pfa crestere bovine pentru lapte

Mesaj
Autor
robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

pfa crestere bovine pentru lapte

#1 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
am preuat contabilitatea unui pfa cu obiect de activitate cresterea bovinelor pentru lapte, cod caen 0141.Vinde lapte pe baza de abonament atat la persoane fizice cat si la persoane juridice. Problema este ca vacile sunt cumparate de sotul persoanei cu pfa, in baza unei procuri notariale facuta de o ruda ( sa cumpere si sa se foloseasca de ele cum doreste).
Ce documente trebuiesc intocmite pentru a putea comercializa laptele? contract de comodat pentru vaci sau borderou de achizitie pentru lapte ?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: pfa crestere bovine pentru lapte

#2 Mesaj de nitud254 »

Inteleg ca PFA este sotia celui care a achizitionat vacile. In acest caz PFA poate vinde lapte numai daca il obtine ea (sotia) de la vacile luate in comodat sau daca cumpara laptele de la sot. Dar sotul nu este autorizat ca PFA, deci acesta nu poate vinde laptele. Daca sotul ar fi autorizat ca PFA, acesta poate vinde laptele pentru acoperirea costurilor cu intretinerea vacilor, dar in acest caz devine si el contribuabil la stat (platitor de taxe si impozite) ca si sotia (PFA) care ar cumpara si ar revine laptele
Cred ca cel mai corect este sa se incheie un contract de comodat intre cei doi. Contractul de comodat ii da dreptul PFA sa produca lapte, sa-l vanda si sa faca cheltuieli cu intretinerea vacilor luate in comodat.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: pfa crestere bovine pentru lapte

#3 Mesaj de robut »

Multumesc NituD.
Dupa ce i-am spus ce documente necesare trebuiesc intocmite precum si casa de marcat, PFA-ul in cauza nu m-a contactat insa am vorbit cu doctorul veterinar si mi-a spus ca a intocmit documentele ( pasaport, formular de miscare) pe PFA. In acest caz nu ar trebui un contract de vanzare-cumparare?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: pfa crestere bovine pentru lapte

#4 Mesaj de nitud254 »

Actiunea medicului veterinar nu arfe influiente asupra activitatii economico-financiare a PFA-ului. Probabil ca exista temei legal pentru ca medicul veterinar sa intocmeasca documentele pe numele utilizatorului nu pe numele proprietarului animalelor. Trebuie discutat cu acesta.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: pfa crestere bovine pentru lapte

#5 Mesaj de robut »

Multumesc !

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: pfa crestere bovine pentru lapte

#6 Mesaj de robut »

Buna seara ,
am nevoie de cateva clarificari privind codul caen 0141-cresterea bovinelor de lapte a unui pfa incepand cu septembrie 2018 si anume?
1. cum se impoziteaza , sistem real sau norma de venit? mentionez ca nu am gasit acest cod caen in normele anuale pe 2018.
2. ce declaratii depun ? am depus d unica in sistem real pe 2018 (inainte a avut venituri din asigurari impozitat in sistem real). Depun rectificativa la decl. unica?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: pfa crestere bovine pentru lapte

#7 Mesaj de tomac »

Este normă de venit agricol!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: pfa crestere bovine pentru lapte

#8 Mesaj de robut »

Fac rectificativa, sper sa ma descurc.
Multumesc.

Scrie răspuns