Trimitere comezi, facturi pe mail

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Trimitere comezi, facturi pe mail

#1 Mesaj de mintutas805 »

Buna ziua. De la versiunea 539 nu mai merge sa trimiti pe mail comenzile si facturile catre clienti( chiar daca ai completat adresa de e-mail).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#2 Mesaj de balazse »

Si ce eroare iti apare? Ofera mai multe detalii.
Ai efectuat setarile de la "administrare" -> "intretinere bd" -> "mail"?

Avatar utilizator
mintutas805
Mesaje: 53
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am
Contact:

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#3 Mesaj de mintutas805 »

Gata am rezolvat. Am uitat de setarile de acolo( am mutat saga pe alt pc si am omis asta).
Multumesc

danalachen509
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 18, 2018 9:26 am

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#4 Mesaj de danalachen509 »

Buna, eu am rezolvat, facturile ajung la clienti, dar mailurile nu apar in SENT ITEMS. Voi cum ati facut?

weinsteind
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 04, 2011 1:33 pm

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#5 Mesaj de weinsteind »

Buna ziua,

Incepand cu 31.05.2022 gmail nu mai accepta aplicatiile "mai putin sigure" si drept urmare am incercat sa imi creez un cont in yahoo insa nici acesta nu functioneza. Ma poate ajuta cineva sa il confirgurez?

Multumesc

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#6 Mesaj de septimiuv »

Zice Saga:

Pentru Gmail este necesar să completați următoarele:

Server de mail: smtp.gmail.com
Adresa de mail: adresa de pe care doriti transmiterea email-urilor.
Port SMTP: 587
Parola: parola adresei completat mai sus;

Dacă apare o eroare de transmitere, fie nu au fost completate datele corect, fie este necesar să efectuați setarea prezentată mai jos:

Setarea transmiterii de mailuri din program este posibilă pentru entitățile care dețin un server de mail, dar și pentru cine are o adresă de gmail, cu condiția să fie activat "Accesul aplicațiilor mai puțin sigure" din pagina "Securitate" a gesionării contului Google. https://myaccount.google.com/intro/security
Dacă aveți setată verificarea în doi pași, nu mai există posibilitatea de acces a aplicațiilor mai putin sigure. În acest caz, se poate defini o parolă pentru aplicații externe, parolă care se folosește în loc de parola uzuală (deci se completează ca parolă în ecranul de configurare).
Accesați https://myaccount.google.com/security .Din secțiunea ‘Conectare la Google’, accesați: ‘Parole pentru aplicații’, apoi ‘Selectați aplicația’, alegeți ‘Altele’, completati o denumire dorita (chiar si ‘Saga’) si ‘GENERATI’.
Completați parola personalizată, în ecranul de configurare email, în locul parolei de email pe care o folosiți în mod normal. Detalii complete aveți aici: https://support.google.com/accounts/answer/185833?hl=ro

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#7 Mesaj de herganiec »

Nu merge trimitere fluturasi pe gmail din Saga, .. pacat.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#8 Mesaj de tomac »

Ba da, merge.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apahideanp752
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 02, 2015 12:34 pm

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#9 Mesaj de apahideanp752 »

Am schimbat si eu calculatorul si au aparut problemele cu trimiterea facturilor pe mail. Am incercat o gramada de vreme sa rezolv problema, fara nicio sansa de reusita. In cele din urma am intrat in Setarile calculatorului -> Aplicatii implicite. In partea inferioara a ecranului am gasit Resetare aplicatii implicite. Nu am mai completat nicio setare in Saga, iar acum totul functioneaza normal. Sper sa va ajute si pe voi aceasta solutie.

truscaf580
Mesaje: 13
Membru din: Mie Feb 16, 2011 5:11 pm

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#10 Mesaj de truscaf580 »

tomac scrie: Joi Iun 16, 2022 2:16 pmBa da, merge.
Cum ati reusit?

Nu pot seta in cont optiunea pentru acces. Optiunea este dezactivata si nici nu pot seta o parola pentu astfel de aplicatii.

Accesul aplicațiilor mai puțin sigure
Unele aplicații și dispozitive folosesc tehnologii de conectare mai puțin sigure, ceea ce îți face contul vulnerabil. Poți să dezactivezi accesul pentru aceste aplicații (aceasta e măsura recomandată) sau să îl activezi dacă vrei să le folosești în ciuda riscurilor. Google va DEZACTIVA automat această setare dacă nu o folosești.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Trimitere comezi, facturi pe mail

#11 Mesaj de tomac »

Folosind parole pentru aplicații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis