certificat digital

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
mihalai
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#16 Mesaj de mihalai »

vreau si eu un model de imputernicire,va rog frumos.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#17 Mesaj de ghineae609 »

Imputernicirea ti-o face notarul, trebuie sa-i spui ptr ce anume.

mihalai
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#18 Mesaj de mihalai »

trebuie sa merg cu fiecare administrator de la firmele pentru care depun declaratiile on line la notar?

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#19 Mesaj de ghineae609 »

Nu trebuie sa mergi la notar, se poate duce administratorul frmei. Ii dai o copie dupa CI.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: certificat digital

#20 Mesaj de tomac »

herganiec scrie:angajatilor le trebuie sa mearga la notar, azi mi-au spus cei de la finante.
Mă repet: împuternicire autentificată este cerută în mod expres, imperativ. într-un ordin ce li se adresează exclusiv contribuabililor mari și mijlocii. Celorlalți contribuabili nu li se aplică prevederile acelui ordin.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#21 Mesaj de ghineae609 »

Deci sa inteleg ca ptr contribuabilii mici nu este nevoie de imputernicire? Atunci ce trebuie sa contina dosarul ce va fi depus la administratie?

zahana
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 08, 2010 12:00 am

Re: certificat digital

#22 Mesaj de zahana »

Trebuie sa depui la finante urmatoarele: copie CI , imputernicire de la societate stampilata si semnata de administrator , formularul 150 . In 1-2 zle dupa depunere ti se trimite raspunsul de la finante pe email. Succes :)

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#23 Mesaj de ghineae609 »

Pai inteleg ca imputernicirea se depune numai daca esti contribuabil mare sau mijlociu ptr firmele mici am tras asa o concluzie ca nu ar fi necesar.........asa am citi mai sus putin.........

Cum e??

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#24 Mesaj de herganiec »

azi am fost trimis la plimbare sa imi fac imputernicire la notar.. "asa spune legea" :) nu fac exceptii , am mers am plati 38 de lei pt procura aia si le-am dus-o.
Asta a fost..

citatul lor e aici pe pagina anterioara la care fac referire.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: certificat digital

#25 Mesaj de tomac »

Iar eu mă repet: citează dintr-un ordin ce se aplică exclusiv contribuabililor mari și mijlocii. E vorba de ordinul ANAF 2520/2010. Celorlalți contribuabili li se aplică ordinul ANAF 858/2008, ordin ce nu menționează nicăieri obligativitatea autentificării acelei împuterniciri. Citiți art.7 din ordinul 858 și veți înțelege despre ce vorbesc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretum
Mesaje: 810
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: certificat digital

#26 Mesaj de cretum »

Poate cineva sa-mi spuna cam dupa cite zile se primeste cererea si contractul de la Digising ?Multumesc.

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#27 Mesaj de mehedintib »

Daca intri pe www.digisign.ro si urmezi pasii indicati de ei, primesti contractul si factura proforma in citeva minute, eu tocmai am facut treaba asta si acum merg la B.Transilvania sa depun documentatia ceruta ( copie CUI, copie ceritificat de inmatriculare a firmei pentru care s-a facut proforma, copie buletin certificat conform cu originalul, contractul cu digisign in 2 ex., factura proforma in 2 ex.,declaratia, ordinul de plata)

magas
Mesaje: 63
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: certificat digital

#28 Mesaj de magas »

buna ziua,
am nevoie de semnatura electronica pentru a semna declaratiile a 3 firme.
cum credeti ca este bine (legal) sa-mi cumpar certificatul digital:
1.pe persoana fizica(nu decontez pe nici o firma)
2.pe una din firme ,care nu va fi trecuta pe certificat.eu consider ca chiar daca nu apare numele firmei pe certificat,din moment ce a fost platit din firma este numai al firmei respective si nu se poate folosi si pentru alte firme.
voi ce ziceti?

cretum
Mesaje: 810
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: certificat digital

#29 Mesaj de cretum »

PTR. MEHEDINTIB---ce fel de adresa de email ai folosit de a venit asa repede?Multumesc.

cretum
Mesaje: 810
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: certificat digital

#30 Mesaj de cretum »

Eu am transmis pe yahoo de vineri si nu am primit nimic.E drept ca ei au spus ca sa nu folosim yahoo.

Scrie răspuns