certificat digital

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#121 Mesaj de ghineae609 »

La sectorul 1 nu se cere imputernicire notariala, este suficienta cea intocmita, semnata de administrator si stampilata, conditia este ca firma sa aiba sediul in sect. 1. Pentru firmele din alt sector se cere imputernicire notariala.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24330
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: certificat digital

#122 Mesaj de balazse »

Deci, sa inteleg ca unele firme sunt favorizate doar ca apartin de un anumita administratie.
Frumos din partea lor.
Pana la urma incalca propia lor "lege" (care oricum ii interpretat dupa placul lor).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: certificat digital

#123 Mesaj de tomac »

Înseamnă că cei de la sector 1 au înțeles corect ordinele ANAF și demonstrează că nu sunt obtuzi din acest punct de vedere. Felicitări!
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#124 Mesaj de ghineae609 »

Nu v-ati obisnuit pana acum? Fiecare Administratie e cu legea ei. Eu am depus ptr toate firmele la sect. 1 ptr cele cu sediul in alt sector am avut imputernicire notariala. Am depus pe 21 si pe 23 am primit e-mail. Merge foarte repede spre deosebire de sect. 2 unde era si coada si mergea foarte greu n-am prea inteles de ce....

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: certificat digital

#125 Mesaj de ferenta »

Eu nu înțeleg o treabă.Dacă într-un județ am putut depune cererea 150 și pentru firme din alte două județe, atunci cum nu se poate depune la sectorul 1 și pentru alte sectoare care nu înțeleg că nu e legal să ceară împuternicire notarială pentru contribuabilii mici.În fine...sunt de fapt mai multe lucruri pe care nu le înțeleg eu pe lumea asta! :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#126 Mesaj de eugen01 »

parca nu am trai in Romania unica si indivizibila
(citat dintr-un clasic al forumului)

(asa ca barfa, auzita la piata Matash (!) sunt situatii cand de la doua ghisee ale aceluiasi AF obtii doua raspunsuri diferite pentru aceeasi speta )

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#127 Mesaj de eugen01 »

omfp 2215 e doar o clarificare..nu neaparat o prelungire a termenului.Nu au specificat, de prima data (sau ma rog nu au luat in considerare decalajul intre perioada de raportare si termenul de raportare propriu zis).Ar fi fost ceva de genul "incepand cu luna august, odata cu raportarile lunii iulie, inclusiv , raportarile vor numai on line" (sau orice alta definitie nefericita in genul asta)

mehedintib
Mesaje: 337
Membru din: Mie Iun 24, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#128 Mesaj de mehedintib »

Ti-ai schimbat motto-ul :o

eugen01
Mesaje: 7018
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: certificat digital

#129 Mesaj de eugen01 »

M>
ehhmmm...are aceeiasi valoare de adevar..ca si precedentul... :)

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

Re: certificat digital

#130 Mesaj de josand »

Buna ziua!
Am fost vineri la notar pentru o imputernicire... Am descoperit ca nu trebuie sa merg si eu, poate merge doar administratorul cu copie dupa buletinul meu (weeee macar nu pierd timpul cu statul si la notar!) in schimb mi-a cerut certif constatator de la Reg. Com... Acu, poate ca n-am fost eu atenta pe aici cu actele pentru notar, dar m-a luat cam prin surprindere noroc ca avea primul certif din aprilie (nou infiintata). Nu am spus ca de ce imi trebuie imputernicire, e un lucru important depunerea declaratiilor. Ideea era cu imp notariala. O tampenie dupa parerea mea. Bani dati aiurea!
O zi buna,
Dana

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#131 Mesaj de aurel211252 »

Buna.O rugaminte la voi.S-a amanat cumva introducerea"semnatura digitala",de la 1.o7.a.c.,sau sunt simple"barfe".multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26166
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: certificat digital

#132 Mesaj de tomac »

Citiți ce scrie aici și vă lămuriți.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

aurel211252
Mesaje: 964
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: certificat digital

#133 Mesaj de aurel211252 »

Salut.Am citit tot ce se putea citi,insa am o nelamurire si va rog pe voi sa ma ajutati.Am cont la BCR,am facut demersuri pt.certificat digital de la Trans-Sped.Ne claritatea mea este daca doresc sa fac acest certificat digital pe"persoana fizica", ce anume trebuie sa fac concret.Celor de la Tras-Sped, le-am comunicat e-mailul meu(am completat fromularul lor de pe site) si urmeaza sa primesc un contract ma gandesc.Daca stiti ce am de facut in continuare,va multumesc enorm de mult(copie C.I.,decl.150...)imi trebuie imputernicire de la notariat(ma duc eu s-au admi.)...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24330
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: certificat digital

#134 Mesaj de balazse »

Citeste acest topic in care ai postat si tu de la pagina 1 si cred ca te vei lamurii.
Daca nu atunci mai citeste si aici:
http://www.anaf.ro/public/wps/portal/AN ... puneredecl
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/De ... uni2.4.htm

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

Re: certificat digital

#135 Mesaj de fartana739 »

Se poate ca pe aceeasi adresa de mail sa am emis un certificat digital pe persoana fizica si aceeasi adresa de mail sa o pot folosi pentru un alt certificat emis pe persoana juridica?

Scrie răspuns