari astfel incat sa mearga cat de cat mai apropiat de viteza cu care o facea atunci cand aveam doar varianta desktop?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26038
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga pe PC și Web

#9 Mesaj de tomac »

Păi generați din WEB.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dimac792
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2010 12:00 am

Re: Saga pe PC și Web

#10 Mesaj de dimac792 »

Multumesc pentru sugestie. Problema este ca nu se poate genera cartea mare din Saga Web pentru ca nu exista optiunea asta in Saga Web.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26038
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Saga pe PC și Web

#11 Mesaj de tomac »

Da, așa este, cartea mare nu este încă oficial în web. Doar fișele de cont se pot genera acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

dimac792
Mesaje: 4
Membru din: Lun Mar 01, 2010 12:00 am

Re: Saga pe PC și Web

#12 Mesaj de dimac792 »

Cred ca ar fi util pentru Cartea mare din desktop sa configurati, sa scrieti un script care sa permita intreruperea generarii cartii mari atunci cand se apasa tasta ESC.
Daca ai gresit luna si ai optat pentru "Tiparire pentru toate conturile..." nu poti sa renunti la procesul de generare, trebuie sa astepti pana cand termina de generat pentru ca apoi sa o iei de la capat cu generarea raportului pentru luna corecta (deci o gramada de timp pierdut).

Scrie răspuns