De la lume adunate

Închis
Mesaj
Autor

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Utilitare Necesare

#92 Mesaj de herganiec »

mersi. e util
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Utilitare Necesare

#93 Mesaj de andreis491 »

La multi ani!
Pentru cei care foloseau pana acum SugarSync pentru backup, probabil deja ati aflat ca din februarie va disparea pachetul gratuit, putand fi utilizat in continuare doar pe baza unui abonament.
Ramane in contiuare varianta Dropbox, insa spatiul de stocare de aici este mult mai mic (2Gb).

De aceea, m-am gandit sa recomand un alt serviciu, gratuit, similar cu cele mai sus, ce ofera 15Gb.

Serviciul acesta se numeste Copy si va puteti deschide cont apasand aici

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Utilitare Necesare

#94 Mesaj de balazse »

Daca ai cont de google, atunci beneficiezi de "google drive" (limita este de 10 GB si inca 5 GB ce ai in e-mail-uri), care ar fi cam acelasi lucru cu "dropbox", doar ca mai poti sa ai fisierele de excel/word/etc online.
De exemplu, daca doresti sa ai o evidenta in excel la anumite lucruri poti sa creezi un fisier si sa-l completezi online, important este sa ai acces la internet.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Utilitare Necesare

#95 Mesaj de gramac921 »

Daca iti pui dropbox pe telefon si tableta iti da automat inca 48 Gb . ( plus 2,5Gb cat ai initial ) ajungi lejer la 50 Gb. :)

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

De la lume adunate

#96 Mesaj de septimiuv »

impozitul se calculeaza pe an intreg nu pe trimestre

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

Re: registrul de evidenta fiscala

#97 Mesaj de florescud »

In REF se calculeaza trimestrial(ca de aia il declaram si platim trimestrial),dar indiferent cum s-ar calcula gandesc ca aritmetic ar trebui ca acest calcul anual sa fie(si)suma de valori trimestriale,nu-mi dau seama,cu tot respectul,o fi greu de realizat acest lucru?Sau poate pentru mine e greu...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de evidenta fiscala

#98 Mesaj de septimiuv »

pentru tine e greu
alege 01.01.2013 inceput perioada si ce iese ramane de declarat

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

Re: registrul de evidenta fiscala

#99 Mesaj de florescud »

Nu,nu e greu,cum crezi ca am facut atatia ani?Sau poate crezi ca nu am facut niciodata D101...Nu asta era ideea,ideea era ca in mod firesc 4 trimestre adunate tre sa dea total an,ceea ce nu da deloc...Doar am pus problema constructiv.
Da inteleg,nu se poate si gata.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de evidenta fiscala

#100 Mesaj de septimiuv »

nu e o regula ca 4 trimestre sa fie egale cu tot anul
se poate sa fie dar in 99% din cazuri nu este
nu stiu ce 101 ai facut atatia ani dar probabil cei pentru care au facut ar trebui sa ceara un audit :lol:

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

Re: registrul de evidenta fiscala

#101 Mesaj de florescud »

E greu de inteles cum poti sa-ti dai cu parerea,sau cum poti ironiza pe cineva cand nici macar nu l-ai vazut si nici nu ai auzit nimic despre el(ea).Lasand ironiile la o parte ,doar fiindca m-ai provocat cu stilul deja cunoscut si deloc imprevizibil,pot sa-ti spun ca am avut ani de zile functie de conducere la o mare companie,unde aveam audituri an de an,cate 2 controale de la ANAF,un control anual obligatoriu de la Curtea de Conturi,si cate 2 audituri interne(la fel de dure ca si celelalte) pe an.De cand avem firma noastra(de familie ,vorbesc),am avut 3 controale de la Garda(in primii ani),iar acum am devenit contribuabili mijlocii,nemaiintrunind criteriile pentru mici contribuabili.Si cu scrisoare de felicitare de sfarsit de an de la ANAF.
Nu ti-am scris toate astea ca sa ma laud,ci doar sa-ti dai seama pe cine ironizezi.Daca nu ai argumente asupra unei chestiuni,sa stii ca sunt lucruri muuuult mai bune de facut decat sa stai pe forum sa scrii nimic.No ofense! :wink:

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11935
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: registrul de evidenta fiscala

#102 Mesaj de septimiuv »

bla blauri

hai sa-ti dau un exemplu pentru a demonta ceea ce spui
colectezi tva la cheltuielile nedeductibile de protocol aferente anului intreg
daca ai face calculul pe 3 luni in loc sa reiei calculul de la inceput de an, nu ai calcula bine plafonul
poti avea in ultimul trimestrul pierdere, bagi toate cheltuielile ca nedeductibile, colectezi tva la toata suma, cand de fapt poate ai fi putut sa le consideri pe toate deductibile
cu tot protocolul asta se da peste cap si impozitul anual

vrei sa-ti mai zic de sponsorizari? 8)

asa ca vrajeaza cu audit de 10 ori pe an nu tine, am intalnit experti cu diplome de auditori, consultanti, doctori etc si nu erau in stare sa calculeze un amarat de protocol
calculeaza cum trebuie si cum spune codul fiscal, adica de la 01.01.2013 si ce iese, e bun iesit

ironia este pe ceea ce tastezi aici, nu pe persoana mirifica care poti sau nu poti fi

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: suport tehnic

#103 Mesaj de gramac921 »

berceal scrie: mi s-a corupt un hard disk.... dar baza de date s-a corupt, asa ca amtrimis-o la cei de la saga.
eu zic ca la DNA trebuia sa trimiti cu atata coruptie :lol:

berceal
Mesaje: 167
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am
Localitate: din Romania
Contact:

Re: suport tehnic

#104 Mesaj de berceal »

scuze :@gramac921
S-A BULIT HARD-ul

florescud
Mesaje: 314
Membru din: Sâm Ian 19, 2008 12:00 am

Re: registrul de evidenta fiscala

#105 Mesaj de florescud »

E,asa e mult mai concret si logic un raspuns la o intrebare,daca tot vrei sa-l dai...
Si da,la mine,cheltuielile cu sponsorizarea ar putea fi cauza,cealalta situatie enuntata de tine nu am intalnit-o pana acum....
Si,nu,nu sunt bla bla-uri, caci multe poti invata in urma unui control serios,daca esti interesat.
Si,iarasi nu,nici nu sunt o persoana mirifica,mai degraba norocoasa ca am avut ocazia sa cunosc oameni de la care sa pot invata.
Deci,multumesc pentru raspuns si pe data viitoare! :wink:

Închis