amortizare leasing auto

Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 445
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

amortizare leasing auto

#1 Mesaj de lupum263 »

am un leasing auto incepand din luna 9.2014 in valoare de 196055 lei pe o periaoda de 36 luni.Masina este folosita de administratorul firmei.Firma e microantreprindere.
va rog frumos sa mi spune ti cum inregistrez amortizarea stiind ca este deductibil 1500 lei cum trebuie sa procedez.
valoare totala de amortizare trebuie sa fie fara valoarea reziduala?
tva-ul aferent platilor ulterioare (rata,taxa administrare,etc) este deductibil 50% ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: amortizare leasing auto

#2 Mesaj de tomac »

Amortizarea se înregistrează la suma calculată normal în funcție de valoarea de intrare și durata de utilizare. Deductibilitatea limitată nu are de-a face cu asta.
Se poate înregistra amortizare de 2000 lei lunar din care doar 1500 lei să fie deductibili fiscal. Nu e ceva ieșit din comun.
La micro este irelevantă discuția despre cheltuieli deductibile sau despre deductibilitatea lor, dacă nu se trece la profit. Atunci când se trece la profit acestea devin foarte relevante.
Valoarea totală o conține și pe cea reziduală. Valoarea bunului este dată de avans, valoare finanțată și valoare reziduală precum și de toate taxele și cheltuielile accesorii plătite la începutul leasingului.
Deductibilitatea cheltuielilor (dacă va deveni plătitor de impozit pe profit), dar și a TVA depinde de scopul în care e folosită mașina cu pricina.
Dacă mașina e folosită în interesul personal al administratorului, fără a fi afectată defel activității economice a firmei, atunci nici o cheltuială și nici un TVA de pe nici o factură nu vor fi deductibile. Vor fi nedeductibile integral.
Dacă mașina e folosită pentru activitatea economică a firmei, dar nu în mod exclusiv, nu se poate face dovada utilizării exclusiv pentru firmă, atunci orice cheltuială legată de mașină precum și orice TVA facturat pentru acea mașină, vor fi deductibile limitat la 50%.
Dacă mașina e folosită exclusiv pentru firmă și activitatea ei economică și există documente ce să susțină acest fapt - comenzi, contracte, delegații, inclusiv foi de parcurs cu informațiile minimale solicitate de codul fiscal, precum și orice alte documente ce să demonstreze utilizarea ei exclusivă pentru firmă, pentru activitatea economică a acesteia, atunci orice cheltuială cât și orice TVA facturat vor fi deductibile integral.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns