Impozitarea agriculturii (norma de venit)

Mesaj
Autor
luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Impozitarea agriculturii (norma de venit)

#1 Mesaj de luciana »

Incepand cu 1 februarie 2013.prin OG.8/2013,se percepe impozit pentru veniturile din activitati agricole,pe baza de norme de venit pentru veniturile realizate dib cultivarea terenurilor,cresterea si exploatarea animalelor DETINUTE CU ORICE TITLU,inclusiv cele luate in arenda,INDIFERENT DACA SE FACE SAU NU DOVADA VALORIFICARII PRODUSELOR.

ART.49 alin(8) din norme metodologice C.F.:
Contribualii care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit AU OBLIGATIA SA COMPLETEZE numai partea din REGISTRUL-JURNAL DE INCASARI SI PLATI referitoare la INCASARI,potrivit reglementarilor contabile elaborate in acest scop.

Am I.I. cu ferma mixta ,vegetala si zootehnie ,pana acum am tinut evidenta in partida simpla,cu toate documentele contabile prevazute de legislatia in materie,cu justificarea productiei obtinute.

Rog colegii mei buni si mai destepti ca mine, sa-mi raspunda cum este corect si legal sa tin evidenta la ferma agricola conform O.G.8/2013.

Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozitarea agriculturii (norma de venit)

#2 Mesaj de tomac »

Nu aveți obligația conducerii evidenței contabile pentru veniturile din agricultură ce sunt încadrate la art.71 alin.1. Adică pentru acele venituri ce s-au stabilit norme de venit. Aici nu e impunere la normă pe art.49 CF.
Dacă obțineți și alte venituri ce nu se regăsesc la art.71 CF, pentru acelea conduceți evidență în partidă simplă ca și până acum.
Pentru cele la normă de venit nu aveți nici o obligație contabilă. Aveți obligația conducerii de evidențe fiscale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Re: Impozitarea agriculturii (norma de venit)

#3 Mesaj de luciana »

Va multumesc d-le Tomac pentru raspuns.

luciana
Mesaje: 52
Membru din: Vin Ian 06, 2006 12:00 am

Re: Impozitarea agriculturii (norma de venit)

#4 Mesaj de luciana »

Revin cu inca o intrebare.
La o ferma vegetala I.I. urmeaza sa vina control fiscal pe perioada de 5 ani in urma ,vreau sa stiu daca trebuie sa justifice ce a facut cu cereale recoltate in anul 2013 , are bon de recoltare,avize de insotire din camp,fise de magazie ,dar nu mai are toata cantitate de cereale in stoc .
Ce sa fac,sa scot afara documente de recoltare si de depozitare ?.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Impozitarea agriculturii (norma de venit)

#5 Mesaj de tomac »

Acestea nu sunt prea relevante la II.
La II contează încasările și plățile, din punct de vedere fiscal
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns