SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

Mesaj
Autor
vilcud980
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 19, 2008 12:00 am

SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#1 Mesaj de vilcud980 »

In situatia in care sunt nevoit sa schimb calculatorul de peste 2 ori in cursul unei licente (din motive tehnice), banuiesc ca ar fi corect, la solicitare, sa pot schimba codul de identificare. In trecut, aceasta posibilitate era, in baza unui telefon se putea, pentru a 3-a oara. In prezent, posibilitatea respectiva a fost anulata.
In cazul asta, poate ca ar fi cazul sa predam licenta, ca si-asa nu mai e utila ! La cat de putin costa, as fi dispus s-o fac !
Macar stiu ca fac cinste c-o jumatate de an... :?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Daca ai schimbat calculatorul deja de doua ori nu ai cum sa o donezi...
Pentru a functiona la cel care o primeste trebuie resetata si deci inutila
Daca o donezi cu tot cu caculator ma "sacrific" eu :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vilcud980
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 19, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#3 Mesaj de vilcud980 »

OK - spune-mi unde, si-l trimit (cu tot cu firme, baze de date, onorarii micute, da' stabile :lol: )

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#4 Mesaj de tomac »

@vilcud980
Termenii licenței sunt foarte clari. Nu e chiar așa cum spui. Ne place să cerem respectarea regulilor, dar nu de către noi. De către alții. Noi nu. Și dacă ni se cere nouă să le respectăm, ne dăm loviți. Sunt cazuri unde, celor care dețin mai multe licențe li se poate aproba punctual o astfel de cerere, mai ales dacă sunt colaboratori vechi cu firmei, dar repet, punctual și doar la o solicitare expresă. Iar decizia nu o iau operatorii pentru că nu ei sunt cei care iau astfel de decizii.
Dar e mai ușor să fim ironici și malițioși.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vilcud980
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 19, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#5 Mesaj de vilcud980 »

Domnule tomac, nu e cazul de ironii si malitii... Constat, totusi, ca, de la o vreme, raspunsurile mail din partea operatorilor Dvs. au fost "conform regulilor", inclusiv in ce priveste probleme cu arhive (pe care, banuiesc, puteti constata ca le transmit foarte rar, in vreo 14 ani de colaborare nu cred sa fi avut 5-10 cazuri de arhive in "service".
Daca asa s-a inteles, inclusiv de catre operatorii Dvs, imi pare rau, si imi cer scuze... ce punctam, insa, e atitudinea. Nu cei 53 de RON aferenti perioadei neutilizate (puteti verifica, banuiesc, la ce pret, de cand si cate licente iau de la Dvs... eventual, cu o adresa de mail, va pot da o fisa cont, cu colaborarea mea cu firma Dvs).
Deci : am trimis ieri mail cu problema respectiva (chiar sunt, la unul din calculatoare, la a 3-a schimbare, in mai putin de o luna); mi s-a raspuns sec, "institutional", cu regulile de le amintiti si Dvs. Am contactat telefonic firma Dvs, si am avut aceeasi reactie...
Avand in vedere ca acum mai putin de 5 ani, intr-o situatie similara, n-au fost atatea formalizari, ma asteptam sa nu fie atatea discutii... mai ales ca Saga este un program pe care il cunosc si folosesc de mult timp, si l-am recomandat cu placere.
Sunt, daca verificati, cu destule licente active pe site-ul Dvs; n-am facut niciodata "joc de glezne", si chiar mi-am indemnat colaboratorii sa achizitioneze licente, ca sa putem schimba arhive (nu cred ca, in afara licentelor de sunt luate direct de mine, mai am 3 colaboratori care utilizeaza programul free; am, in schimb, cel putin 5 care utilizeaza si modul Conta, si modul gestiune).
Am considerat ca e corect sa lamurim situatia : solicitarea mea a fost expresa (mail, telefon), licente sunt destule pe utilizatorul vilcud980, iar de vechime cred ca nu e cazul sa amintesc (sunt minim 12-13 ani, daca nu mai mult, de cand utilizez programele Dvs - contabilitate, gestiune, persoane fizice...cu licenta, precum veti constata pe utilizatorul mentionat)...au fost vremuri cand, la o solicitare, dl. Nica raspundea la ora unu dimineata, fara atatea formalizari... tocmai d-aia, consider ca a fost o colaborare corecta, placuta... si asa as fi vrut sa ramana).
PS : domnisoarei operator i-am solicitat sa vada daca decizia de care vorbeati e afirmativa; dupa peste 5 ore, aseara, am constatat ca n-am nici un raspuns. Poate ca m-am cam aprins, dar tin un post de lucru degeaba; ca sa intelegeti ca nu costul era problema, in 5 minute veti avea pe mail confirmarea de plata plata unei noi licente; as dori, cu sinceritate, sa nu fie ultima.
Banuiesc ca, precum ati constat, e usor sa fim ironici; dar, cu siguranta, e si mai usor sa fim "institutionali", sa ne ascundem in spatele regulilor.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#6 Mesaj de ferenta »

:( Nu mă bucur deloc atunci când cel mai bun prieten şi ajutor al meu, programul SAGA şi cei care muncesc pentru ca el să ne deservească, sunt blamaţi!Adică dacă ni se impun nişte reguli, care nu mai seamănă cu cele care erau odată, bănuiesc că se datorează faptului că suntem foarte mulţi utilizatori, dânşii poate sunt o mână de oameni care sunt zilnic ţinta întrebărilor şi solicitărilor noastre de tot felul, iar o ordine şi o disciplină din partea noastră în relaţia contractuală este bine să o respectăm, dacă vrem să fim respectaţi.Asta este părerea mea...nu-i musai să fiţi de acord cu mine! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#7 Mesaj de tomac »

vilcud, cred că e bine să clarificăm niște chestiuni. Nu e prima dată când apar, dar poate e bine să le reluăm puțin: mă flatează când mă îndemnați să verific câte licențe aveți active, dar vă asigur că nu prea pot. Mă simt flatat când mă îndemnați să verific fișa contului și prețul cu care vi s-au facturat licențele, dar chiar nu am acces la astfel de informații.
Din Beiuș, unde chiar locuiesc, e ceva mai greu să fac asta. Ajung la București de câteva ori pe an și mărturisesc că ajung mult mai rar decât mi-aș dori. Și da, îi văd pe cei de la firmă ca pe niște prieteni. Nu colegi ci prieteni, pe care mă pot baza și cu care poți lucra la o adică. Iar pe prieteni poți să-i critici fără să se supere. un prieten adevărat este cel care suportă și să-l critici nu doar să-l lauzi.
Ceea ce vă spuneam este o chestiune simplă: există niște reguli și e bine să le respectăm. Dvs ați ales să ieșiți public cu un mesaj ce sună cam așa: sunt niște reguli acolo, dar mie de ce nu mi se permite să nu le respect? Căci până la urmă aici este discuția. Și plecând de la asta ați început să scrieți că donați calculator și licență. Dacă nu e malițiozitate nu știu ce e.
Regula este instituită pentru a evita încercările de fraudă. Și nu este o regulă ce există de ieri ci de când există programul ăsta și sunt convins că știți asta. Pentru că deși costul licenței anuale este mic sunt persoane ce consideră că e mare și cer să plătească pe jumătate, în rate și unele chiar să evite plata licenței încercând tot felul de artificii. Posibilitatea de a schimba licența de pe un calculator pe altul de 2 ori în decursul unui an fără posibilitatea de a reveni în decursul acelui an la un cod anulat, există tocmai pentru că se cunoaște că există posibilitatea ca din varii motive să schimbi calculatorul sau să ai o problemă tehnică cu acesta. Dar de două ori într-un an e rezonabil. Și aici mă dau pe mine exemplu: în ultimii 7 ani am avut 2 calculatoare. Cel de acum are un an. Și merge 24/7. În 7 ani am schimbat codul pe site o singură dată: anul trecut când am schimbat calculatoarele. Am investit timp în instruirea oamenilor arâtându-le ce să facă pentru a evita pagubele, am investit bani în sisteme de protecție a datelor în soluții de backup. Am investit în sisteme de protecție împotriva șocurilor de curent, a căderilor de tensiune. Nu sunt protejat 100% dar față de unul ce nu are nici o protecție stau mult mai bine.
Ce șanse sunt ca un PC să se defecteze apoi să muți programul pe altul care la rândul lui să se defecteze și să revii la primul ori să-l muți pe un al treilea PC? Șansele în practică sunt foarte mici.
Puneți-vă în pielea operatorilor, consultanților firmei: ce le-ați răspunde clienților care sună și cer ca pentru ei și numai pentru ei să facă o excepție și să permită și o a treia mutare? Ați face-o când știți că firma la care lucrați are o regulă instituită ce interzice acest lucru?

Din modul în care formulați postarea înțeleg și că deja ați luat o decizie: spuneți că
tocmai d-aia, consider ca a fost o colaborare corecta, placuta... si asa as fi vrut sa ramana
Vorbiți deja la trecut. De ce? Pentru că un operator și-a făcut datoria? Pentru că răspunsul primit nu a fost cel pe care l-ați dorit? Vă contraziceți când spuneți că nu costul este o problemă, dar reproșați lipsa de flexibilitate pentru că ar duce la plata unei noi licențe. Nu vreau să polemizez cu nimeni și nici nu este scopul meu, dar nu mă pot abține să nu intervin și să clarificăm lucrurile atunci când văd astfel de postări.

PS: Domnul Nica răspunde și acum la mailuri și poate la ore mai înaintate de ora 1. Și cred că știți foarte bine că un mail în atenția dânsului poate că ar fi dus la o rezolvare favorabilă a cererii dumnevoastră.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Cristii...m'ai uns la suflet cu acest spici (pt carcotasi SPÍCI s.n. (Rar) Discurs, cuvântare ocazională; alocuțiune. [Scris și speech. / < engl. speech].) te propun ca reprezentant al strazii la negocierile de la prezidentie. :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vilcud980
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 19, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#9 Mesaj de vilcud980 »

