Dacă nu știați...

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#16 Mesaj de tomac »

Update: am primit răspuns la o parte din contestație.
După cum ați citit am contestat toate documentele întocmite de către organul fiscal. Am primit răspuns la contestația referitoare la dispoziția de măsuri.

Să reiau: prin dispoziția de măsuri emisă în data de 21/09/2011 mi se stabilea 5 octombrie 2011 ca termen de înregistrare în contabilitate a unor sume stabilite în data de 28/09/2011 asta în condițiile în care actele mi-au fost comunicate în data de 11/10/2011. Deci, organul fiscal știa în data de 21/09/2011 ce număr de înregistrare vor avea raportul de inspecție și decizia de impunere și ce sume vor conține deși au fost încheiate ulterior, peste o săptămână, și mi-au dat termen de înregistrare în contabilitate o dată anterioară datei la care mi-au comunicat efectiv documentele. Adică eu ar fi trebuit să știu ce să fac deja în 5 octombrie chiar dacă ei mi-au dat toate documentele în 11 octombrie, inclusiv dispoziția de măsuri.

Ok, toate bune și frumoase, dar mi s-a respins contestația formulată împotriva dispoziției de măsuri cu argumentul "legal" că: "Agentul economic nu a adus argumente concrete în vederea susținerii contestației formulate".
Și, să nu o mai lungesc, cine credeți că mi-a răspuns și rezolvat contestația? Exact aceleași persoane ce m-au verificat. Răspunsul primit de la DGFP Bihor era semnat la întocmit de către cele 2 persoane ale echipei de control, vizat de șefa lor de serviciu și semnat de aprobat de către directorul activității de inspecție fiscală.
Încă sunt ușor nedumerit. Cum naiba? Chiar așa, pe față? Asta e bătaie de joc.
Zilele astea ar cam trebui să primesc răspunsul și la contestația pe fond.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

promovest96
Mesaje: 1113
Membru din: Mar Noi 25, 2008 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#17 Mesaj de promovest96 »

Asta e chiar bataie de joc...dar ce ma mira...cunosc economisti care si-au dat demisia si au plecat la spalat de toalete in strainatate, altii s-au recalificat, chiar cunosc cazuri...
Mda, traiasca Romania.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#18 Mesaj de tomac »

Am primit răspunsul:
Mi s-a respins contestația. Motivul: am obținut profit, ca urmare subvenția e legată de preț și deci trebuia să plătesc TVA.
Mi-e greață deja și mă doare capul.
Mă bate gândul să trimit la ANAF un mail de felicitare a "profesioniștilor" ce au răspuns la contestație.
Acum, la instanță.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#19 Mesaj de paturcai »

:lol:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#20 Mesaj de tomac »

Tu râzi, dar eu mă iau cu mâinile de cap.
Încep să mă întreb ce sens are să mai citesc codul fiscal, să particip la seminarii despre codul fiscal, să citesc opinii a diverșilor specialiști, să discut cu cei de la asistență contribuabili, dacă oricum cei de la finanțe au părerea lor proprie și nu și-o schimbă indiferent de argumentele logice și legale aduse.
Să nu zic că pic de prost, de om ce vorbește singur... :evil:
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#21 Mesaj de paturcai »

Râd Cristi pentru că eu am renunţat şi m-am împrietenit cu ei: învăţaţi-mă cum este corect că nu înţeleg mai nimic. Se uită nedumeriţi prima oară la mine şi apoi trec la destăinuiri şi totul merge ca uns.
Nu m-am mai certat la Administraţii de nu mai ţin minte. Fac ca ei şi e bine.
Am o situaţie absolut incredibilă: primesc o somaţie de penalizare pentru că nu am declarat cum trebuie impozitul pe profit în 2006: la decembrie trebuia să declar ceea ce aveam la septembrie şi regularizam cu 101.
Degeaba i-am explicat că oricum aveam sume plătite în plus la greu care acopereau şi această "omisiune" n-a fost chip. M-a pus să fac rectificativă. Am făcut rectificativă la septembrie la decembrie şi la decl 101. Acum aştept să-mi şteargă majorările. Dacă le şterge i-am bătut, dacă nu mergem la o nouă rundă.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
davidb107
Mesaje: 473
Membru din: Lun Feb 23, 2009 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#22 Mesaj de davidb107 »

paturcai scrie:Râd Cristi pentru că eu am renunţat şi m-am împrietenit cu ei: învăţaţi-mă cum este corect că nu înţeleg mai nimic. Se uită nedumeriţi prima oară la mine şi apoi trec la destăinuiri şi totul merge ca uns.
Da, dar poti primi si un raspuns genu: ,,Pai cum sa nu, pot sa va explic in privat, dar timpul meu costa, insa se poate plati si in natura..." :oops: Acuma, n-am mai intrebat la ce natura se referea, dar, sincer, ma incearca o greata...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Dacă nu știați...

#23 Mesaj de tomac »

Punct final. S-a terminat și ultimul proces. Am câștigat în instanță anularea, în totalitate, a deciziei de impunere și a dispoziției de măsuri. Am de gând ca, în viitorul apropiat, să fac publice toate actele ce țin de control, contestație și proces.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Dacă nu știați...

#24 Mesaj de balazse »

Felicitari!
Asteptam nu nerabdare informatiile.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dacă nu știați...

#25 Mesaj de balteanuc692 »

Daca mai era nevoie inca odata... Tot respectul!

robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: Dacă nu știați...

#26 Mesaj de robut652 »

Felicitari!!!
Mi-ar creste inima cat un pepene daca as fi in locul dvs.

tudorachea
Mesaje: 281
Membru din: Mie Mar 08, 2006 12:00 am
Localitate: Oltenita
Contact:

Re: Dacă nu știați...

#27 Mesaj de tudorachea »

Jos pălăria, domnule Toma! Aţi reuşit să învingeţi bestia.

zaharescuv
Mesaje: 11
Membru din: Lun Feb 11, 2008 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#28 Mesaj de zaharescuv »

Felicitari !

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Dacă nu știați...

#29 Mesaj de petriself »

Am stiut de la inceput ca veti castiga, ca nu va dati batut!
Felicitari!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Dacă nu știați...

#30 Mesaj de ferenta »

Eu zic să lăsăm deoparte felicitările, masa şi dansul şi să prindem curajul să-i urmăm exemplul cât mai mulţi dintre noi, când avem certitudinea că suntem nedreptăţiţi.Asta dacă dorim cu adevărat să schimbăm ceva în munca noastră...în viaţa noastră...şi-n ţara noastră!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns