dezmembrari

Mesaj
Autor
crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#16 Mesaj de crisanl448 »

Ce ma sfatuiti, din ce an sa merg sa colectez TVA-ul?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#17 Mesaj de tomac »

De ce să colectați? Problema nu este așa. Dacă aveți o factură primită de la un furnizor, factură care conține TVA și nu scrie nicăieri că este factură supusă regimului de taxare inversă, atunci nu e nicio problemă că ați dedus. Furnizorul are obligația de a emite o factură supusă măsurilor de simplificare. Adică fără TVA și cu mențiunea "Taxare inversă" înscrisă pe factură. Cumpărătorul, dacă primește o factură care are TVA și nu are mențiunea de taxare inversă înscrisă pe ea, poate deduce acel TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#18 Mesaj de crisanl448 »

atunci ziceti ca nu este nevoie sa ma intorc in urma sa colectez acel TVA, si nu va fi problema in caz de control?
daca este asa, mi-ati dat o veste buna!

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#19 Mesaj de crisanl448 »

nu este problema chiar daca se vede clar ca masina a fost achizitionata si dezmembrata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#20 Mesaj de tomac »

Nu. Nu este. Aplicarea taxării inverse se face de către cel care emite factura în primul rând. Dacă vi s-a emis o factură pentru care nu s-a aplicat taxarea inversă puteți deduce.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#21 Mesaj de crisanl448 »

va multumesc tare mult!
si sa nu va suparati ca insist, promit sa nu va mai deranjez pe marginea sibiectului, dar chiar e in regula sa lasam asa situatia fara sa mai regularizam si sa platim TVA-ul respectiv?
am inteles explicatiile dvs.de mai sus, insa imi e teama ca in caz de control sa nu ne calculeze retroactiv TVA de plata si penalitati pe motiv ca nu am procedat corect si ca nu am informat furnizorii cum trebuiau la randul lor sa emita facturile.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: dezmembrari

#22 Mesaj de tomac »

Problema este delicată aici. Pentru că pe art.331 din codul fiscal responsabilitatea aplicării articolului revine ambilor parteneri - atât furnizorului cât și beneficiarului.
Am scris cumva eronat mai sus că puteți deduce TVA. Pentru că în normele de la art.331 spune că:
(4) În cazul neaplicării taxării inverse prevăzute de lege, respectiv în situația în care furnizorul/prestatorul emite o factură cu TVA pentru operațiunile prevăzute la art. 331 alin. (2) din Codul fiscal și nu înscrie mențiunea taxare inversă în respectiva factură, iar beneficiarul deduce taxa înscrisă în factură, acesta își pierde dreptul de deducere pentru achiziția respectivă de bunuri sau servicii deoarece condițiile de fond privind taxarea inversă nu au fost respectate și factura a fost întocmită în mod eronat. Aceste prevederi se aplică și în situația în care îndreptarea respectivei erori nu este posibilă din cauza falimentului furnizorului/prestatorului.
Dar...puteți spune că ați achiziționat mașina în vederea reparării și revinderii ei, nu în vederea dezmembrării. Asta dacă nu cumva ați eliberat vreun document din care să reiasă clar că livrarea este pentru scoaterea din uz a mașinii. Dacă există un astfel de document, nu puteți deduce. În mod normal trebuia sesizat furnizorul să emită factură cu taxare inversă, iar dvs să-i puneți la dispoziție o copie a autorizației de mediu.
Așa că normal ar fi să contactați furnizorii să vă emită factură de stornare și una cu taxare inversă pentru acele mașini pe care le-ați scos din uz și le-ați dezmembrat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

crisanl448
Mesaje: 46
Membru din: Mar Oct 03, 2017 1:40 pm

Re: dezmembrari

#23 Mesaj de crisanl448 »

Exact cum ma gândeam si eu!
Ideea este ca nu ma mai pot intoarce la furnizori sa le solicit modificarea facturilor din 2016 incoace, insa pot eu recalcula acel Tva si sa-l pun pe regularizari la decontul sau deconturile următoare, iar in caz de control sa platesc doar penalități la suma.
Totusi, dle Tomac, este foarte ciudat cum societatea are ca obiect de activitate si comertul cu piese rezultate din dezmembrare, ponderea cea mai mare din CA si din totalul veniturilor o detin veniturile din vanzarea acestor piese, care reprezintă marfuri, tot ce se vinde, mai puțin deseul rezultat din dezmembrare si care nu se poate valorifica, este cu Tva, iar legea nu ne permite sa deducem acest TVA la achiziție. Ori, pentru societate, masina respectiva este de fapt, o materie prima.
Oricum, alta soluție nu avem, deoarece am eliberat certificate de distrugere pentru acele masini.

Va mulțumesc tare mult!

Scrie răspuns