certificat digital

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
mihalai
Mesaje: 166
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#31 Mesaj de mihalai »

spuneti-mi si mie,va rog,un certificat digital se poate instala pe mai multe calculatoare?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: certificat digital

#32 Mesaj de fagarasa176 »

Da...
Semnatura digitala este pe stick....nu se instaleaza
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#33 Mesaj de mehedintib »

CretuM > xnet

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#34 Mesaj de mehedintib »

Gata, asta e...traim in Romania...persoana de la banca Transilvania, autorizata pentru preluarea documentatiilor este in concediu si altcineva nu are imputernicire sa faca treaba asta "supercalificata"...deci,deocamdata,nu voi avea certificat digital.Ceea ce am facut in citeva minute online se duce naibii datorita birocratiei stupide, ce ne sufoca deja... :x

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#35 Mesaj de ghineae609 »

pentru tomac:

ai dreptate, legea nu cere sa depui la administratie imputernicire autentificata de notar dar administratiile nu-ti primesc dosarul altfel. Este valabil ptr Bucuresti, nu stiu cum este in provincie.
Am inteles ca nu conteaza la ce sector depunem dosarul, chiar daca nu apartinem de acel sector ni se preia dosarul.
Sunt sectoare care accepta imputernicire semnata de administrator si stampilata fara sa mai fie nevoie de notar.
Rog pe cei care sunt din Bucuresti sa intrebe si ei pe la administratie daca primesc cu imputernicire obisnuita firme de la orice sector.

Eu am intrebat la sectorul 1 si 2 rezultatul:

la sectorul 2 indiferent din ce sector este firma se cere imputernicire notariala (mi-au recomandat sa le depun la alt sector daca nu vreau sa trec pe la notar);
la sectorul 1 primesc cu imputernicire obisnuita numai daca firma este din sectorul 1, daca este din alt sector atunci cer imputernicire autentificata de notar.

Au mai ramas sectoarele 3,4,5,6.

Va rog cand depuneti declaratiile intrebati, ar fi util ptr toata lumea sa stim care sunt cerintele daca vii din alt sector si depui la ei.


Multumim dragi colegi

magas
Mesaje: 63
Membru din: Mie Oct 11, 2006 12:00 am

Re: certificat digital

#36 Mesaj de magas »

buna ziua,
revin cu intrebarea pe care am pus-o ieri si la care nu am primit nici un raspuns .
va rog sa ma ajutati si pe mine pentru ca sa ma hotarasc asupra unei variante.
va multumesc!
am nevoie de semnatura electronica pentru a semna declaratiile a 3 firme.
cum credeti ca este bine (legal) sa-mi cumpar certificatul digital:
1.pe persoana fizica(nu decontez pe nici o firma)
2.pe una din firme ,care nu va fi trecuta pe certificat.eu consider ca chiar daca nu apare numele firmei pe certificat,din moment ce a fost platit din firma este numai al firmei respective si nu se poate folosi si pentru alte firme.
voi ce ziceti?

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#37 Mesaj de ghineae609 »

Magas, certificatul se elibereaza pe numele cui va depune declaratiile, este o semnatura digitala.
Facturarea se poate face pe firma sau pe persoana fizica, asta tu alegi. Daca iti factureaza pe firma, poti trece aceasta suma la cheltuieli.

nicolescus
Mesaje: 148
Membru din: Vin Noi 20, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#38 Mesaj de nicolescus »

Buna seara. Daca nu sunt angajata la societatea respectiva ii pot depune declaratiile on-line daca imi da imputernicire? Are vreo implicatie aceasta modalitate? Societatea nu are nici un angajat si nici nu vrea. Nu are contract de prestari servicii cu nici un contabil sau societate de contabilitate. Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: certificat digital

#39 Mesaj de tomac »

Și în provincie au mai cerut autentificată. Mi s-a cerut și mie și când am cerut baza legală mi s-a arătat ordinul 2520/2010. Am avut "tupeul" să le arat că se adresează contribuabililor mijlocii și mari și am cerut baza legală pentru contribuabili mici, iar atunci au scos ordinul 858/2008 și după ce l-au frecat și citit și răscitit, au zis ca mine.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#40 Mesaj de ghineae609 »

Da dar noi aici in capitala nu prea avem cu cine sa ne luptam ptr ca e o cucoana la ghiseu care nu te asculta....ea zice ca asa este decizia directorului administratiei.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8273
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#41 Mesaj de herganiec »

pt nicolescus,
merge cu imputernicire notariala sa depui declaratiile pt oricate firme vrei.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

feodorovl
Mesaje: 52
Membru din: Mar Feb 15, 2011 1:38 pm

Re: certificat digital

#42 Mesaj de feodorovl »

In Bucuresti nu se poate fara imputernicire notariala.

http://www.anaf.ro -> Declaratii electronice , extras din pct.5

"5. Privind împuternicirea de la contribuabil: în situaţia în care titularul certificatului calificat nu are calitatea de reprezentant legal al contribuabilului reprezentat, se prezintă documentul de împuternicire, autentificat de notarul public, din care rezultă dreptul titularului certificatului calificat de a semna declaraţiile fiscale pentru contribuabil. Dacă există calitatea titularului certificatului calificat de reprezentant legal al contribuabilului, se prezintă documentul, în original şi copie, care atestă această calitate (acest document poate fi Hotărârea Adunării Generale a Acţionarilor sau Statutul societăţii comerciale);"

Fara asa ceva nu se accepta la nici o administratie, am avut de-a face cu toate.
Ar fi interesant de facut o adresa scrisa, cu numar de inregistrare si tot tacamul in care sa cerem explicatii de ce solicita imputernicire notariala pt IMM-uri. Sunt tare curios ce vor spune.

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#43 Mesaj de eugen01 »


ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#44 Mesaj de ghineae609 »

A luat cineva semnatura electronica de la STIRA ELECTRONIC? Inteleg ca lucreaza ptr Digisign si ca de fapt certificatul de la Digisign il ridici.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: certificat digital

#45 Mesaj de fagarasa176 »

Poti vedea AICI partenerii DigiSign
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns