Depunere declaratii fiscale on-line

Mesaj
Autor
stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Depunere declaratii fiscale on-line

#1 Mesaj de stanilap »

Salutare. Am inteles ca de la 01.01.2017 anumite declaratii (printre care 112 si 100) se vor depune exclusiv on-line. Asta inseamna ca trebuie achizitionat un certificat digital de la una din firmele agreate de ANAF de catre cei care pana acum depuneau declaratiile la ghiseu.

Intrebari :

1. Este obligatoriu ca persoana imputernicita de firma respectiva sa depuna declaratiile sa fie si posesoarea respectivului certificat sau certificatul poate fi emis si pe numele altcuiva ?
2. In vederea imputernicirii respectivei persoane de catre firma, nu este suficienta o hotarare sau alt document intern ? Chiar e nevoie de procura notariala pentru asa ceva ?

Multumesc frumos.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#2 Mesaj de paturcai »

1. NU
2. Obligatoriu trebuie facuta o procura notariala. A mers odata, acum nu mai merge
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#3 Mesaj de stanilap »

Multumesc frumos.

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#4 Mesaj de stanilap »

Si totusi.... daca respectivul desemnat sa depuna declaratiile este contabilul angajat cu contract individual de munca la respectiva societate ??? Ce rost mai are procura ? Nu se poate prezenta contractul ca atare si o decizie interna ? Mie asa mi se pare normal.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#5 Mesaj de cernatv »

Ție îți pare normal, da lor nu.
La anumite administrații merge cu o împuternicire simplă, de la firmă, fără a fi trecută prin notariat. Alții sunt mai catolici ca papa.

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#6 Mesaj de stanilap »

Asa este. Sunt sigur ca exista si portite perfect legale. Si totusi, mai am o nedumerire. Un alt caz, de altfel: trebuie sa existe o legatura intre persoana care detine certificatul si depune declaratiile (sa zicem ca e aceeasi) si respectiva firma ? Sau, pur si simplu, poti sa imputernicesti un oarecare detinator de certificat digital pentru a-ti depune declaratiile ? Exista vreo reglementare in sensul asta ? Multumesc.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#7 Mesaj de cernatv »

Nu cred. Prin completarea formularului 150 e clar că firma imputernicește acel deținător de certificat digital. Pentru fisc e suficient atât.

tigauc
Mesaje: 149
Membru din: Mie Feb 01, 2012 12:07 pm

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#8 Mesaj de tigauc »

1. Semnatura electronica e pe numele administratorului dar la "pers care face declaratia sunt eu (contabil angajat cu cim). Sa inteleg ca trebuie procura?sau se interpreteaza ca el le depune, dar ca eu le completez?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#9 Mesaj de cernatv »

Nu trebuie nimic. Dacă ai fi depus la ghișeu, ar fi contat că le duceam eu, tu sau altcineva?

stanilap
Mesaje: 169
Membru din: Lun Iul 27, 2009 12:00 am

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#10 Mesaj de stanilap »

Foarte logic. In concluzie, cel care detine certificatul si este imputernicit sa depuna declaratiile poate sa nu aiba nicio legatura cu respectiva firma. Corect ?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Depunere declaratii fiscale on-line

#11 Mesaj de paturcai »

Corect
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns