Dacă nu știați...

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Dacă nu știați...

#1 Mesaj de tomac »

Vă spun eu: o societate ce are doar operațiuni de export și livrări intracomunitare de bunuri, fără a avea nicio livrare la intern, primește o subvenție de la bugetul de stat, în baza unui act dat de guvern. Subvenția nu e legată de prețul de vânzare, nu obligă la practicarea unui preț anume. Prețurile de vânzare a bunurilor sunt exprimate în EUR și nu au suferit modificări de circa 2 ani. Fluctuațiile sunt minore și doar în cazul calității diferite a bunurilor.
Cu toate acestea, fiscul îmi colectează TVA la valoarea încasată a subvenției fără ca aceasta să fie operație impozabilă, fără ca aceasta să fie facturată cuiva în condițiile în care colegii celor de la inspecția fiscală ce au făcut verificarea, spun că nu se colectează, serviciul de asistență contribuabili îmi dă dreptate. Și mi se recunoaște senin că, asta e. Sunt pus la plată pentru că ei nu sunt sigur că se colectează sau nu TVA în acest caz și eu să contest pentru a avea un răspuns de la această speță pentru eventuale cazuri viitoare.
Să nu-i împuști? Nu era mai simplu, în virtutea drepturilor ce le au, să solicite punctul de vedere al ANAF al Comisiei Fiscale Centrale? Comisie ce are o decizie dată pe anumite tipuri de subvenții și pe care cei de la control nu o cunosc.
Mi-e greață de-a dreptul
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dacă nu știați...

#2 Mesaj de balazse »

Multumim de informare. Sa ne zici si ce ai rezolvat prin contestatie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#3 Mesaj de tomac »

Nu am ajuns acolo încă. Revin cu detalii, în zilele următoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#4 Mesaj de promovest96 »

Vai si amar...
Sa aveti bafta!

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dacă nu știați...

#5 Mesaj de balteanuc692 »

Domnule Toma, societatea care are numai livrari la export poate sa importe sa zicem materiile prime si sa beneficieze de aceste subventii? (societatea importa materii prime, produce produsul finit si il exporta).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#6 Mesaj de tomac »

Da, poate. Asta dacă există un act normativ prin care acele materii prime să fie subvenționate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dacă nu știați...

#7 Mesaj de balteanuc692 »

Aduce materii prime pentru a produce dispozitive medicale si accesorii ale acestora... pe care le exporta.Da-ti-mi si mie un act normativ, o ceva, va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#8 Mesaj de tomac »

Aaaa.Stai așa. E o mică neînțelegere. Nu există UN singur act ce să reglementeze acordarea de subvenții. În cazul meu e vorba de zootehnie. Pentru producători agricoli există subvenții acordate prin mai multe acte normative. Asta nu înseamnă însă că statul acordă automat subvenții pentru orice produs, fie el livrat la export sau în țară.
În cazul meu, APIA este cea care a popularizat actul de reglementare a subvențiilor și tot APIA a fost cea care a decontat subvenția în baza unei cereri. În cazul tău, nu știu să existe subvenții.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dacă nu știați...

#9 Mesaj de balteanuc692 »

Am inteles ideea. 8)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#10 Mesaj de tomac »

Am terminat de redactat contestația. Cu întârziere pentru că abia la începutul lui octombrie, de fapt în data de 11/10/2010, am primit actul.
Am să o pun publică, pe Google Docs în curând să vedeți și voi vicii de procedură într-un singur act. Revin cu detalii :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#11 Mesaj de paturcai »

Credeam ca ne-ai uitat.
Asa faci tu ne aţâţi dupa care ne lasi atarnati...
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#12 Mesaj de herganiec »

Asteptam.. :roll:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#13 Mesaj de tomac »

