Eroare iesiri

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Închis
Mesaj
Autor
hutanua191
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 23, 2020 10:12 am

Eroare iesiri

#1 Mesaj de hutanua191 »

Salutare,

In timp ce pregateam o factura de iesire catre un client, am inchis fereastra de Iesiri si am verificat articolele din stocuri, ca sa ma asigur ca am de unde sa descarc articolele necesare. Cand am terminat cu fereastra de Articole si am deschis iar fereastra de Iesiri, am primit urmatoarele erori

"c:\saga c.3.0\0001\iesiri.dbf is not a table. 15"
"No table is open in the current work area. 52"
"Alias 'IESIRI' is not found. 13"
"Error loading file - record number 4. Mygrid2 <or one of its members>. ControlSource : Alias 'IESIRI'' is not found 2005"

Aceste erori au aparut una dupa alta, de cum apasam pe OK, aparea urmatoarea.

Mentionez ca nu am iesit din program si nici nu am facut vreo modificare de orice fel in ferestre cand a aparut aceasta eroare. Dar, la inceputul sesiunii de lucru, programul Saga m-a notificat ca a aparut o eroare la baza de date si ca incearca automat sa o repare. Dupa acest pas am putut sa lucrez fara probleme pana au aparut erorile mentionate mai sus despre Iesiri (adica imi daduse de inteles ca eroarea initiala la baza de date a fost reparata cu succes).

Ce as putea sa fac in privinta aceasta, va rog??

Doar la Iesiri imi da aceste erori. Toate celelalte optiuni ale programului merg fara probleme (Iesiri, Articole, Salariati, Balante etc.).

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 487
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: Eroare iesiri

#2 Mesaj de Administrator »

Eroare indica faptul ca un fisier este corupt.
Trebuie trimisa baza de date curenta, arhivata cu ajutorul ecranului "Intretinere BD" si o arhiva recenta, dar anterioara aparitiei problemei, la service@sagasoft.ro, pentru recuperarea datelor.

Închis