dezmembrari

Mesaj
Autor
andreic584
Mesaje: 30
Membru din: Joi Dec 10, 2009 12:00 am

dezmembrari

#1 Mesaj de andreic584 »

cum pot opera in saga un pv.cu piesele rezultate in urma dezmembrari apoi sa le vand ca marfa si sa-mi genereze bc cu scaderea din gestiune si sa pot face receptie la marfa

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: dezmembrari

#2 Mesaj de eugen01 »

1. Operatii>AlteOperatiiStocuri>OperatiiSpeciale.Alegem Cont 371.(daca cazul unor piese obtinute in urma casarii unor/unei imobilizari ale societatii);
2.Daca societatea are activitate de dezmembrare auto si vanzare piese, piese obtinute in urma dezmembrari, e ...e altceva . :oops:

andreic584
Mesaje: 30
Membru din: Joi Dec 10, 2009 12:00 am

Re: dezmembrari

#3 Mesaj de andreic584 »

are in obiectul de activitate dezmembrari auto , piesele rezultate se vand , cod caen comert cu amanuntul

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: dezmembrari

#4 Mesaj de augustl »

buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema:

la 30.04.2014 am preluat un stoc de marfa prin ecranul "preluare stocuri" cand am configurat societatea, marfurile se receptioneaza la pret de vanzare cu tva inclus. Daca se vand articole din stocul de preluare, descarcarea de gestiune se face prin conturile 378 si 4428, contul 607 este 0. Daca introduc un articol prin "Operatii speciale" sauprin "Dezmembrari", incarcarea de gestiune si decarcarea de gestiune se face prin contul 607 la pret de vanzare cu tva-ul inclus. Daca are loc o schimbare de pret pentru un articol, descarcarea de gestiune se face prin 607 la pret de intrare, apoi diferentele de pret se scad prin 378 si 4428.

Sunt corecte toate inregistrarile pe car ele efectueaza programul? Pentru descarcarea de gestiune aferenta vanzarii unui produs de pe stocul prelut, nu ar trebui sa faca descarcarea prin contul 607?

va rog din suflet sa ma ajutati!
va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#5 Mesaj de tomac »

Preluarea stocurilor se face în preț de achiziție. Dacă gestiunea este evaluată în preț de vânzare cu amănuntul, acel preț trebuia să fie definit și el, dar prețul în care se face preluarea este cel de achiziție. Dacă nu-l cunoașteți, acesta este relativ simplu de stabilit folosind adaosul mediu de la stocul preluat. Concret diminuați, pentru fiecare articol, prețul de vânzare cu TVA și cota medie de adaos.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: dezmembrari

#6 Mesaj de augustl »

multumesc dl. tomac!

si daca inregistrez marfurile rezultate din dezmembrare prin ecranul "Dezmembrari" sau "Alte operatii cu stocuri" direct la pret de vanzare cu tva este corect?

societatea nu lucreaza cu adaos, marfurile sunt de fapt piese second pentru care se negociaza mereu pretul!


va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#7 Mesaj de tomac »

În cazul ăsta nici nu aveți de ce seta gestiunea ca fiind evaluată la preț cu amănuntul. Lucrați în preț de achiziție. Prețul de vânzare va fi stabilit la vânzarea efectivă, dar intrările, ieșirile și stocul de marfă va fi evaluat doar la preț de achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

augustl
Mesaje: 103
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: dezmembrari

#8 Mesaj de augustl »

m-am gandit sa lucrez cu gestiunea cantitativ-valorica la pret de achizitie, dar am zis ca poate nu este corect din moment ce societatea vinde piese rezultate din dezmembrarea unor masini achizitionate, in sensul ca acel pret de achizitie este stabilit de comisia de dezmembrare si se considera a fi pretul de vanzare de fapt, numai ca acesta nu este un pret fix, ci se tot modifica in functie de starea in care se afla piesa vanduta......sau credeti ca nu gresesc utilizand gestiunea cantitativa la pret de achizitie?

va multumesc din suflet!

si as mai avea o intrebare pt. dl. tomac si nu numai:

cum se poate desfasura in conditii optime de profitabilitate o afacere care are ca obiect de activitate strict comertul cu autovehicule.....cumparare si vanzare de autovehicule? logic gandind, iesi tot in pierdere daca achizitionezi de la persoane fizice cu un pret si le vinzi apoi la un pret mai ridicat, si aici ma refer din punctul de vedere al tva-ului mai mult? se poate sa platesti tva doar pe diferenta dintre pretul de achizitie si cel de vanzare? exista o prevedere legala pt. asa ceva?

