majorarea salarului transmitere ITM?

Mesaj
Autor
musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

majorarea salarului transmitere ITM?

#1 Mesaj de musteatac »

Majorarea salariilor mai trebuie transmisa la ITM?va multumesc o duminica placuta!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: majorarea salarului transmitere ITM?

#2 Mesaj de paturcai »

Bineinteles.
Aveti termen de transmitere 29.01.2015

Baza:
Potrivit HG nr. 500/2011, actul normativ care reglementeaza Registrul de Evidenta a Salariatior, orice modificare a salariului se inregistreaza in registru cel tarziu in ziua lucratoare anterioara implinirii termenului de 20 de zile lucratoare. Acelasi act normativ prevede si o exceptie de la acest termen limita pentru inscrierea modificarii salariului in Revisal, in anumite situatii.

Art.17 alin.5 din Codul muncii: "Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (3) in timpul executarii contractului individual de munca (salariul este unul dintre elementele vizate – n.red) impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii"

Exceptie:
"Exceptie fac situatiile in care modificarile se produc ca urmare a unei hotarari judecatoresti sau ca efect al unui act normativ cand inregistrarea in registru se face in ziua in care angajatorul se prezuma, potrivit legii, ca a luat cunostinta de continutul acestora"

Foarte interesant este ca termenul de mai sus (20 zile lucratoare) se refera la ACTE ADITIONALE, pentru DECIZII termenul este atunci cand angajatorul a luat la cunostinta de prevederile actului care modifica salariul minim brut in plata; termenul de depunere a REVISAL este (pentru DECIZII) prima zi din luna in care incep sa se aplice prevederile legale de modificare a elementului respectiv.
De ce?
Pentru ca DECIZIA nu este printre exceptiile enumerate mai sus.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

musteatac
Mesaje: 76
Membru din: Vin Noi 09, 2012 10:01 am

Re: majorarea salarului transmitere ITM?

#3 Mesaj de musteatac »

Multumesc frumos!!

Scrie răspuns