Nr contract pe factura

Mesaj
Autor
kupar
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 18, 2011 5:27 pm

Nr contract pe factura

#1 Mesaj de kupar »

Buna ziua.
Am nevoie sa apara numarul contractului cu un client in xml.ul efacturii. Este un contract general de livrare produse, nu-i lunar, nu-i leasing. Factura intocmesc din comenzi pentru ca si numarul de comanda trebuie sa apara in efactura. Unde sa introduc numarul contractului?

gheorghei642
Mesaje: 859
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Nr contract pe factura

#2 Mesaj de gheorghei642 »

BT-12
Contractul aferent facturii
Se va prelua numărul contractului, dacă factura a fost generată din ecranul Contracte sau dacă s-a completat câmpul "Informatiile suplimentare" din factura, în forma "Contract: 123". De asemenea, poate fi completat manual în pagina "Generare si transmitere e-facturi", câmpul fiind vizibil după apăsarea butonului Bextindere.

kupar
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 18, 2011 5:27 pm

Re: Nr contract pe factura

#3 Mesaj de kupar »

Multumesc!

mucleav
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Re: Nr contract pe factura

#4 Mesaj de mucleav »

Buna ziua,
Am si eu cerinta asta de implementare mai multe campuri de la un client , incepand de la 1 iulie 2024, sa se genereze xml din e factura cu campurile BT-11,BT-12,BT-13,BT-16,BT-29,BT-31,BT-46,BT-48,,B-58,BT70-BT80.
Din ce am observat apar cateva campuri BT la modulul Generare si transmitere e- facturi. Mentionez ca facturile se emit in modulul Iesiri , nu contracte sau comenzi.La acest client se factureaza mai multe facturi pe zi si ne am dori sa fie implementat ceva care sa pastreze multe din campurile cu datele care nu se schimba de la o factura la alta.
S a mai lovit cineva de cerinta asta si ce rezolvare avem?
Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Nr contract pe factura

#5 Mesaj de balazse »

Ai incercat sa contactezi echipa Saga?

kupar
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 18, 2011 5:27 pm

Re: Nr contract pe factura

#6 Mesaj de kupar »

Si pentru codul produsului la client stiti modalitatea de completare? Imi cer "BuyersItemIdentification : Referinta Client BT156"

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Nr contract pe factura

#7 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi cu articole, atunci mergi la "articole" -> apesi pe butonul "cod CI" (dreapta-sus) -> adaugi clientul si la "cod articol" introduci "BT156", astfel pe factura emisa, inainte de denumire va apare acel cod.
Aceasta va apare pe factura, dar pe e-factura nu va aparea.

O alta solutie ar fi, ca la nivel de articol la "iesiri" sa treci in coloana "informatii suplimentare" acel cod.
Aceasta solutie este valabila si daca lucrezi pe nedefinit.

Din pacate in casuta mentionata de tine nu cred ca va aparea, pentru acest lucru ar trebui sa contactezi echipa Saga.

kupar
Mesaje: 5
Membru din: Vin Feb 18, 2011 5:27 pm

Re: Nr contract pe factura

#8 Mesaj de kupar »

Din "articole" ... am reusit. Apare codul articolului dat de client si in xml e-factura.(dupa cum vad eu). Numai in xml-ul e facturii ma interesa. Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Nr contract pe factura

#9 Mesaj de balazse »

Doar daca il treci la "iesiri" -> "informatii suplimentare".
O optiune ar fi sa trimiti e-mail echipei Saga, poate ei reusesc sa faca ceva in acest sens.

mucleav
Mesaje: 5
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Re: Nr contract pe factura

#10 Mesaj de mucleav »

Buna ziua!
Raspunsul celor de la Saga referitor la campuri BT:

Regasiti detalii despre modul de inregistrare in program pentru transmiterea datelor in e-factura, in urmatorul link: https://manual.sagasoft.ro/sagac/topic- ... ctura.html , sectiunea ‘E-factura documentatie".

Voi intelegeti modul de lucru cu aceste campuri care in cazul meu sunt peste 20 BT -uri?
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Nr contract pe factura

#11 Mesaj de balazse »

Hai sa clarificam putin lucrurile.
Ce doresti exact sa apara in acel fisier xml, ca momenta ai mentionat de generalitati, dar nimic specific.

Scrie răspuns