Povestea:
O societate ce achiziționează bovine, tinere și adulte, le ține în fermă, de fapt în două ferme, numite și exploatații. După o anumită perioadă le vinde. Vânzarea se face exclusiv către clienți din UE și din afara UE. Adică societatea are exclusiv livrări de bunuri intracomunitare și exporturi.
Statul român, în conformitate cu regulamente ale UE, acordă sprijin financiar acestor societăți sau persoane fizice. Ceea ce acordă statul sub formă de ajutor financiar, se înregistrează ca subvenție.
La o rambursare de TVA, ulterioară încasării subvenției, ajutorului financiar, organele fiscale au considerat că subvenția încasată e o subvenție legată de preț și că ar face parte din baza de impozitare, motiv pentru care s-ar colecta TVA la cuantumul subvenției.
Să vă da dau un exemplu de subvenție legată de preț și cum se procedează, pentru a înțelege și mai bine contestația depusă: prețul gigacaloriei - o parte din acesta e suportat de consumator și o parte suportat de la buget (fie el buget de stat sau local). Producătorul gigacaloriei va emite două facturi: una către consumator pentru partea de preț ce-i revine și una către bugetul ce acordă subvenția pentru partea de preț ce este subvenționată.

Contestația poate fi văzută aici. Am eliminat numele și datele societății, precum și numele administratorului. Acum, așteptăm răspuns.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Dacă nu știați...

#14 Mesaj de apetrem »

Continuarea discuţiei despre art.137 nu are nici un sens. Pur si simplu nu avem ce cauta acolo.
Pentru ca articolul este despre altceva: "Baza de impozitare pentru livrări de bunuri şi prestări de servicii efectuate în interiorul ţării".
Este ca si cum am discuta despre "baza impozabila" pentru spitalizare, învăţământ, servicii bancare, etc. care,
ca si livrarile intracomunitare, fac parte din "operaţiuni scutite de taxă" şi care sunt tratate la cap. 9, art. 141 si urm.
Aici nu avem nici un cuvant de baza impozabila, ar fi absurd sa fie.
Orice judecator cu scaun la cap va intelege ca au mutat discutia intr-un loc unde unde au gasit cuvantul "subvenţie", dar care nu are nici un fel de legătura cu speţa de faţă.
Marian Apetre

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#15 Mesaj de tomac »

Da, eu știu asta. Dar am vrut să le demonstrez că și dacă am discuta despre subvenții, nu orice subvenție s-ar cuprinde în baza de impozitare.
Nu știu mulți judecători pregătiți pe fiscalitate și ceea ce înseamnă legislație economică.
Spre exemplu, azi m-a sunat o cunoștință să-mi spună că a pierdut un proces cu garda pentru casa de marcat. Dar la punctul de lucru avea casă de marcat fiscalizată și operase vânzările în ea. Însă la acel punct de lucru are parter și etaj și o singură casă. Garda a dat amendă pe motiv că ar fi trebuit să aibe două case de marcat, una la parter și una la etaj, pentru că ei considerau că acolo sunt două gestiuni.Și judecătorul le-a dat dreptate.
Iar acum culmea culmilor: dacă nu ai defel casă de marcat îi suspenda activitatea până la cumpărarea uneia, așa acum are activitatea suspendată pe o perioadă de 3 luni.
De aia și nu numai (mai am eu cazul cu cel comparat de mine cu Selgros) în care judecătorul a tras concluzia că dacă ai clienți persoane fizice trebuie să ai casă de marcat, ignorând faptul că nu calitatea persoanelor (fizică sau juridică), ci natura activității contează, că sunt unele excepții (spre exemplu dacă livrezi marfă prin curier), etc.
Sau ce zici de cazul următor: o firmă vinde altei firme marfa, cu factură și contract, în valoare de 20,000 lei. Beneficiarul nu plătește așa că furnizorul îl acționează în instanță și începe executarea silită. Clientul vine și se roagă de furnizor să renunțe la executare în schimbul a trei bilete la ordin pentru că nu poate participa la o licitație. Furnizorul este de acord, însă nu observă că biletele la ordin aveau înscrisă o sumă în cifre și o altă sumă în litere (7500 lei, a fost transpus în litere așa - șaptemiicincisutemii lei). Banca refuză biletele la ordin așa că furnizorul rămâne tot cu marfă neplătită. Ei bine de aici urmează nebunia, îl acționează în instanță pe clientul rău platnic și câștigă până la ultima cale de atac, unde câștigă clientul definitiv și irevocabil. Așa că acum furnizorul pe lângă faptul că nu a încasat cei 20.000 lei, a fost executat silit pentru 60.000 lei, ca despăgubiri, recuperări de cheltuieli de judecată, etc. Și să mai ai încredere în justiție? Bleah.
Și mai am exemple, dar mă opresc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns