contraventie sau nu?!

Mesaj
Autor
steriel
Mesaje: 336
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

contraventie sau nu?!

#1 Mesaj de steriel »

O societate a primit o amenda pentru necompletarea rubricii referitoare la delegat din factura si aviz. Amenda este in cuantum de 2000 lei. Ce parere aveti? In procesul verbal au trecut "fapta de mai sus constituie contraventie prevazuta la art 41, pct2, lit c.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: contraventie sau nu?!

#2 Mesaj de tomac »

Este pe legea contabilității se pare. E amendă de dragul amenzii.
Este amendă dată pentru
2. nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Finanțelor Publice, respectiv de instituțiile cu atribuții de reglementare în domeniul contabilității prevăzute la art. 4 alin. (3), cu privire la:
c) întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea și arhivarea acestora, precum şi reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;
De ce este aberantă și total lipsită de temi legal și fără nici o legătură cu fapta în sine?
1. Contravenția se referă la nerespectarea reglementărilor emise de Ministerul Finanțelor sau alte instituții cu rol de reglementare contabilă
2. Factura - conținutul ei și regulile pentru întocmirea ei sunt reglementate de lege organică emisă și adoptată de Parlamentul României sau de Ordonanțe de Guvern emise de Guvernul României nicidecum de vreo reglementare contabilă emisă de Ministrul Finanțelor
3. Conținutul minim obligatoriu dat de art.155 CF nu prevede obligativitatea apariției acestor elemente
Ce înseamnă asta?
Că organele de control dau dovadă de necunoașterea diferențelor între legi și reglementări. Dau dovadă că nu cunosc legislația, dar și mai grav că nu cunosc limba română. Dau dovadă că habar nu au ce act reglementează factura.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns