Sucursala Italia

Mesaj
Autor
balang
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Sucursala Italia

#1 Mesaj de balang »

Va rog a ma ajuta in urmatorul caz:o societate srl din Romania s-a declarat in Italia cu punct de lucru,bilantul depus in Romania nu arata nici o activitate in Romania decat contributiile pentru salariati ,ieri mi-a transmis patronul o situatie contabila cu rezultatele financiare operate acolo si pe anul 2011 si pe anul 2012.Bilantul depus pentru 2011 nu trebuia sa contina si datele privind activitatea de acolo?Eu trebuie sa operez toata activitatea de acolo sau preiau doar centralizat datele transmise ,operate de contabilul italian?Am ametit cat am citit...nu am priceput nimic.Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sucursala Italia

#2 Mesaj de tomac »

Ba trebuia să le conțină.
Datele se preiau lunar sau minim la 3 luni odată cu stabilirea impozitului pe profit în RO.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

balang
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sucursala Italia

#3 Mesaj de balang »

Multumesc Tomac,citesc de fiecare data raspunsurile tale si le apreciez ca fiind sigure!Te-as ruga sa mai ma ajuti in sensul de a-mi spune cum procedez cu TVA -ul pe care l-a platit acolo,acolo este alt tip de contabilitate,cu alte conturi,pot sa preiau doar totalurile de la contabilul de acolo sau ar trebuii sa introduc eu toate operatiunile?...sunt disperata ca a avut activitate acolo de 1 an jumatate si in Romania nu apar decat niste salariati ,atat...nu detasare sau delegare,nu diurna...etc..Cred ca va trebuii sa refac declaratiile toate...si modificarile de bilanturi...Pluc ca am impresia ca trebuia inregistrat punctul de lucru de acolo si aici la Reg Comertului!Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sucursala Italia

#4 Mesaj de tomac »

Am omis ceva: se includ în situațiile financiare din RO a firmei din RO, doar dacă firma are în străinătate o subunitate fără personalitate juridică. Dacă e așa vezi OMFP 3055/2009 punctele 12, 2 și 185. Deși chiar și prevederea din ordin e puțin ambiguă vorbind despre preluarea "activității desfășurate în străinătate". Ceea ce după anumite opinii înseamnă doar venituri și cheltuieli, iar după altele întreg patrimoniul.
Din punct de vedere fiscal sunt relevante art.12, 13 și 14, dacă discutăm despre subunități fără personalitate juridică sau cu personalitate juridică.
Vă rog eu să nu luați niciodată ca fiind sigure răspunsurile mele, pentru că mi s-a întâmplat și mie să dau răspunsuri incomplete, incorecte sau în afara contextului, iar dacă aveți dubii nu ezitați să le exprimați sau să mă combateți (argumentat desigur).
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Sucursala Italia

#5 Mesaj de serbanm815 »

si eu am o societate infiintata in Romania care are punct de lucru in Italia .
in primul rand trebuia declarat la Reg.comertului deschiderea punctului de lucru ,
toate inregistrarile contabile se fac aici in Romania , atat veniturile cat si cheltuielile,
lunar ar trebui sa-ti trimita toate documentele scanate sau prin posta ca sa poti
face inregistrarile in contabilitate...
daca are angajati salariati , are si venituri , probabil detasati in Italia , trebuie sa
ceri mai multe amanunte despre activitatea firmei .

balang
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sucursala Italia

#6 Mesaj de balang »

Serban,eu nu gandesc asa...atata timp cat societatea a primit un cod de tva acolo,plateste tva-ul din tara respectiva,are sediu declarat acolo,consideram cum ca activitatea se supune legislatiei de acolo,,daca ar fi un sediu secundar,ar trebui ca la sfarsitul lunii sa primesti de acolo o balanta cu totalurile din luna,se lucreaza pe contul 481.Practic Tva-ul platit acolo se considera in Romania o cheltuiala deductibila la impozitul pe profit!Se factureaza normal pe codul de TVA de acolo..nu are nici o treaba cu Romania,aici se inglobeaza datele pentru a se cumula la nivelul societatii pentru acordare credit fiscal...depui declaratiile 100 si situatiile financiare,decalaratia 101 aferenta anului fiscal.Daca am inteles eu gresit legislatia va rog sa ma completati sau combate!Oricum si in capul meu e deja varza,la cat am citit!

balang
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sucursala Italia

#7 Mesaj de balang »

""Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin""...pentru noi,in meseria asta e perfect valabil citatul lui Tomac!.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Sucursala Italia

#8 Mesaj de serbanm815 »

probabil ca avem cazuri diferite de contabilitate...
la mine are declarat doar ,,punct de lucru'' acolo, sediul social este in RO, el cumpara
marfa de aici si o vinde acolo (in italia este depozitul) , factureaza pe cod valid de tva
din RO , acolo are un alt cod fiscal pt. ca nu putea face contract pt,spatiu inchiriat,
energie, telefon...; am avut rambursare de tva cu control de la finante si a fost ok.

balang
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Sucursala Italia

#9 Mesaj de balang »

Da...adevarul e ca am citit atat de mult ca am amestecat informatiile....la mine sediu social este aici....acolo s-au inregistrat si ai cod de tva,adresa....si fac lucrari de constructii !Au deja un contabil acolo!

grigorec211
Mesaje: 5
Membru din: Joi Aug 09, 2012 2:56 pm

Re: Sucursala Italia

#10 Mesaj de grigorec211 »

balang scrie:Va rog a ma ajuta in urmatorul caz:o societate srl din Romania s-a declarat in Italia cu punct de lucru,bilantul depus in Romania nu arata nici o activitate in Romania decat contributiile pentru salariati ,ieri mi-a transmis patronul o situatie contabila cu rezultatele financiare operate acolo si pe anul 2011 si pe anul 2012.Bilantul depus pentru 2011 nu trebuia sa contina si datele privind activitatea de acolo?Eu trebuie sa operez toata activitatea de acolo sau preiau doar centralizat datele transmise ,operate de contabilul italian?Am ametit cat am citit...nu am priceput nimic.Multumesc
Rugaminte: cum ati solutionat problema? am descoperit una identica si nu stiu cum sa procedez...
Multumesc

dartun
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 08, 2013 5:32 pm

Re: Sucursala Italia

#11 Mesaj de dartun »

Buna seara.
Am si eu acceasi problema. Firma cu sediul social in Romania, vrea sa desfasoare activitate in Italia. Are inchiriat un depozit pentru desfasurare activitate.
Este nevoie sa se inregistreze si in Italia? Sa obtina cod TVA? Mentionez ca in Romania nu este platitoare de TVA, dar este inscrisa in ROI si are cod separat. Cum se procedeaza cu documentele contabile din Italia? Se inregistreaza in Romania, sau doar balanta de acolo (caz in care ar trebui contabil si in Italia).

Astept raspunsul celor care ma pot ajuta cu informatii.
Multumesc mult.

nitah
Mesaje: 346
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Sucursala Franta

#12 Mesaj de nitah »

Va rog daca se poate sa ma sfatuiti ,colegii care mai au spete asemanatoare :
Un SRL ,platitor de tva trimestrial ,microintreprindere ,incepand cu anul 2018 ,isi va muta activitatea in Franta ,cu tot cu salariati unde isi va deschide o Sucursala cu cod fiscal.Salariatii din Ro ,vor fi angajati la Sucurasala din Franta .
Cum se procedeaza in tara ?
Cum inregistrez in Saga (facturile emise din Franta ,facturile de cumparaturi ?)Tva-ul platit in Franta este cheltuiala deductibila in Ro?
Societatea devine platitoare de impozit profit ?

Multumesc.

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Sucursala Italia

#13 Mesaj de manuelav »

Eu am o situatie inversata. O sucursala in Ro. a unei firme din UE. a declarat la Reg. Comertului si a primit CIF si J. Din pacate avocatul a bifat microintreprindere gresit. Acum se depune formularul 013 sau 010 cu modificari si TVA.? Intrebarea 2 e daca a mai avut cineva situatia asta si TVAul se primeste in procedura simplificata sau e ca la firmele noastre unde te freaca cu ditai dosarul ca sa obtin un rahat de TVA?

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Sucursala Italia

#14 Mesaj de manuelav »

Raspund tot eu : se declara cu 010 si TVA este optional fara complicatii.
013 se depune cand firma nu are personalitatea juridica obtinuta prin Reg, Com.

Scrie răspuns