achizitie intracomunitara

Mesaj
Autor
balaianum
Mesaje: 13
Membru din: Mie Ian 15, 2014 7:20 pm

achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de balaianum »

Buna ziua,

Firma cumpara din Italia marfa si o vinde tot in Italia. Marfa este transportata direct la clientul italian.
Factura primita de la furnizorul italian este cu tva italian . Cum trebuie facuta factura catre beneficiarul italian? Cu tva sau fara ?

Multumesc anticpat

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie intracomunitara

#2 Mesaj de pinteae »

Pentru a desfasura astfel de activitati trebuie sa ai cod de TVA de Italia. Dupa ce primesti codul respectiv, vei factura cu cota de TVA din Italia (identica cu cea inscrisa pe factura primita de la furnizor).
Achizitia si livrarea nu sunt operatiuni intracomunitare. Sunt operatiuni la intern.
Eugen Pintea

balaianum
Mesaje: 13
Membru din: Mie Ian 15, 2014 7:20 pm

Re: achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de balaianum »

Ok.
In cazul de fata firma din Romania a cumpărat deja in conditiile de mă sus marfa fără sa aibă cod fiscal italian si trebuie sa o vândă la un partener din Italia . Cum se poate face factura? Cu tva sau nu ? Ce regim fiscal e aplicabil? Muktumesc

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie intracomunitara

#4 Mesaj de pinteae »

In cazul de fata, singura solutie (pe care eu o vad), este ca furnizorul din Italia sa corecteze factura si sa o emita catre clientul firmai tale. Iar diferenta de pret, daca exista (adaosul comercial), sa-l incasezi de la client, prin emiterea unei facturi catre acesta. Factura de comision va fi cu taxare inversa.
Eugen Pintea

Scrie răspuns