Storno Factura Intrari / Consum Materiale

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#1 Mesaj de prunam »

Buna ziua ! Intampin de ceva vreme urmatoare situatie : sa zicem ca pe 15.06.2017 se introduce pe intrari o factura (3028, nedefinit, la care se face si bonul de consum 6028=3028); pe 01.07.2017 se introduce iarasi (din neatentie sa spunem) aceeasi factura (se face si darea in cosnum). In 15.12.2018, la o analiza se observa dublarea respectivei facturi; cand ma duc pe intrarea din 01.07.2017 si apas butonul de "stornez", imi face o intrare cu factura respectiva pe minus (cu data de 15.12.2018), o validez, dar din pacate imi sterge si darea in consum (6028=3028) facuta la data respectiva (01.07.2017). Nu este normal, pentru ca imi modifica totul pe perioada 07.2017 - 12.2018 (balantele imi prezinta sold la 3028 si 6028 - trebuie sa ma duc iar pe intrarea din 01.07.2017 si sa-i dau "consumul") ! De ce sterge si articolul contabil de dare in consum a materialelor cand apas "stornez" pentru o intrare din alta perioada ?

pomparaus
Mesaje: 4173
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#2 Mesaj de pomparaus »

De ce lucrezi cu cls.3 pe nedefinit?
Cand lucrezi cu alte materiale consumabile introdu factura pe nedefinit direct pe cheltuiala 6028? Ce te complici?
saga nu greseste pt.ca face corelatie intre intrari si consumuri.
Dar, sa nu iti denatureze balanta, nu te pozitiona pe factura, ci lucreaz-o din nou prin intrari pe 6028 negativ.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#3 Mesaj de prunam »

Am inteles ... multumesc ! Dar problema sesizata de mine ramane valabila ! :D .. nu cred ca e normal ca la operatiunea descrisa mai sus sa-mi stearga articolul contabil de consum al materialelor, care este dintr-o perioada validata/inchisa; si fara niciun mesaj de atentionare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25955
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#4 Mesaj de tomac »

Nu cred că șterge la o simplă stornare. Șterge înregistrarea numai la devalidare. Și dacă luna consumului nu e închisă, la devalidare, e normal să o poată șterge.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#5 Mesaj de prunam »

@tomac: .. va spun ca 100% sterge ... incercati sa reproduceti ce am spus mai sus ! Mi s-a intamplat la 4-5 firme de mai multe ori. Nu este o exceptie !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25955
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#6 Mesaj de tomac »

Adică șterge la stornare?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25955
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#7 Mesaj de tomac »

Nu cred. Tocmai am testat. Am introdus o factură cu 31/10/2018. Am dat consum cu 01/12/2018 și am stornat factura cu 31/01/2019. Toate sunt la locul lor.
Trimiteți o salvare a bazei de date la SAGA indicând chestiunea asta. E posibil să aveți ceva bușit în baza de date.
Faceți o salvare de siguranță, rămâneți în Întreținere BD, selectați pagina verificare date și apăsați Verificare ID-uri. Apoi reîncercați să reproduceți situația.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#8 Mesaj de prunam »

@tomac: cred ca aveti dreptate ! Am facut si eu la mai multe firme testul (si totul ramane ok). Acum realizez ca numai la o firma mi se intampla si banuiesc ca stiu de unde : odata cand introduceam intrarile la firma respectiva, s-a intrerupt curentul electric si cand am intrat inapoi in program, aveam introduse doar datele din partea superioara a "intrarilor" (numar, furnizor, data, sume-totaluri) .. in partea de jos unde trebuiau sa fie articolele nu era nimic - disparuse tot ... si am devalidat intrarile respective si am adaugat iarasi produsele - cred ca de aici este buba si este zapacita baza de date de-mi da anomaliile astea .. :(

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25955
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#9 Mesaj de tomac »

sigur e de acolo.
când mai ai situații de astea, dă mail la SAGA
dacă ți se va cere o arhivă anterioară o vei da și pe aceea.
dar sunt șanse mari să-ți recupereze date. și nu mai lucrezi nimic pe baza aia după ce o dai la depanat. Se rezolvă extrem de rapid solicitările de acest gen. Doar în situații extreme nu se pot recupera date.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Storno Factura Intrari / Consum Materiale

#10 Mesaj de prunam »

@tomac: Va multumesc frumos pentru lamuriri si sfat ! O seara buna ! ;)

Închis