obiecte de inventar

Mesaj
Autor
nepotelum385
Mesaje: 85
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU

obiecte de inventar

#1 Mesaj de nepotelum385 »

Buna seara! Am achizitinat programul inclusiv si cel de stocuri si nu am reusit sa inregistrez obiectele de inventar date in folosinta care sunt in 8035 , asi vrea sa am o imagina completa cu toate ob inv pe care le are societatea, inclusiv cu cele pe care le-am achizitionat inainte de a avea programul complet.Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: obiecte de inventar

#2 Mesaj de balazse »

Mergi la "operatii" -> "alte operatii cu stocuri" -> "dare in folosinta ob inv" -> si aici introduci cu o data anterioara "luna incepere a folosirii programului" (totusi inainte trebuie sa creezi o gestiune, precum articolele).
Poti introduce mai multe zile sau poti sa introduce o singura zi, depinde cun doresti sa ai evidenta.
Dupa validare nu se va genera nici o nota contabila, precum nu v-a afecta gestiunea.
Inainte de a incepe fa o salvare de baza de date, pentru orice eventualitate.

nepotelum385
Mesaje: 85
Membru din: Mie Dec 19, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU

Re: obiecte de inventar

#3 Mesaj de nepotelum385 »

Multumesc pentru raspuns

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: obiecte de inventar

#4 Mesaj de niculcea »

am configurat o societate cantitativ valorica.am verificat intrari,iesiri, e ok.
dar m-am incurcat cu inregistrarea unor obiete de inventar.....si nu stiu unde gresesc.
selectez la tip ob inv, gestiunea....si cand pun ob de inventar, imi cere sa creez articol.....sunt nedumerita....nu e marfa.....

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: obiecte de inventar

#5 Mesaj de eugen01 »

In lucrul cu gestiunile cantitativ valoric este obligatoriu sa definim articole si sa alegem tipul de articol.. :)

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: obiecte de inventar

#6 Mesaj de niculcea »

definesc articolul si nu trec pret de vanzare....
am inteles bine ?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: obiecte de inventar

#7 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=7&t=3366
(pentru mai multe explicatii)

Altfel, in lucrul cu gestiuni cantitativ valorice, nu este nevoie sa completam pretul de vanzare in ecranul Articole...indiferent de tipul articolului.

Scrie răspuns