Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
manuelav
Mesaje: 174
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#1 Mesaj de manuelav »

Nu stiu daca fac eu ceva gresit la salvarea OP-FVurilor cu cod de bare, dar la listarea din programul SAGA codul de bare nu poate fi citit.
Eu fac testul de verificare cu programul OP=FV original al ANAF si merge scanat (folosesc app de mobil Qr scanner) - important e sa setezi pdf la listare "dimensiunea originala". Din Saga orice incercare am facut, codul de bare nu poate fi citit. Poate ca programul de salvare PDF al SAGA (harun free pdf something) are optiunea de salvare implicita alta decat dimensiunea PDF originala exportata !
A

moldovanv216
Mesaje: 46
Membru din: Joi Aug 07, 2014 10:43 am

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#2 Mesaj de moldovanv216 »

Incearca sa- i dai un numar , nu-l lasa pe cel generat de SAGA. Asa am patit si eu , apoi ma lamurit cineva de la Trezo , unde este buba.

Vezi daca si la tine e aceeasi cauza.
Spor!

manuelav
Mesaje: 174
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#3 Mesaj de manuelav »

Stiu problema dar nu e asta acum. Am incercat si listat si pe ecran - codul de bare care iese din program nu poate fi scanat. Listarea trebuie facuta la dimensiunea originala (am bifat in print la Acrobat reader) ... nu comprimata, si nici incadrata in pagina pentru ca altfel se modifica dimensiunea codului si nu mai poate fi citita.
Mai poate face cineva test cu app, android "QR barcode scanner" sa verifice daca apar datele din OP ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#4 Mesaj de tomac »

Nu listați în pdf direct din program pentru că pare să fie o problemă. Folosiți un driver de imprimantă virtuală și încercați așa. Eu folosesc pdfFactory și nu am probleme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

manuelav
Mesaje: 174
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#5 Mesaj de manuelav »

Te referi sa nu salvam in format PDF direct din program ci sa folosim un tert soft de salvare in PDF... FreePDF, PDF Converter, printtoPDF etc? Asta ar fi imprimanta virtuala la care faci trimitere?
Driverul virtual integrat in Saga are probleme (Harun Free PDF) - poate doar trebuie schimbate niste optiuni implicite acolo sau schimbat cu totul...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#6 Mesaj de balazse »

Ar fi optim daca s-ar putea remedia acesta problema direct din program.

manuelav
Mesaje: 174
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#7 Mesaj de manuelav »

De asta am si postat pentru ca banuiam ca e o eroare ce poate fi remediata ... Cand am printat direct la imprimanta din SAGA codul de bare nu a putut fi scanat, Acum folosesc separat programul OP-FV si scot cum zicea Tomac un freePDF pe care il trimit prin email la client.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24157
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#8 Mesaj de balazse »

Poate exista limitari la setari la ceea ce foloseste echipa Saga, din pacate nu avem de unde sa stim.
Nu vad rostul sa folosesti programul OP-FV o data ce folosesti o imprimanta virtuala, deoarece si din program functioneaza corect, atata tot ca pentru moment nu folosesti la tiparire optiunea "pdf", ci efectiv tiparire la imprimanta virtuala si functioneaza perfect.
Ii alta poveste ca ne-ar fi de real folos daca ar functiona la fel si din optiunea "pdf".

ursachii
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#9 Mesaj de ursachii »

Actiune verificata: OP tiparit direct la imprimanta din SAGA este scanat fara probleme iar acelasi OP scos in PDF, trimis pe mail si tiparit de client nu poate fi scanat. Este posibil sa fie ceva la generarea PDF. Solutia: Am instalat primopdf (imprimanta virtuala) care imi genereaza PDF-ul corect.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare la scanarea codului de bare ptr. OP trezorerie

#10 Mesaj de tomac »

manuelav, nu e nevoie să folosești separat OP-FV. Listează direct din SAGA la o imprimantă virtuală și va fi ok. Nu alege PDF din program din ecranul de tipărire pentru ceea ce are cod de bare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis