contabilitate in SAGAC pe centre de cost

Mesaj
Autor
lascutv
Mesaje: 15
Membru din: Vin Sep 08, 2006 12:00 am

contabilitate in SAGAC pe centre de cost

#1 Mesaj de lascutv »

cum pot inchide veniturile si cheltuielile pe centre de cost in sagac (ex. comert, productie)?
Ajutor, ca lucrez numai de 3 saptamani cu Saga, deci sunt incepator!!!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Te foloseşti de Grupe. Acestea se pot defini în meniul Fişiere - opţiunea Grupe.
Îţi poţi defini grupe pe centre de cost, tipuri de cheltuieli şi venituri, etc.
Fiecărei intrări, ieşiri sau fiecărui articol contabil îi poţi asocia grupa din care face parte. În acest fel orice analiză ulterioară pe centre de cost va fi simplu de efectuat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de herganiec »

Buna tomac,
poţi să dezvolţi ideea cu centrele de cost ?

-cum se începe şi unde se pot selecta centrele de cost...

În principal pe mine m-ar interesa la o firmă cu sediu central (unde se lucrează totul) dar are 8 locaţii în judeţ cu magazie proprie cu oameni şi cheltuieli şi venituri corespunzătoare (dar totul se face doar central).

Cum aş putea să fac setările astfel încât să ştiu pe centrele astea de cost (aceste locaţii, să zicem) cate îmi sunt veniturile , cheltuielile.. etc. fără să deschid analitice la fiecare cont pe cele 8 locaţii ? dar să pot vedea acestea pe centre de cost...
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#4 Mesaj de tomac »

Se pot folosi grupele. Acestea se definesc în fişiere - Grupe
De exemplu să presupunem că am 2 activităţi în cadrul firmei:
- comerţ - un magazin de piese auto
- prestări servicii - un atelier auto
Aş putea să-mi definesc grupe de articole contabile, de exemplu, astfel:
100 - Comerţ
100.001 - Salarii personal comerţ
100.002 - Cheltuieli de întreţinere magazin
100.003 - Cheltuieli cu apă, energie - comerţ
100.003 - Cheltuieli cu telefon - comerţ
101 - Prestări
101.001 - Salarii personal prestări
101.002 - Cheltuieli de întreţinere atelier
101.003 - Cheltuieli cu apă, energie - atelier
101.003 - Cheltuieli cu telefon - atelier
101.004 - Alte cheltuieli cu servicii atelier
101.005 - Venituri din reparaţii auto
101.006 - Venituri spălătorie auto
102 - Administrativ
102.001 - Salarii personal administrativ
102.002 - Cheltuieli de întreţinere administrativ
102.003 - Cheltuieli cu apă, energie - administrativ
102.003 - Cheltuieli cu telefon - administrativ

Grupele pot fi organizate sub formă arborescentă după cum se vede din exemplul meu. (grupă majoră.grupă minoră)
Similar pot să-mi definesc grupe şi pentru clienţi/furnizori şi articole dacă lucrez cu stocuri.
La furnizori/clienţi se poate defalca pe tipuri (intern/extern) dacă e cazul, în cadrul lor pe marfă/servicii, apoi pe grupe de produse (de exemplu la marfă: alimentare, nealimentare, etc)

Aceste grupe le pot folosi la:
- Salariati, unde fiecărui salariat îi va fi ataşată grupa corespunzătoare
- Intrări/Ieşiri unde fiecărei linii din ecranul de detalii va trebui să-i ataşez grupa din care face parte
La închiderea de lună se va face închiderea conturilor de venituri şi cheltuieli pentru fiecare grupă în parte.
Se pot lista fişe de cont pe grupe, balanţa pe grupe, etc.
După cum se vede, în acest caz grupele oferă posibilitatea de a defalca analitic orice înregistrare contabilă, într-un mod unitar, oferind posibilitatea de a şi grupa unele operaţiuni economice (spre exemplu am creant anterior 101.0004 grupă pe care o voi ataşa fiecărei cheltuieli cu serviciile cumpărate pentru atelierul auto (reparaţii, comisioane, onorarii, etc)
Avantajul este că îmi clasific activităţile şi nu sunt obligat să-mi dezvolt planul de conturi în x analitice. Voi atribui însă, ca un fel de atribut, grupa dorită fiecărei activităţi.
Având posibilitatea de a lista distinct pe grupe, voi putea să obţin situaţii relevante şi detaliate pe fiecare centru de profit în funcţie de nevoi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de herganiec »

am o firma cu 12 subunitati.. in judet dar acolo nu se tine decat o magazie de mana si cate o mână de oameni care lucrează diverse.

totul se tine la sediu, ca să zic aşa.
Doar că se ţine pe analitice cheltuieli, venituri, salarii pentru a putea lista orice cont si orice analitic.
Voiam sa vad cum ar fi posibil să fac de ex.: o balanţă clasa 6 si 7, doar cu analitic .01 care ar inseamna o subunitate. (sau un centru de cost) pt mine..
....
Oricum incerc si ma mai gandesc cum ar fi mai bine.
Mersi de sfaturi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciutul
Mesaje: 23
Membru din: Mie Ian 07, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de ciutul »

Salut. Specificul firmei mele este de instalatii industriale. Mai exact se lucreaza pe santiere. Unele lucrari pe termen lung 1 an (mai multi) altele pe termen scurt.
Ma intereseaza sa am o evidenta clara pe centre de cost (santiere). In centrul de lucru trebuie prinse, pe langa materiale si benzina, cazari, diurne, salariati.....etc
Am inteles ca trebuie sa folosesc grupele. Grupele astea nu pot fi sterse. Se vor aduna sute de santiere. Gresesc?
Nu mai detaliez, ca sa nu va supar. Daca are cineva experienta in acest domeniu, astept un raspuns.
Am cumparat acest soft in speranta ca nu va mai trebui sa tin pe langa contabilitate....tot felul de excel-uri luind facturile si toate bonurile de cel putin 2 ori la mana.
Multumesc.

PS Azi am intrat ptr prima data in explorarea acestui program Nu ma omorati de la prima interventie, va rog.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#7 Mesaj de herganiec »

ciutul scrie: Am inteles ca trebuie sa folosesc grupele. Grupele astea nu pot fi sterse. Se vor aduna sute de santiere. Gresesc?.
Poti folosi grupele foarte bine.
Si e normal sa ramana toate lucrarile (centre de cost) si nu le puteti sterge daca ati facut operatii folosind grupele.

Am si eu un caz la o firma de constructii care lucreaza cu exact asa si are lucrari incepute si derulate si pe 5-6 luni. Nu e absolut nici o problema.
Nu e nici un deranj ca raman acele grupe; veti putea scoate tot felul de situatii dupa acele grupe oricand.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

tanasescun
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 03, 2015 4:39 pm

Re: contabilitate in SAGAC pe centre de cost

#8 Mesaj de tanasescun »

Sunt un utilizator nou de SAGA si incerc sa folosesc grupele.

In cazul salariilor, am introdus gupa pentru angajati. Imi scoate statul de salarii per grupe. Dar nu am reusit sa am si cheltuielile angajatorului afisate separat pentru fiecare grupa.

In plus, in cazul in care un angajat are acelasi salariu lunar (sa zicem 5.000 lei) dar ponderi diferite, de la o luna la alta, per grupe (de exemplu in luna ianuarie are 1.000 lei pe Grupa 001 si 4.000 lei pe Grupa 002, in luna februarie are 2.000 lei pe grupa 001 si 3.000 lei pe grupa 002, samd), cum pot face ca informatiile odata validate pe o luna (sa zicem ianuarie) sa nu se schimbe cand introduc noile ponderi pentru alta luna?

Va multumesc.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: contabilitate in SAGAC pe centre de cost

#9 Mesaj de fagarasa176 »

tanasescun scrie:Dar nu am reusit sa am si cheltuielile angajatorului afisate separat pentru fiecare grupa.
Nici nu o sa reusesti.
Centralizatorul este pe toata unitatea....s'a mai discutat acest aspect
Probabil SAGA citeste grupele la momentul generarii...si asa este si logic....
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

vilcua831
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 20, 2015 1:22 pm

Re: contabilitate in SAGAC pe centre de cost

#10 Mesaj de vilcua831 »

Buna ziua, In legatura cu aceste grupe, cum pot pune amortizarea aferenta unui imobil? Am 4 imobile inchiriate si as vrea sa vad profitul (venituri/cheltuieli) pe fiecare imobil. Am creat grupe insa amortizarea chiar daca i-am specificat grupa in registrul imobilizarilor, nu stiu unde o pot vedea defalcata. Multumesc

pinteae
Mesaje: 2008
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: contabilitate in SAGAC pe centre de cost

#11 Mesaj de pinteae »

In balanta contabila, listata, defalcat pe grupe.

Scrie răspuns