Vanzare coduri reincarcare telefoane prin PAYZONE

Mesaj
Autor
popandrona
Mesaje: 57
Membru din: Vin Ian 22, 2010 12:00 am

Vanzare coduri reincarcare telefoane prin PAYZONE

#1 Mesaj de popandrona »

Am o firma care vinde coduri de reincarcare pentru telefoane mobile, de diverse valori prin terminal PAYZONE. De exemplu vine un client si vrea sa-si reincarce creditul de pe telefonul mobil cu 4 EUR. Firma listeaza de la terminal codul de reincarcare si incaseaza de la client contravaloarea reincarcarii si emite bon fiscal acestuia. Dupa o serie de astfel de tranzactii firma PAYZONE emite o factura cu toate reincarcarile dintr-o anumita perioada, grupate dupa valoare (de ex Orange 4 EUR sau Vodafone 4 EUR), iar la sfarsitul facturii este trecut comisionul ce se cuvine firmei trecut cu minus care diminueaza val facturii (baza si TVA).
Aceasta factura ulterior se achita la PAYZONE.
Cum tratam vanzarea acestor coduri de reincarcare si ulterior emiterea facturii de catre PAYZONE.

Pana acum am crezut ca in facturi sunt trecute cartele care exista fizic si sunt in stoc la firma. Le tratam ca si marfurile.
Dar in ultima luna am vazut ca in raportul de gestiune apare stocul cu minus si atunci mi s-a spus ca sunt vandute coduri de reincarcare care ulterior se achita la PAYZONE.

balintk
Mesaje: 183
Membru din: Mie Mar 05, 2008 12:00 am
Localitate: Bihor

#2 Mesaj de balintk »

Eu nu le-am trecut la vanzari 707. Le-am trecut la alti creditori. Nu sunt banii mei, nu sunt produsele mele, sunt numai un intermediar intre parti. La sfarsitul lunii dupa factura primita am achitat creditorii Orange, Vodafone si mi-a ramas comisionul care este de fapt venitul meu care creste cifra de afaceri.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de paturcai »

O interpretare corecta.
Asa este. Nu toata suma primita este un venit al activitatii de exploatare; eu actionez in numele creditorului meu caruia ii vand produsele fara sa le am efectiv ca marfuri.
MOnografie contabila:
5311/5121 = 462 analitic distinct pentru incasarea contravalorii incarcarii/vanzarii de coduri de reincarcare. (200 ron)
Primirea facturii de la creditorul meu:
462 = 401 pentru contravaloarea incarcarii/vanzarii (200 ron)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

popandrona
Mesaje: 57
Membru din: Vin Ian 22, 2010 12:00 am

#4 Mesaj de popandrona »

Am inteles abordarea d-voastra. Insa aici mai intervine problema TVA-ului colectat cand vindem, a celui de dedus cand primim factura si comisionul pe care il inregistram ca venit. M-am gandit la urmatoarea monografie contabila. Va rog sa-mi spuneti daca este corecta.
Vanzare coduri catre client, cf. bon fiscal:
5311/5121=% 119 ron
462 100 ron
4427 19 ron
Primire factura cu vanzarile pe o perioada (100 RON baza si TVA 19) si comisionul cu minus in factura, de ex: -10 RON baza si TVA -1.9
% = 401 107.1 ron
462 90 ron
4426 17.1 ron

462 = 7... 10 ron inregistrare comision cuvenit

401 = 5121/5311 107.1 ron plata factura PAYZONE

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#5 Mesaj de paturcai »

Intervine si nu intervine, dar asa este TVA intervine dar este zero pentru ca eu vand cu acelasi pret cu care cumpar. Singurul TVA care ma avantajeaza este cel aferent comisionului.
Monografia este corecta.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Operatiunea respectiva, incasarea unor sume in contul unor terti si decontarea lor acestora, nu intra in sfera TVA.
Nu aveti de ce sa colectati TVA.
Corect este sa treceti prin 462 sumele incasate (5311 = 462) si pe masura ce le depuneti la banca in contul celor de la payzone sa faceti 462=5311 in baza foi de depunere.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

calotac522
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 15, 2007 12:00 am

#7 Mesaj de calotac522 »

