export marfa intracomunitar

Mesaj
Autor
lupum263
Mesaje: 445
Membru din: Vin Iun 07, 2013 12:10 pm

export marfa intracomunitar

#1 Mesaj de lupum263 »

buna ziua
asociatul unei microantreprinderi cu tva trimestrial vrea sa exporte marfa intr-o tara din Europa inca nu s-a decis care.
-trebuie sa inscriu firma in ROI?
perioada fiscala pt tva trebuie sa o modific lunar?daca da, ce declaratie depun?

In program la iesiri valuta cum trec :taxare inversa sau scutit cu drept de deducere?
-in program la iesiri valuta nu-mi da voie sa trec denumirea artcolului.va rog sa-mi spuneti ce gresesc
multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: export marfa intracomunitar

#2 Mesaj de tomac »

Depinde.
Unele țări din Europa sunt membre UE și acolo nu e export ci livrare intracomunitară. Pentru asta, da trebuie să figureze în ROI. Dacă face export, într-o țară care nu e membră UE atunci nu trebuie să fie înscrisă în ROI dar trebuie să facă declarație vamală de export pentru a demonstra faptul că bunurile au părăsit teritoriul UE.

Taxare inversă nu se aplică decât la AIC (achiziții intracomunitare), servicii pentru care sunteți persoană obligată la plată sau livrări în țară pentru care se aplică măsurile de simplificare de la art.160.
Dacă nu sunteți într-o astfel de situație nu aveți ce face cu opțiunea de taxare inversă. Mai mult, dacă sunteți în ecranul ieșiri și operați o vânzare nu prea aveți ce face cu taxarea inversă decât în cazul măsurilor de simplificare de la art.160 - livrări în țară de lemn, cereale, deșeuri, către alți plătitori de TVA din România.
Dacă livrați bunuri sau servicii către persoane din UE sau faceți export alegeți "S - Scutit cu drept de deducere" sau "E - excepții" dacă vă încadrați în excepțiile de la art.133
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: export marfa intracomunitar

#3 Mesaj de stefi »

Societatea presteaza servicii de transport de marfuri pt. alte persoane juridice impozabile din UE, ambele avand cod valid tva in VIES.
Declar in 390, dar eu am operat pana acum la iesiri valuta, iar la tip nu am ales nimic, astfel ca in D300 ajungeau declarate la randul 3 si 3.1. Am facut o proba cu facturare la iesiri valuta cu S, scutit cu deducere si in acest caz ajung in D300 la randul 14. Dupa parerea mea e mai corect sa apara la rd 3 si 3.1. Pe forum citisem ca se poate factura la iesiri valuta fara sa alegem nimic sau cu S, dar aceste optiuni au rezultate diferite in D300.
Cum e corect?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: export marfa intracomunitar

#4 Mesaj de tomac »

Așa cum ai făcut până acum. Trebuie să apară la rd.3.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: export marfa intracomunitar

#5 Mesaj de stefi »

Si 3.1,nu? Pt. ca operand astfel, am aceeasi suma si pe 3.1.
Multumiri!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: export marfa intracomunitar

#6 Mesaj de tomac »

Ba da. Și la 3.1. Am spus clar: cum ai făcut până acum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: export marfa intracomunitar

#7 Mesaj de stefi »

Scuze, va multumesc din nou!

Am de la contabila care tinea inainte evidenta la societate doar declaratiile (D394, D390,D300;D112)pt. luna ianuarie care le-a depus ea in februarie (eu am depus declaratiile de pe februarie incoace), si in D300 la ianuarie ea declara aceste operatii doar la randul 3. Ea completa manual declaratiile si ....eu vroiam sa fiu sigura ca procedez corect.

Scrie răspuns