inregistrare factura prosumator emisa de client in numele furnizorului si cu taxare inversa

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
patrug
Mesaje: 11
Membru din: Joi Mar 20, 2014 11:15 am

inregistrare factura prosumator emisa de client in numele furnizorului si cu taxare inversa

#1 Mesaj de patrug »

Buna ziua
Mentionez ca sunt prosumator persoana juridica
Am primit de la Cez Vanzare factura emisa de client in numele furnizorului si cu taxare inversa - pentru energia livrata de catre mine in retea
Problema mea este cum inregistrez in saga aceasta factura - pentru ca trebuie sa pun bifa "T" (taxare inversa) si "L" (facturi emise de client)
Eu am inregistrat ca factura cu taxare inversa in contabilitate, pentru ca in saga nu se pot inregistra ambele bife, si in decl 394 am completat factura in sectiunea corespunzatoare facturilor emise de client in numele funizorului si am sters factura din sectiunea facturilor emise
De asemenea am completat si codul pentru taxare inversa (livrare energie electrica)
Si am eroare pe decl 394
Mai este cineva cu aceasta problema?
Ati gasit rezolvare?

bocsand700
Mesaje: 4
Membru din: Vin Apr 21, 2017 7:35 pm

Re: inregistrare factura prosumator emisa de client in numele furnizorului si cu taxare inversa

#2 Mesaj de bocsand700 »

Buna ziua,

Ati gasit rezolvarea la inregistrarea facturii prosumator?
Am aceasi situatie

Multumesc

pascaa585
Mesaje: 36
Membru din: Vin Apr 19, 2013 6:21 pm

Re: inregistrare factura prosumator emisa de client in numele furnizorului si cu taxare inversa

#3 Mesaj de pascaa585 »

Buna ziua,
cum procedam cu acest tip de factura? CUm trebuie inregistrata, cum trebuie trimisa e-factura?

gheorghei642
Mesaje: 706
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: inregistrare factura prosumator emisa de client in numele furnizorului si cu taxare inversa

#4 Mesaj de gheorghei642 »

In e-Factura - Specificatii tehnice, de curand, s-a adaugat la Codul tipului facturii (BT-3) adica 389 - Autofactura.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrare factura prosumator emisa de client in numele furnizorului si cu taxare inversa

#5 Mesaj de tomac »

De curând înseamnă în data de 26 ianuarie.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns