TVA neexigibil dus gresit cand devine de plata

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
pintiliem681
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 15, 2011 12:26 pm

TVA neexigibil dus gresit cand devine de plata

#1 Mesaj de pintiliem681 »

Buna seara
Firma la care lucrez este platitoare de TVA la incasare. In decontul anterior am ramas cu un bon benzina neachitat. In jurnalul cumparari de luna trecuta a ramas tva neexigibil cu 24,94 lei.Luna asta se plateste bonul si imi duce in jurnal TVA exigibil 49,87 lei. Vreau sa modific in jurnal si imi apare mesajul “ The control is read only”
Dar nu e bine, ar trebui la TVA de plata sa-mi duca suma care luna trecuta a fost neexigibila.
Ce fac? Cum corectez?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24211
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA neexigibil dus gresit cand devine de plata

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Poti detalia un pic?
Deci ai un bon de 257,66 lei, la care ai secletat N50, ca umarea doar 24,94 lei ar fi deductibil, dar cum plata s-a realizat in luna urmatoare devine deductibil (exigibil) 49,87 lei, dar doar 24,94 va fi de dedus.
Verifica si decontul de TVA. :wink:

dutuo
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Ian 13, 2007 1:00 am

Re: TVA neexigibil dus gresit cand devine de plata

#3 Mesaj de dutuo »

Buna seara.
Aceeasi problema o am si eu cu facturile care au TVA la incasare si sunt nedeductibile 50%...si dupa nenumarate verificari mi-am dat seama ca programul nu duce corect suna in Jurnal De Cumparari, el trece pe coloana cu tva neexigibil 50% din suma, dar nu trece si in coloana cu exigibil diferenta de 50%, in schimb face nota contabila corect, motiv pentru care rulajul contului 4426 nu corespunde cu cel din Jurnal.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: TVA neexigibil dus gresit cand devine de plata

#4 Mesaj de Administrator »

Cititi rubricile din jurnal. Acolo este vorba de TVA exigibil aferent valorii platite.
Si nu mai inventati corelatii care nu exista.

Închis