Persoana care are si CIM si PFA -intra in CIC

Mesaj
Autor
promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Persoana care are si CIM si PFA -intra in CIC

#1 Mesaj de promovest96 »

Buna ziua

E cazul meu, daca va rog sa ma ajutati , am pfa contabilitate, activ la CECCAR si un CIM 8 ore. In 15 ian sunt programata la nastere (cezariana) si doresc sa stau doar min cele 42 zile dupa nastere in concediu de maternitate pt a-mi putea pe urma cumula veniturile din cele 2 surese de venit.
Legat de CIM, imi voi suspenda deci contractul la data implinirii celor 42 de zile, dar pfa-ul doresc sa il incetez cu data de 01.01.2016. E ok sa imi suspend PFA-ul inainte de nastere cu2 saptamani? Am intrebat la ASCO si cei de acolo mi-au zis ca o sa fie probleme ca il suspend inainte de nastre (ca asa zice legea spunea dna de la ghiseu). Am fost la agentia de plati si acolo mi-au zis ca pot sa il suspend cu 01.01.2016. Acum eu am 2 raspunsuri diferite de la 2 institutii. Care o fii cel corect, dupa care sa ma iau?
Dupa parerea mea nu ar avea ce problema sa fie daca il inchid cu 01.01.2016 pt ca eu oricum nu mai facturez nimic din 2016, oricum ia in calcul veniturile de pe pfa de pe ultimele 12 luni de dinaintea nsterii....dar nu inteleg inversunarea cu care sustinea domana de la ASCO ca voi avea probleme.
S-a mai lovit cineva de acest caz?

Multumesac anticipat, o zi frumoasa! :)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Persoana care are si CIM si PFA -intra in CIC

#2 Mesaj de balazse »

Nu a zis doamna de la ASCO de ce o sa ai probleme?

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Persoana care are si CIM si PFA -intra in CIC

#3 Mesaj de promovest96 »

Ba da.ca imi inchid/suspend PFA-ul inainte de nastere.
Adica sunt programata la cezariana in 15.01.2016 si il suspend cu 01.01.2016.
Dar eu oricum pe ianuarie nu mai facturez / incasez nimic.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Persoana care are si CIM si PFA -intra in CIC

#4 Mesaj de tomac »

Condiția este să nu realizați venituri în CIC. Adică se pot realiza și venituri dar într-o anumită limită. Vedeți OUG 111/2010.
Puteți doar să suspendați PFA-ul. Vi s-a spus o aberație. E ca și cum ai spune unei persoane ce e acționar la o firmă că trebuie să-și închidă firma.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Persoana care are si CIM si PFA -intra in CIC

#5 Mesaj de promovest96 »

:lol:
Asa ma gandeam si eu, ca nu parea defel logic, putem sa imi fii inchis PFA ul si acum 3 luni si in cazul asta imi lua in calcul 9 din cele 12 luni anterioare nasterii copilului...
Dar sustinea sus si tare ca asa e legea, desi nu a stiut sa zica care e aceasta :D

Multumesc, Sarbatori Fericite!

Scrie răspuns