Eroare validare registrul REVISAL

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
viziteua
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 19, 2016 7:40 am

Eroare validare registrul REVISAL

#1 Mesaj de viziteua »

Buna ziua,

In momentul in care incerc sa validez registrul REVISAL, primesc eroarea "Cod COR invalid cod 222101 versiunea 8 ...".
Mentionez ca am versiunea Saga ...285, Revisal 6.0.7, am incercat sa selectez din nou codul COR si sa generez registrul, nimic nu functioneaza.
De asemenea, am incercat sa generez .xml-ul si din Saga C, aceeasi problema.

M-ati putea ajuta cu alte idei va rog?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare validare registrul REVISAL

#2 Mesaj de tomac »

vă spune și la care contract. poate fi unul încetat. realegeți la acel contract codul COR și regenerați xml
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

viziteua
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 19, 2016 7:40 am

Re: Eroare validare registrul REVISAL

#3 Mesaj de viziteua »

Da, am un singur contract, care este activ din 2012. Am incercat inclusiv sa schimb codul COR cu altul aleatoriu si am aceeasi problema la validare.
De asemenea, am creat o noua societate si am introdus un nou contract de test, insa la fel, nici o schimbare.
"Cod COR invalid cod 222101 versiunea 8. Campul "Functie / Ocupatie nume" este obligatoriu si trebuie sa contina o valoare."
Am avut o versiune mai veche de Revisal pe care am dezinstalat-o si am instalat ultima versiune disponibila pe site-ul REGES, ma gandesc poate e un conflict?
Mai mult, daca ma duc la in Revisal, la nomenclator COR, nu am nici o informatie. Am dezinstalat 6.07, am instalat 6.06 si am vazut ca in aceasta versiune imi apar detalii la nomenclator COR.

viziteua
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 19, 2016 7:40 am

Re: Eroare validare registrul REVISAL

#4 Mesaj de viziteua »

Am rezolvat din greseala. Aveam activ un angajator mai vechi in Revisal. Am dezactivat registrul activ si a functionat sa validez registrul. In mod cert era o neconcordanta intre vechiul registru activ si noile coduri COR, desi in versiunile anterioare lui 6.07 nu am avut aceasta problema, singurele modificari pe care le-am facut au fost data consemnarii si salariul de baza. In concluzie, aveti grija sa nu aveti registre active in Revisal cand faceti validarea .xml-ului.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Eroare validare registrul REVISAL

#5 Mesaj de tomac »

Și dacă sunt registre active, puteți rezolva dând actualizare COR din meniul aplicației.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis