diferente de curs inchidere luna/ trim

Mesaj
Autor
comanicie
Mesaje: 7
Membru din: Joi Iun 19, 2014 10:30 am

diferente de curs inchidere luna/ trim

#1 Mesaj de comanicie »

diferente de curs valutar, nu calculeaza automat la inchidere de luna,Ce trebuie sa fac ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente de curs inchidere luna/ trim

#2 Mesaj de balazse »

Ce inseamna "nu calculeaza automat"? Nu se preia cursul valuta?
Daca nu se preia cursul, atunci mergi la "administrare" -> "intretinere bd" -> "general" -> "preluare curs valutar" si pui bifa la "infovalutar.ro".
Daca se preaia cursul, atunci ofera mai multe detalii pentru ce conturi nu se face reevaluare.
Totusi verifica sa ai ultima actualizare, poate a exista un bug care s-a rezolvat.

nedelcui488
Mesaje: 1
Membru din: Mar Apr 05, 2022 11:02 am

Re: diferente de curs inchidere luna/ trim

#3 Mesaj de nedelcui488 »

buna ziua, si eu se pare ca am o problema asemanatoare . imi da urmatoarea atentionare cand ii dau actualizare date din fereastra "Calcul diferente de curs valutar " :
Atentie!
---------------------------
Exista terti la care soldul în valuta nu este egal cu suma facturilor neachitate. Acestia au debifata optiunea de preluare în calculul diferentelor de curs.
În aceasta situatie programul nu poate calcula automat diferentele de curs.
Trebuie sa reglati sumele de la coloana 'Neachita la zi', din situatiile tertilor.

am un furnizor care dupa ce am facut plata, nu imi inregistreaza diferenta de curs valutar in aceasta fereastra. e o diferenta de 110 lei pe care nu mi-o preia aici.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: diferente de curs inchidere luna/ trim

#4 Mesaj de balazse »

In mod normal ar trebui sa respecti anumiti pasi:
balazse scrie: Mie Iul 20, 2011 6:49 pm ...
Se introduc facturile din luna N (sau chiar si din lunile N+z), inregistram platile din luna N, reevaluam luna N si asa mai departe. Atentie nu se face inregistreaza plata din luna N+1 daca nu s-a facut reevaluare pentru luna N.
...
La facturi nu ai cum sa faci reevaluarea manual, dpdv tehnic nu se poate deoarece calculul diferentelor valutare la plata/incasare, precum reevaluare facturilor se face pe seama facturilor din intrari valuta/iesiri valuta.

Scrie răspuns