Domnule tomac (nu stiu de ce, dar am impresia ca v-am mai intalnit; cred ca pe conta.ro; sau in alte parti ? in fine !), tocmai Dvs. puneati problema ca, pentru utilizatori cu multe licente si vechime in colaborare nu prea exista suspiciuni d-alea de frauda.
Ca sa intelegeti mai mult si mai corect, va spun ca a durat o zi pana sa apar pe forum (pe unde, precum se poate vedea, nu prea am timp sa intru); dupa discutia cu operatorul respectiv, ma asteptam sa primesc un raspuns (impresia a fost de trimis la “mapa de dimineata”, ceea nu prea cadra cu politica Saga d-o cunosteam de atatia ani.
Si eu am considerat (si consider) Saga un prieten profesional; si, ca orice prieten, cred ca poate rezista si la - sa le zicem - critici.
A-mi interpreta semantic cuvintele, insa, e cam dovada de graba in exprimare (semantica e mai facila decat logica) : neputand sa se intoarca pe calculatorul anterior, "fraudacul" nu face decat sa ia versiunea initiala (aceea free), actualizata pe calculatorul pe care o comite ! In fapt, descarca varianta respectiva ca varianta free si, ori de cate ori o face, inchide posibilitatea revenirii pe calculatorul anterior. Scuze, poate n-am eu capacitatea de abstractizare necesara, dar mi se pare ca e ca-n proverbul “lenesul mai mult alearga, scumpul mai mult pagubeste”.
Sa zicem ca “fraudacul” face treaba asta intr-o perioada de acalmie in modificari; oricum, la cel mult jumatate de an nu va putea sa repete “jocul de glezne” (nu poate sa revina pe calculatorul la care a instalat versiunea cu bilantul semestrial, pentru bilantul anual ce urmeaza). Si, inteleg, tinta comerciala a Saga e in marea masa de prestatori contabili, care din asta traim…
In orice firma, insa, exista tendinta de “institutionalizare” (gen “pana la Dumnezeu te mananca sfintii”) – si, la ce crestere a inregistrat Saga (a se vedea bilanturile de pe mfinante), cam intr-acolo e posibil sa se indrepte.
Apropo de sansele de ziceti : daca discutam d-astea cu “increderea”, discutam degeaba ! D-aia va invitam sa vedeti cum stau cu “relatia” asta; nu-mi permit sa va dau sfaturi de organizare, nici nu le accept asa, pe burta goala ! (am, ca sa va argumentez oarecum, protectie deplina pe un calculator “server”, pe care lucrez eu; celelalte sunt doar “posturi de lucru”, la care, bineinteles, as putea sa fac “joc de glezne” :roll: , ca n-am nevoie de versiuni actualizate, pe ele se face doar operare, nu se fac declaratii si bilanturi).
Deci, sa lamurim : nu ceream regim special, privilegiat; ma gandeam, totusi, ca se poate reveni peste regulile alea de ziceti, intr-o situatie particulara (acum cativa ani s-a putut, fara multe discutii, ceea ce rugasem… acum, vad, devenim “iubitori de reguli”). Spre cinstea celor de la Saga, dupa ce am platit o licenta, mi-au prelungit pana prin 2017, cuprinzand si perioada ramasa din licenta in discutie… Fara sa vina cu probabilitatea de a se strica un calculator de 3 ori intr-o jumatate de an (posibilitate care, in calitate de, probabil, coleg nu v-as dori-o…)
Inca ceva (ca tot incepuram :D ) : Dvs. ati avut 2 calculatoare in ultimii sapte ani; eu lucrez, simultan, cu “serveru’” de spuneam, si cu inca 4 puncte de lucru, DOAR la birou…
Da’ mi-e ca discutam degeaba ! Las-o ca Dvs, aveti dreptate… Ar fi multe de spus, si, cu siguranta, si Dvs, si eu, avem multe de facut ! Spor la treaba, deci !
Este o problema de eleganta, totusi, sa nu veniti sa ma certati p-aici… Nu ne cunoastem, nu stim unul despre altul “ce si cum”…
PS : Domnul Nica, pe vremuri, la ora respectiva, imi transmitea, la miez de noapte, un fisier care imi dadea o posibilitate ce devenise imposibila, la o actualizare de versiune; am considerat asta un gest remarcabil, si l-am retinut (asta e in vremea in care site-ul spunea de 20.000 utilizatori ai programului; si cand era o societate pentru platitori de TVA, o alta pentru neplatitori ! La momentul asta, insa, ca orice muritor de rand, dau pe mailurile puse la dispozitie pe site, n-am acces direct la dl. Nica…

vilcud980
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 19, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#10 Mesaj de vilcud980 »

Si, inca ceva, ca tot veniti cu "exemplul personal", d-le tomac : si eu am lucrat prin institutii, stiu cum sta treaba cu ierarhia, cu regulile...Nu ma asteptat ca d-ra operator sa ia decizia (pe loc, si personal), dar ma asteptam la solicitudine, la amabilitate, nu la repetarea unei reguli pe care o cunosteam...Ca nu sunasem sa aflu regula, p-aia puteam s-o citesc pur si simplu !
Poate ca gresesc, dar, in cazul, asta, greseala poate fi, probabil, in faptul ca am sunat sa solicit ceva !
Acum, nu stiu ce decizie ati inteles Dvs ca am luat; stiu, insa, ca n-am nevoie de sfaturi privitor la investitii in activitatea proprie; credeti-ma, o desfasor de aproape 20 de ani...
In purul stil romanesc, insa, putem s-o dam si umoristic, asa cum a facut-o antevorbitorul (care, pare a va cunoaste destul, incat sa va propuna la ceva :lol: ); ba, poate, chiar e mai bine, spre indulcirea discutiilor...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#11 Mesaj de tomac »

vilcud, mă confundați. Nu am postat în viața mea pe alte forumuri decât pe acesta. Dacă există useri cu nickname identice cu al meu de aici sunt o pură coincidență. Abia am timp să postez pe aici darămite să postez pe alte forumuri. Credeți că lucrez într-o instituție, de-mi spuneți "și eu am lucrat prin instituții"? Credeți-mă nu ați înțeles nimic din ceea ce v-am scris.
Vă justificați prea mult. Oricum ce nu înțeleg eu defel este de ce ați inițiat acest subiect. Ce rost a avut postarea cu care l-ați deschis? De ce l-ați deschis? Ce ați sperat să rezolvați mai ales cu o afirmație ca asta: "In cazul asta, poate ca ar fi cazul sa predam licenta, ca si-asa nu mai e utila ! La cat de putin costa, as fi dispus s-o fac !"?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

vilcud980
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 19, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#12 Mesaj de vilcud980 »

OK, stimate domn; cum spuneti Dvs...
Aia cu "institutiile" se referea la "institutionalizarea firmei Saga"...Un principiu de management, n-am nici dispozitia, nici timpul sa vi-l explic !
In rest, pare ca discutam prea mult; chiar, inutil !
Va doresc, deci, succes, si s-o lasam ca Dvs.
(nu e apropo la proverbul cu "cine cedeaza primul...", dar cred ca Dvs v-ati ivit in discutie, nu eu v-am dojenit p-aici...in fine, chiar n-am chef sa ma mai justific cuiva pe care nici nu-l cunosc ! Si nici de rezolvat ceva n-am de gand, in ce va priveste; cu atat mai mult cu logorei d-astea inutile ! Reciproce, ca nici Dvs n-ati postat chiar la liniuta :roll: )

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#13 Mesaj de ferenta »

vilcud980 scrie:...in fine, chiar n-am chef sa ma mai justific cuiva pe care nici nu-l cunosc ! )
Păcat că nu ai ţinut cont de principiul ăsta, încă de la început!Dacă l-ai fi cunoscut, măcar prin ceea ce face pe acest forum, cu siguranţă ai fi lăsat-o mai moale...
Şi nu te mai lega, te rog, de prietenul meu cel mai bun, programul SAGA şi de managementul lui...că mă superi! :lol:
Mai bine iartă-l, dacă te simţi nedreptăţit şi mergi mai departe! :wink:

p.s. În cazul în care vă bate gândul să mă întrebaţi, de ce nu-mi văd eu de treabă :P , aş dori mai întâi să vă uitaţi ce anume m-a determinat.Aţi spus că sunteţi utilizator de SAGA, de mult timp.Aveţi aici aporturile pe acest forum, nu că asta ar fi un lucru definitoriu, dar de multe ori înseamnă ceva, când ne apucăm să criticăm:
-al dvs: http://forum.sagasoft.ro/search.php?key ... C4%83utare
-al lui TomaC: http://forum.sagasoft.ro/search.php?key ... C4%83utare.
Asta m-a determinat! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 492
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#14 Mesaj de Administrator »

Culmea este ca astfel de solicitari, in general, se iau in considerare. vilcud980 nu a mai avut rabdare pana la sfarsitul zilei sa primeasca un raspuns si s-a inflamat.
E amuzant cum isi inchipuie unii ca ne pasa daca folosesc sau nu programul. Noi incercam sa facem tot ce putem. Daca acest "tot ce putem" nu este suficient pentru unii este mult mai bine sa se orienteze catre alt program. Cel putin pentru noi. Pretul licentei este prea mic pentru a putea sa gestionam comportamente abuzive. Din pacate, cei care ne ameninta ca renunta nu o fac.

vilcud980
Mesaje: 8
Membru din: Mar Feb 19, 2008 12:00 am

Re: SCHIMBARE CALCULATOR - PREDARE LICENTA

#15 Mesaj de vilcud980 »

D-le Administrator, nu cred ca a fost cazul de inflamare sau de comportament abuziv... Cum nu cred nici ca, fiind la pret mic, se pune problema tratamentului de ziceti...
Am (asa cum a fost mereu pe parcursul celor cca. 13 ani de utilizare a programului Dvs), o parere foarte buna despre Saga (si despre program, si despre atitudinea in raport cu clientii : operativitatea a fost intotdeauna punctul Dvs. forte; nu doar pretul m-a adus la Dvs, ci faptul ca beneficiez de ajutor atunci cand e cazul in timp util... desi, precum ati vazut, am cautat sa va tulbur doar ca ultima varianta,cat de rar); prin urmare, incercam acum sa caut sa nu imi schimb acea parere. Precum ati vazut, mi-am cerut scuze, daca ceea ce am considerat eu nu este oportun. Nu v-am amenintat explicit cu renuntarea (sigur, stiti ca e foarte dificil ca, dupa atatia ani de lucru cu programul Dvs - mai mult de jumatate din intreaga "cariera" - sa o fac), ridicam spre discutie doar o situatie care mie personal mi s-a intamplat (poate ca ironia deranjeaza, asa ca revin cu scuzele, spre intarirea celor anterioare). Totusi, acum vreo 10 ani, cand am solicitat la ore tarzii in noapte o solutie pentru o problema ce se ridica in legatura cu o schimbare de versiune, in maxim 15 minute am beneficiat de ajutor (un fisier transmis mail, cu instructiuni de utilizare) - si, pentru asta, ca acum vi se pare amuzant sau nu, dar am inteles ca va pasa, cu siguranta, de cei care va utilizau programul.
Mi-amintesc si cand o oferta a unui client d-al meu de personalizare (cu decontarea a ceea ce solicitati, fara negociere) a fost declinata de firma Dvs (textual : "Programul este asa cum este, nu se personalizeaza"). Si am inteles ca e optiunea Dvs, am respectat-o, fara discutie.
Consider, totusi, ca n-am avut comportament abuziv; incerc sa va lamuresc ca pretul mic al licentei ma face sa nu gandesc la "fraude", cum spunea cineva p-aici (pentru 9 RON pe luna, cu sinceritate, nu am astfel de ganduri... ca fumez triplu, zilnic...). In fine, precum stiti, am licenta in discutie prelungita pana prin primavara lui 2017, lucrurile s-au rezolvat.
Si, precum ziceti, constat si apreciz ca faceti tot ce puteti - o faceti de peste 12 ani, si, pentru asta, multumesc !
Cu stima.
PS : d-lui Ferenta n-am a-i raspunde prea mult; vad ca ne tutuim (nu-i suparare, constat doar); totusi, poate intelege ca nu neaparat aplombul si volumul verbal e dovada de ceva... ba chiar, nu obligatoriu cine vorbeste mult, si gandeste mult :D - fara intentie in a jigni vreunul dintre antevorbitori... Faptul ca nu vorbesc p-aici (ceea, ce banuiesc, ar fi ceva "de bine", nu ?!) nu insemna ca nu e precum spun, cand spun... Inteleg, totusi, ca v-a (sau "ti-a" ?) fost de mare ajutor cele postate in topic-ul asta de dl. Tomac, nu ?!
Fiind, totusi, in forum, fiti sigur ca nu v-as / te-as intreba "de ce nu-ti vezi de treaba"; zic, totusi, ca nu e bine nici sa te ignor, c-ar fi jignitor, nu ? (vorba aia : iubeste-ma, uraste-ma, dar nu ma ignora" e partial valabila - eu doar iti raspund, cum consider mai bine, nu am altfel de sentimente :lol: )

Scrie răspuns