INCADRARE CONTRACT PRESTARE SERVICII ARTISTICE

Mesaj
Autor
somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

INCADRARE CONTRACT PRESTARE SERVICII ARTISTICE

#1 Mesaj de somoiagc »

Am o dilema!!! Ca urmare a incheierii unui contract de prestare de servicii intre un artist ( cantaret de muzica) in calitate de prestator si o societate comerciala in calitate de beneficiar, prin care societatea trebuie sa-i achite onorariul net artistului si sa plateasca impozitele si taxele la buget, societatea poate stabili obligatiile fiscale pe care le datoreaza considerand acest contract ca fiind un contract de drepturi de autor ( are in vedere cota de cheltuieli de 40%) sau incadreaza impozitul datorat la venituri din alte surse si calculeaza 16% la onorariul brut?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: INCADRARE CONTRACT PRESTARE SERVICII ARTISTICE

#2 Mesaj de tomac »

Care sunt drepturile de autor plătite? Ce creație are acel cântăreț? Cântă creații muzicale proprii? Dacă da, atunci e ok - poate avea contract de drepturi de autor, altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

somoiagc
Mesaje: 71
Membru din: Vin Ian 20, 2012 11:56 am

Re: INCADRARE CONTRACT PRESTARE SERVICII ARTISTICE

#3 Mesaj de somoiagc »

Unii canta creatii proprii, altii nu. Exemplu Jan de la Craiova, Corina Chiriac sau nume mai putin cunoscute. Daca nu canta propriile creatii, le pot incadra la venituri din alte surse si sa le retin impozit 16% si sanatate 5,5%? Multumesc frumos,

Scrie răspuns