NIF cetatean strain nerezident in Romania

Mesaj
Autor
ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

NIF cetatean strain nerezident in Romania

#1 Mesaj de ghineae609 »

A ridicat cineva NIF pentru cetateni straini?
Ma intereseaza daca imputernicirea se face pentru firma, adica firma este imputernicita sa-i ridice NIF-ul, in acest caz trebuie imputernicire notariala?
Stiu ca daca imputerniceste o persoana fizica atunci trebuie imputernicire notariala.

Ma intereseaza si cum se procedeaza ptr scoaterea din evidenta, anularea acelui NIF. Am sunat la informatii contribuabil la ANAF si mi-a spus ca pot anula prin depunerea unei noi declaratii 030 numai ca eu nu am vazut nici o casuta care sa indice ca poti anula acel nif.....la administratie habar nu au de asta, ei zic ca acel nif ramane acolo la ei.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: NIF cetatean strain nerezident in Romania

#2 Mesaj de avramg »

Cum procedam cu cetatenii ucrainieni care se pot angaja fara autorizatiede munca si fara nif?......cum raportam in 112?...vor apare ceva modificari la declaratia 112?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: NIF cetatean strain nerezident in Romania

#3 Mesaj de balazse »

De ce ar fi fara NIF?

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: NIF cetatean strain nerezident in Romania

#4 Mesaj de avramg »

in omms 301/2022 dat in aplicarea OUG 20/2000 nu face referire la NIF.....doar declaratie pe proprie raspundere anexa la contractul de munca

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: NIF cetatean strain nerezident in Romania

#5 Mesaj de avramg »

corect OUG 20/2022

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24322
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: NIF cetatean strain nerezident in Romania

#6 Mesaj de balazse »

Acea declaratie se refera la faptul ca nu este obligatoriu sa ii soliciti copie dupa documentele care dovedesc calificare profesionala, adica daca ii medic, atunci pe baza acelei declaratii il pot angaja pe post de medic, altfel nu.
OUG.20/2022 scrie: ...
în baza declarației pe propria răspundere a acestora că îndeplinesc condițiile de calificare profesională și experiență în activitate necesare ocupării locului de muncă pe care urmează să fie încadrați și nu au antecedente penale care să fie incompatibile cu activitatea pe care o desfășoară sau urmează să o desfășoare pe teritoriul României.

avramg
Mesaje: 512
Membru din: Lun Feb 19, 2007 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: NIF cetatean strain nerezident in Romania

#7 Mesaj de avramg »

Multumesc.....o sa-l trimit sa-si ia NIF de la ANAF

Scrie răspuns