Tutoriale video

Ați dori postarea de tutoriale?

Da, ar fi utile.
60
97%
Nu, nici vorbă!
0
Niciun vot
Nu știu.
2
3%
 
Voturi totale: 62

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26057
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Tutoriale video

#1 Mesaj de tomac »

Ați vrea să vedeți tutoriale video, în viitor, pe forum? Tutoriale legate de exploatarea SAGA?
Spun: în viitor, pentru că voi încerca în limita timpului disponibil să creez tutoriale pe probleme specifice.
Ca idee, postarea ar arăta cam ca și clipurile de aici
Atenție!!!! Aceste tutoriale nu sunt create de SAGA. Nu puneți întrebări pe mail despre ele, la SAGA, pentru că nu vi se va răspunde. Opțiunea este a mea personală și nu implică firma în niciun fel.
Acum sunt în testare de softuri ce să permită captură, conversie și upload pe youtube a tutorialelor.
Ca idee, dacă sunteți de acord, aș vrea și exprimarea unei opinii, dacă nu sunteți de acord, la fel, aș dori și o motivație.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tutoriale video

#2 Mesaj de balazse »

Sunt de acord.
Cred ca ar fi foarte util, mai ales pentru cei care acum incep sa foloseasca programul, si nu numai ci si pentru cei experimentati, deoarece intotdeauna poti sa inveti ceva util din experienta celorlalti.
Eu iti multumesc anticipat pentru timpul si efortul depus pentru a ajuta utilizatorii programului.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tutoriale video

#3 Mesaj de eugen01 »

Fara doar si poate e mai mult decat binevenita aceasta modalitate de prezentare.Motivatii???Ar fi multe, dar presupun ca cea mai apropiata de adevar ar fi faptul ca ne-am cam pierdut rabdarea de a citi, de a analiza ...deh..o influenta negativa a globalizarii..preferam sa ni se arate cum sa facem decat sa cautam noi o cale...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8259
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Tutoriale video

#4 Mesaj de herganiec »

de acord, poti incerca si pe http://www.vimeo.com pt a publica. e ceva mai liber si fara reclame.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Tutoriale video

#5 Mesaj de danilevicis »

Pai normal ca vrem. Da sa fie, mai mici, nu asa cracanate pe ditamai juma' de ecran per bucata. :mrgreen:
De fapt, asta nici nu e asa de important, pana la urma.
Hai forum Saga. La mai sus!!! :mrgreen: :mrgreen:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tutoriale video

#6 Mesaj de balazse »

danilevicis scrie:Da sa fie, mai mici, nu asa cracanate pe ditamai juma' de ecran per bucata. :mrgreen:
S-ar putea afisa doar titlul, iar langa sa se puna link-ul unde se poate vizualiza, intr-un fel s-ar putea face in asa fel cum este si topicul "Legislatie - Ordin 1752/2005, Cod Fiscal Codul Muncii, etc." de la "legislatie", unde tutorialele ar fi insirate pe diverse criterii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26057
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Tutoriale video

#7 Mesaj de tomac »

@balasze
Ideea era să fie încorporate pe forum. Să nu existe redirectare pe alt site.

@danilevicis
Păi e dimensiunea dată de youtube la codul de încorporare. Pot schimba, dar nu vreau nici să fie prea mici.

@herganiec
Știu despre vimeo, dar pot încorpora numai de pe youtube momentan.

În altă ordine de idei: ce credeți că necesită, prioritar un tutorial. Instalarea, configurarea, introducerea de date, etc?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Tutoriale video

#8 Mesaj de danilevicis »

tomac scrie: În altă ordine de idei: ce credeți că necesită, prioritar un tutorial. Instalarea, configurarea, introducerea de date, etc?
Cum adica introducere de date? La rubrica muzica, pauza, sa se vada ecranele din youtube. La legislatie sa se vada pagina vsc a lui septimel. Si poate undeva manualul saga pe felii.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Tutoriale video

#9 Mesaj de fagarasa176 »

bv tomac
prioritar cred ca ar trebuii un tutorial pentru configurarea societatilor
abia astept primul filmulet...tre' sa dau fuga dupa popcorn :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tutoriale video

#10 Mesaj de balazse »

Pentru TomaC
Din cauza ca ai mentionat youtube am inteles eu gresit.

Daca va aparea direct in forum atunci cred ca ar trebui deschis la "despre programe" un nou "folder" cu denumirea de "tutorial", iar in cadrul acesteia sa se deschida cate un topic pentru fiecare tutorial (astfel se pot "comenta" fiecare tutorial in parte). De altfel s-ar putea crea tot aici (in acest folder) un topic cu lista tutorialelor.
De ce zic ca ar trebui facut asa?
Deoarece daca intr-un topic se creeaza mai multe tutoriale trebuie asteptat pana se incarca imaginile, care se face cam greu vezi pozele incarcate la "PAUZA !", precum la fiecare tutorial mai poti si scrie cate ceva si ii mai usor si la cautare.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tutoriale video

#11 Mesaj de eugen01 »

Propuneri:
1.Configurare Societati (cazul GV+CV, in manual e putina neclaritate cu modificare cont la tip articol).
2.Modalitate lucru Nedefinit (GV)...modalitate lucru CV cu articole.
3.Preluare Solduri analitice de la terti.
4.Inregistrare Incasare/Plata.
5.Transferuri (357/482).
6.Asociere factura Storno.
7.Definire si lucrul cu Grupe (pentru inceput numai la Furnizori;pentru a diferentia furnizorii de imobilizari de ex).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tutoriale video

#12 Mesaj de balazse »

Cred ca cel mai important ar fi:
- instalare program;
- configurare program;
- salvare baza de date;
- creare de back-up a folderului "Saga C.3.0";
- restaurare baza de date.
Precum cele prezentate de EugeN01.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tutoriale video

#13 Mesaj de eugen01 »

Balasze>
Ai sesizat foarte corect importanta operatiunilor de Salvare/Restaurare BD si in alta locatie.Eu m-am pierdut in amanunte despre utilizare.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Tutoriale video

#14 Mesaj de ferenta »

Poate nu ar strica prin aceste tutoriale video si o prezentare a modului de rezolvare a celor mai reprezentative sau mai bine zis cele mai dese erori cu care ne-am confruntat de-a lungul timpului.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24196
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Tutoriale video

#15 Mesaj de balazse »

Este o idee buna, dar ar trebui sa ne spui si cateva exemple, ca sa nu lasam nimic pe dinafara.

Scrie răspuns