va multumesc mult!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#9 Mesaj de tomac »

Da, există o astfel de prevedere. Este art.152^2 din codul fiscal. Detalii aici http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Le ... c304299960
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#10 Mesaj de crisanl448 »

Buna ziua,

Dle Tomac sau oricine ma poate lamuri, imi puteti spune daca la achizitia unei masini pentru dezmembrare trebuie aplicata taxarea inversa?
Mentionez ca societatea noastra este cumparatorul, fiind si societate de dezmembrari auto.
De asemenea, mai vreau sa stiu de cand s-a modificat legislatia, deoarece noi deduceam TVA la facturile de achizitie pana in anul acesta cand doamna de la mediu ne-a anuntat ca trebuie sa retinem fond de mediu la achizitie, din 01.07.2019.
Si daca e asa, inseamna ca noi ce achizitionam este cu taxare inversa iar ce vindem e cu TVA colectata.
Dar despre masinile care se vand dupa repararea acestora?

multumesc si astept raspuns cat mai urgent daca se poate!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#11 Mesaj de tomac »

Taxare inversă se aplică doar la vânzare de deșeuri.
Dacă eu cumpăr o mașină în vederea dezmembrării și acea mașină este considerată deșeu, iar cel care îmi vinde este înregistrat în scopuri de TVA, da, va factura cu taxare inversă.
Și dacă vând vând cu TVA colectat, pentru că nu vând deșeu.
Dacă ceea ce cumpăr nu este considerat deșeu în înțelesul legii, atunci cel ce vinde, vinde cu TVA dacă este persoană impozabilă înregistrată în scopuri de TVA și eu deduc.
Același principiu se aplică și dacă cumpăr, repar și vând. O astfel de mașină nu prea văd cum să fie considerată deșeu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#12 Mesaj de crisanl448 »

Va multumesc dl. Tomac!

si va rog frumos sa nu va suparati ca insist, insa am intrebat la finante si am primit 2 raspunsuri diferite: unul zicea cam ca dvs. ca masina respectiva e de fapt un bun achizitionat ca oricare altul, cu TVA, deoarece eu valorific piesele care se pot vinde si abia ce nu se poate valorifica reprezinta deseu care se vinde cu taxare inversa, iar al doilea raspuns ma trimite la art.331 alin. 2 din Codul Fiscal si in Norme unde se explica faptul ca "vehiculele scoase din uz livrate in vederea dezmembrarii catre operatorii economici care detin autorizatie de mediu" sunt considerate deseuri pentru care se aplica taxarea inversa.
Va zic sincer ca noi am dedus TVA la astfel de masini, achizitionate in vederea dezmembrarii, nu am aplicat niciodata taxarea inversa dar acum imi e teama ca nu am procedat corect.


Multumesc!

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#13 Mesaj de crisanl448 »

Adica, eu din acel articol inteleg ca toate masinile achizitionate in vederea dezmembrarii sunt considerate deseuri si ar trebui aplicata taxarea inversa, nu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#14 Mesaj de tomac »

Eu v-am spus că dacă e considerată deșeu se va aplica taxarea inversă. Da, normele de la art.331 spun că se aplică dacă vânzătorul este operator autorizat Da. Și eu zic la fel. Doar că una e să vinzi piesele din dezmembrări și alta este să repari și să vinzi un vehicul predat astfel.
Asta pentru că ultima speță nu mai are cum să se refere la deșeuri. Deșeu este ceva ce proprietarul vrea să arunce, să radieze din circulație pe această speță și atunci e o problemă. Că el nu se mai distruge.
Problema este la ce cumpărați, reparați și vindeți. Acelea nu au cum să fie deșeuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#15 Mesaj de crisanl448 »

Am inteles acum, multumesc frumos!
Si de cand s-a schimbat legislatia, ca noi am dedus TVA la achizitie dintotdeauna, chiar prin 2014 intrebam din nou la finante si am vazut chiar monografii contabile cu TVA dedus la achizitie?
vreau sa zic, ca daca trebuie sa colectez acum acel TVA dedus, pana in ce an trebuie sa ma intorc in urma?

Scrie răspuns