1. Vanzarea de incarcari electronice la PAYZONE eu le tratez ca marfa primita cu aviz si intocmesc NIR zilnic in baza centralizatorului care iese in fiecare seara de pe aparatul PAYZONE si asa RAPORTUL DE GESTIUNE nu are sold pe minus, am ales varianta aceasta deoarece firma care are terminalul la mine i-mi factureaza la saptamana produsele ca si cum ar fi marfa cu un anumit discaunt si asa i-mi sting "avizele". Pentru incasarea numerarului se da bon fiscal de pe casa de marcat a firmei, motiv in plus sa o tratez asa.
2. Tot pe terminalele PAYZONE mai se pot incasa facturile de utilitati si in cazul acesta folosec monografia prezentata de dvs , in acest caz nu se inregistreaza bon fiscal pe casa de marcat(logic) si banii incasati trebuiesc depusi la banca in termen scurt ...asa ca sunt incasati in numele PAYZONE.

catanal
Mesaje: 327
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

#8 Mesaj de catanal »

Aceeasi problema o are si o persoana care tine contabilitatea la societate care face reancarcari si trece totul prin mafuri si de aici i se ridica cifra de afaceri si cum, acum nu este asa convenabil sa ai o cifra mare.
Toata incarcarea electronica se bate la casa de marcat si de aici intervine si TVA colectat.
Il rog pe tomac daca poate sa ne dea o monografie cum sar putea face ca sa evitam sa intre totul pe venituri . ssi sa facem sa intre doar comisionul .
Mii de multumiri

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#9 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... tie+turism

o paralela cu inregistrarile din turism e ok??
(faceti abstractie de interventia mea!!)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#10 Mesaj de tomac »

Reincarcarea electronica este un serviciu.Nu se pune problema sa cumpere cineva marfa la reincarcari electronice E ca si cum as spune ca eu cind platesc accesul la internet, pe mobil, in functie de trafic, platesc o marfa constind in kb de informatie. Sau ca atunci cind se foloseste PayPal pe internet.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petree911
Mesaje: 82
Membru din: Vin Mar 27, 2009 12:00 am

Re: Vanzare coduri reincarcare telefoane prin PAYZONE

#11 Mesaj de petree911 »

va rog pt incasari utilitati prin Payzone sumele respective nu se trec prin casa de marcat,dar daca vine Garda cum justific acele sume?se poate trece de ex valoarea utilitatilor incasate intr-o rubrica in casa de marcat care sa fie cont 462 si depunerea in banca sa fie cu disp pl?

dudumand
Mesaje: 113
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Vanzare coduri reincarcare telefoane prin PAYZONE

#12 Mesaj de dudumand »

Si noi avem un aparat care emite bonuri de reincarcare dar pe factura care ne este emisa nu se trece nici un comision separat.Ei factureaza cval bonurilor emise pe o saptamana (orange,vodafone,cosmote), iar noi facem nir cu val la vanzare(avem pret fix pe 1 euro).Nu e corect asa ?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Vanzare coduri reincarcare telefoane prin PAYZONE

#13 Mesaj de tomac »

Cum să faceți NIR pe ceva ce nu există fizic? Hai să fim serioși.
NIR se întocmește pentru bunuri. Bunurile se presupune că există fizic, că pot fi atinse, măsurate, etc. Credeți că e cazul reîncărcărilor electronice? În plus NIR se întocmește anterior intrării bunurilor, pe baza documentului de intrare, nu ulterior ieșirii bunurilor.

Încasările prin PayZone nu se trec prin casa de marcat. Nu sunt încasările firmei. Sunt încasări în numele terțului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

fague
Mesaje: 75
Membru din: Mie Oct 15, 2008 12:00 am

Re: Vanzare coduri reincarcare telefoane prin PAYZONE

#14 Mesaj de fague »

Pentru incasari la stfel de produse/servicii pentru care nu se primeste discount sau comision din partea firmei in numele careia vindem cum procedam?
E vorba de Mobile Distribution care nu acorda nici comision, nici discount.

serbanr418
Mesaje: 105
Membru din: Mar Feb 28, 2012 1:24 pm

Re: Vanzare coduri reincarcare telefoane prin PAYZONE

#15 Mesaj de serbanr418 »

Va rog o monografie cu referire la aceste aparate payzone, adica inregistarile pentru :
- facturile paypoint primite pentru reincarcari;
- factura de comision care se poate face si la 2-3 luni, daca comisionul primit e de valoare mai mica;
- inregistrarie de facut pentru acele facturi incasate de la clienti pentru e-on, orange...etc, bani care ii depune pe urma la banca .
Multumesc tare mult de raspuns

Scrie răspuns