nir

Mesaj
Autor
bursucanum
Mesaje: 16
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:35 am

nir

#1 Mesaj de bursucanum »

Buna ziua. Stie cineva de existenta vreunei legi in care se specifica obligativitatea intocmirii nir-urilor separate pentru produse cu cote de tva diferite ?
De asemeni spuneti-mi , va rog, daca e obligatoriu ca nir-ul sa contina col cu procent tva.
Multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: nir

#2 Mesaj de fagarasa176 »

bursucanum scrie:Stie cineva de existenta vreunei legi in care se specifica obligativitatea intocmirii nir-urilor separate pentru produse cu cote de tva diferite ?
Nu se specifica asa ceva nicaieri, dar in NORMELE SPECIFICE de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile (Anexa nr. 2 din OMEF 3512) se specifica ca
b) Se foloseste ca document de receptie obligatoriu numai in cazul:
– bunurilor materiale cuprinse intr-o factura sau aviz de insotire a marfii, care fac parte din gestiuni diferite;
– bunurilor materiale primite spre prelucrare, in custodie sau in pastrare;
– bunurilor materiale procurate de la persoane fizice;
– bunurilor materiale care sosesc neinsotite de documente de livrare;
– bunurilor materiale care prezinta diferente la receptie;
– marfurilor intrate in gestiunile la care evidenta se tine la pret de vanzare
Acuma depinde de tipul de gestiune daca este cantitativ valoric la pret de achizitie nu se listeaza separat deoarece se duc in gestiune fara tva
Daca este gestiune global-valorica clar se duc pe gestiuni cu cote de tva diferite, si astfel se ajunge la obligativitatea de mai sus de la liniuta numarul 1 "bunurilor materiale cuprinse intr-o factura sau aviz de insotire a marfii, care fac parte din gestiuni diferite;"
5. Continutul minimal obligatoriu de informatii al formularului este urmatorul:
– denumirea unitatii;
– denumirea, numarul si data (ziua, luna, anul) intocmirii formularului;
– numarul facturii/avizului de insotire al marfii etc., dupa caz;
– numarul curent; denumirea bunurilor receptionate; U/M; cantitatea conform documentelor insotitoare; cantitatea receptionata, pretul unitar de achizitie si valoarea, dupa caz;
– numele, prenumele si semnatura membrilor comisiei de receptie, in conditiile in care se face receptia marfii primite direct de la furnizor sau data primirii in gestiune si semnatura gestionarului in situatia in care apar diferente;
– pretul de vanzare si valoarea la pret de vanzare, dupa caz, pentru unitatile cu amanuntul.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

bursucanum
Mesaje: 16
Membru din: Vin Apr 12, 2013 11:35 am

Re: nir

#3 Mesaj de bursucanum »

Multumesc pentru raspuns . Deci procent tva este optional!

Scrie răspuns