tva platitor trimestrial,dar am facut o modif.si acum la inch.lunii este marcat TVA lunar.

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
savac407
Mesaje: 2
Membru din: Mar Feb 16, 2016 11:11 am

tva platitor trimestrial,dar am facut o modif.si acum la inch.lunii este marcat TVA lunar.

#1 Mesaj de savac407 »

Buna ziua.Am primit un document de incasare a unei facturi(F.din 30 iulie 2018) acum in 2019,dar documentul este emis in dec.2018.Am vrut sa inregistrez chitanta in dec.2018 asa cum era eliberata,am intrat in meniul de inchidere luna,am devalidat tot pana in iulie 2018 .Trebuie sa mai mentionez ca societatea a devenit platitor de TVA trimestrial pe 5.07.2018.A aparut un mesaj,nu am retinut exact ce scria ( pentru ca am trecut f.repede peste acel mesaj)Am continuat sa inchid fiecare luna,si din oct. la validare TVA -ul se inchide lunar{(cu toate ca este selectat TVA trimestrial).Mi se pare atat de incurcata aceasta situatie incat nu stiu daca am reusit sa explic cum trebuie,dar poate a mai avut cineva un asemenea caz.Ca o paranteza sunt disperata ca nu stiu ce trebuie sa fac.
Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: tva platitor trimestrial,dar am facut o modif.si acum la inch.lunii este marcat TVA lunar.

#2 Mesaj de balazse »

Mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "D700, impozit si TVA..." -> si verifici aici setarile efectuate, posibil este o pozitie in plus sau ai uitat sa completezi trecerea la trimestrial.

Închis