Eroare D112 firma de constructii

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
isomatromania9724
Mesaje: 4
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Eroare D112 firma de constructii

#1 Mesaj de isomatromania9724 »

Buna ziua,
La depunere imi genereaza eroare, pana la luna iunie a fost ok.
Problema apare din cauza ca am 10 contracte cu salarii de 3000 lei si doua contracte cu timp partial si salarii mai mici de 3000 lei, pana la luna iunie acestea erau exceptate de la facilitati iar acum sunt luate in calcul si din aceasta cauza
apare neconcordanta intre SAGA si D112. Care este pana la urma realitatea ?
Am incercat toate variantele posibile (salariati in constructii sau nu, bifa pe firma de constructii sau nu) si tot nu functioneaza.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare D112 firma de constructii

#2 Mesaj de tomac »

D112 nu este actualizat de către ANAF conform OUG 43/2019 deși această ordonanță se aplică din iulie, iar programul este adaptat ordonanței.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbc787
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 15, 2015 9:24 am

Re: Eroare D112 firma de constructii

#3 Mesaj de serbc787 »

Am aceeasi problema. Problema este ca da eroare la validarea cu SAGA, nici nu apuc sa o trimit la ANAF. Daca ii dau generare XLM... Stiti care este rezolvarea? Multumesc!

serbc787
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 15, 2015 9:24 am

Re: Eroare D112 firma de constructii

#4 Mesaj de serbc787 »

Problema este din SAGA parerea mea, ar trebui sa calculeze contributiile raportat la un salariu de cel putin 3000 ron, chiar daca salariul part-time este sub 3000 ron. Da eroare a regulei de calcul. Daca modificati salariul brut pe statul din luna iulie (DACA MODIFICATI SALARIUL DE INCADRARE DIN STATUL DE PLATA - II DATI MODIFICARE LA PERSOANELE RESPECTIVE SI PUNETI "Salariul de incadrare - 3000 ron si apoi dati generare PDF, va merge si validarea, va merge si pe site-ul ANAF - ATENTIE, NU MODIFICATI in Fisire -> Salariati! doar salariul de incadrare al persoanelor in luna in cauza) - doar ca nu este corect, pentru ca salariul de incadrare al persoanelor nu se modifica in realitate...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Eroare D112 firma de constructii

#5 Mesaj de balazse »

Pentru SerbC787
Ai descarcat ultima actualizare a vers.515 -> ai devalidat statul de plata si ai apasat pe "actualizare date" -> la "declaratia unica 112..." ai apasat "actualizare date" si doar dupa aceea "generare pdf"?
Daca nu este corect ai incercat sa generezi fisierul XML?

radum116
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 07, 2008 12:00 am

Re: Eroare D112 firma de constructii

#6 Mesaj de radum116 »

Buna ziua,
Am actualizat inainte de generare pdf si este ok,fara erori validare. Multumim.

Închis